Передісторія

З опублікуванням 95 тез доктора Мартіна Лютера в 1517 році почалася Реформація в Німеччині,  і швидко поширилася по всій країні, не зважаючи на Вормский едикт, покликаний зупинити рух релігійного оновлення. Все більше представників імперських станів (соціальних верств) переходило на сторону нового релігійного руху. Суперечка про «правильну віру» погрожувала розколоти Священну Римську імперію німецької нації, внаслідок чого імператор Карл V намагався відновити злагоду між ворогуючими партіями.

Аугзбурзький рейхстаг

До скликання рейхстагу в Аугсбурзі послідовники Лютера намагалися реформувати Римо-католицьку церкву, а не створювати нову. Тому спочатку воно розумілося як реформаторський рух всередині Церкви. Цим пояснюється завдання курфюрста саксонського Йоганна Філіппу Меланхтону написати богословську роботу щодо захисту Реформації латинською та німецькою мовами. Документами, покладеними в основу апології, з’явилися Швабахскі, Торгаускі (написані спільно з Меланхтоном) і Марбурзькі артикули Лютера.

Confessio Augustana

Аугсбурзьке віросповідання є фундаментальним документом євангелічно-лютеранської Церкви. Воно було презентовано на рейхстазі в Аугсбурзі в 1530 році. Лютер повністю підтримував роботу Меланхтона: «Вона мені дуже подобається, мені нема чого там виправляти або викреслювати; це було б нерозумно, так як особисто я не зміг би написати з такою легкістю і витонченістю». Презентоване на рейхстазі, воно закликало до примирення і повинно було послужити відновленню єдності Церкви. Однак воно одночасно сприяло поширенню лютеранської віри і належить ще сьогодні до основоположних документів лютеранської Церкви.

Лютер і Меланхтон

Аугсбурзьке віросповідання послужило також утвердженню ідей релігійної толерантності та індивідуальної свободи сповідання. Грамотні, активні і вільні громадяни вільних міст і станів заявили про своє право визначати самостійно своє віросповідання. Цей рух призвів до встановлення таких правил як “dissidentes de religione Christianae”, тобто право еміграції з релігійних переконань, і “cuius regio, eius religio”, тобто збереження релігійної єдності в ім’я збереження миру в окремо взятих державах.

Зміст

Текст Аугсбурзького віросповідання складається з двох частин. У статтях 1 по 21 мова йде про виправдання і правдивість лютеранського віросповідання, тому що воно не знаходиться в протиріччі зі Святим писанням і християнською традицією. З їх допомогою здійснюється спроба, відновити вчення Ісуса Христа в його первозданній чистоті і зміцнити ідею первісної єдиної християнської церкви.

У статтях 22 по 28 називаються ті зловживання в Римсько-католицької церкви, які повинні бути усунені. Серед іншого розглядалися питання Причастя, обітниці безшлюбності для священиків, меси, сповіді, приписів щодо пісної їжі, обітниць чернецтва і юрисдикції єпископів.

Імператор і імперські стани римсько-католицького віросповідання відхилили Аугсбургское віросповідання. Це призвело до багаторічних чвар і закінчилося в кінцевому рахунку Тридцятилітньої війною 1618-1648 років. І все ж більш важливим було інше, це – виникнення нової християнської конфесії, яка інтенсивно шукає шляхів до витоків християнства, і знайшла їх в вірі, любові і прощенні.

Андрій Келлер Der Bote №3 / 2008