“Будьте милосердними, як і Батько ваш милосердний!” (Лк. 6:36)
Цей вірш, який Братство Гернгутерів обрало лозунгом для 2021 року, став визначальним і для чергового Синоду Німецької Євангелічно-Лютеранської Церкви України, який пройшов 28-29 травня в Києві в приміщенні Церкви Святої Катерини. Головною темою зібрання, на якому були присутні представники 13 з 23-х громад, НЄЛЦУ була дияконія: християнське свідоцтво через соціальне служіння.
Синод розпочався з богослужіння, яке провів пастор Владислав Цеханович з Шостки, а президент Синоду пастор Олександр Грос прочитав проповідь, присвячену Святій Трійці. “Бог відкрив Cебе люблячим і вірним по відношенню до нас. І нам Він дарує все, що необхідно для життя і служіння. Хто може встояти проти Того, вище кого не можна нічого собі уявити? В Його руках ми можемо знайти спокій для душі, яка страждає від несправедливості” – нагадав він усім присутнім.
Після богослужіння розпочалася робоча частина Синоду. Учасники заслухали доповіді єпископа Павла Шварца, президента Синоду, касира Церкви та ревізійної комісії, прийняли їх та подякували за служіння. Також Синод ще раз підтвердив минули рішення щодо повноважень єпископа Павла Шварца та керівництва Церкви.
Також до складу НЄЛЦУ була прийнята київська громада Святого Мартіна, яка заснована під керівництвом пастора Ігора Шемігона та значно виросла і зміцнилася саме завдяки дияконічному служінню.
Важливою частиною Синоду стало обговорення доповіді, присвяченої дияконії в Церкві. Вона охоплювала широку проблематику, пов’язану із цим служінням. Від біблійного обґрунтування та уточнення термінів до конкретних викликів, з якими зіштовхуються ті, хто займається дияконією на практиці. Зокрема, допомога може принести людині не лише користь, але й шкоду, коли Церква використовує її без належної мудрості. І, на жаль, пролунали багато прикладів з життя громад НЄЛЦУ. Саме тому важливі колегіальність в прийнятті рішень, прозорість у фінансах, ясність цілей, чесний збір пожертв і звітність. Це допоможе, зокрема, захистити від втрати духовної мотивації і емоційного вигорання працівників і волонтерів.
По закінченню доповіді, учасники Синоду розділилися на малі групи, в яких обговорили, чим є дияконія для них особисто, як її розуміють громади та які є напрямки розвитку дияконічного служіння в наших містах та селах. Завершив перший день пастор Олег Фішер, якій провів молитовне богослужіння під час якого в формі діалогу закликав учасників Синоду задуматися над своїми стосунками з Богом.
Другого дня частина учасників Синоду поїхала до села Андріївка Київської області, щоб познайомитися з притулком для бездомних “Гавань”, який заснований в 2020 році партнером НЄЛЦУ, організацією “Дім Милосердя”, і яким опікується громада Святого Мартіна.
Її пастор Ігор Шемігон коротко розповів про історію та сучасний стан притулку. Ідея його створення виникла, коли з’явилася потреба знайти дім для декількох безпритульних підопічних Дома Милосердя з інвалідністю, яким поновили документи, проте не знайшлося ані рідних, ані інших організацій, які б могли їх прийняти. Тоді був оголошений збір коштів на придбання будинку і земельної ділянки в селі Андріївка, неподалік від селища Макарів Київської області. Основна частина коштів була зібрана через платформу RazomGo.
На сьогодні в притулку живе одинадцять підопічних. Частина з них є членами громади Святого Мартіна, деякі зголосилися пройти курс Основ християнської віри, хоча це не є обов’язковим для перебування в Гавані – притулок приймає всіх, незважаючи на релігійні погляди. Для підтримки функціонування, притулок має невелике господарство, хоча більшість з підопічних через поганий стан здоров’я не можуть його повноцінно вести, і це постійно потребує допомоги волонтерів.
В приміщенні притулку для учасників Синоду та підопічних Дому Милосердя було проведене богослужіння з проповіддю на вірш з Послання до Єфесян 2:22. Пастор Ігор Шемігон звернув увагу, що цей вірш добре доповнює наше бачення Святого Духа, як Того, хто не лише втішає та відроджує нас, вчить та викриває гріх, але й збудовує всіх вірних в єдине “Божу оселю”. По закінченню богослужіння на всіх очікував спільний обід, під час якого пастор Ігор Шемігон та предикант Сергій Березін, який постійно перебуває в притулку як волонтер, поділилися планами на майбутнє розширення служіння.
Цей Синод був цікавим досвідом для всіх, бо, по-перше, був пов’язаний з лозунгом на цей рік, а, по-друге, допоміг учасникам заглибитися в тему дияконії і дізнатися про практику служіння інших громад.
Фото –