1–5 квітня 2025 року частина служителів та працівників дияконії Німецької Євангелічно-Лютеранської Церкви України взяла участь в освітньому курсі «Історія України у ХХ столітті», який проходив у Львові. Лектором курсу став один із найавторитетніших українських істориків, доктор історичних наук, професор Українського Католицького Університету (УКУ) Ярослав Грицак.

Протягом кількох насичених днів учасники мали змогу не лише почути виклад історії України від визнаного науковця, але й зануритися в контекст ключових подій, що сформували сучасну українську ідентичність. Курс охоплював не лише хронологію подій ХХ століття, а й запропонував глибокі аналітичні зрізи, інтелектуальні дискусії та нові перспективи на відомі факти.

Професор Грицак є автором низки важливих праць, зокрема: «Пророк у своїй вітчизні. Франко та його спільнота (1856–1886)», «Подолати минуле: глобальна історія України», «Нариси історії України: формування модерної української нації XIX–XX ст.», «Страсті за націоналізмом», а також головним редактором серії посібників-навігаторів з історії України.

Курс став можливим завдяки співпраці Німецької Євангелічно-Лютеранської Церкви України з Українським католицьким університетом. Організаторами виступили Філософсько-богословський факультет та Інститут екуменічних студій УКУ.

Навчання об’єднало представників громад із Києва, Харкова, Одеси, Білої Церкви, Кременчука, а також реформатської спільноти з Івано-Франківська. Атмосфера щирої зацікавленості, відкритості до нових знань і глибокої поваги до історичної пам’яті створила унікальний простір для діалогу та осмислення минулого та сьогодення.

Ігор Шемігон, пастор громади св. Мартіна Турського (Київ), так прокоментував захід:

«Пан Ярослав простою мовою говорив про складні речі. Коли людина живе у час війни, то їй здається, що настає кінець: кінець історії, кінець світу, як мінімум її світу. Людина не бачить майбутнього. А коли поринаєш у XX ст., де були жахливі речі, не менш жахливі речі в історії українців, таких як ти, то ти розумієш, що черговий кінець є початком. Україна була, Україна є, Україна буде. Це не лише політичне гасло, це історична аксіома»

Олександр Гросс, пастор громад півдня України, президент Синоду НЄЛЦУ, зазначив:

«Учасниками курсу була частина пасторів та працівників дияконії Німецької Євангелічно-Лютеранської Церкви України. Метою навчання було розуміння становлення Української держави в умовах світових воєн та радянської доби. Це особливо важливо для нашої Церкви, яка все більше стає українською за своїм складом та ідентичністю. Дякую професору Ярославу Грицаку за його чесний та професійний погляд на важкі сторінки нашої історії. Дякую за спільне навчання та прогулянки містом. Ще більш впевнений, що виникнення України в таких умовах, це справжнє чудо, яке неможливе без втручання Бога»

Лекції професора Грицака проходили 1–2 та 4–5 квітня. У середу, 3 квітня, Дмитро Цолін, професор кафедри біблійних наук УКУ та пастор лютеранської місійної громади Львова, провів лекцію «Вступ до книги Вихід». Слухачі ознайомилися зі структурою книги, історичним контекстом, темою гіксосів та географією виходу.

Окремим і не менш цікавим моментом стала екскурсія Львовом, яку 4 квітня провів сам професор Грицак. Його розповіді про храми, історію міста та її символіку стали органічним продовженням лекцій — у живому міському просторі.

Цей курс став ще одним кроком у реалізації бачення НЄЛЦУ як Церкви, що поєднує богословське служіння з глибоким історичним і культурним осмисленням українського контексту. Як писав протестантський історик Філіп Шафф, Євангелічно-Лютеранська Церква є Церквою інтелектуальною та Церквою співучою. Для глибшого виконання своєї місії наша Церква прагне зберігати та розвивати інтелектуальний рівень пастирів, соціальних працівників і вірян.

Навчальний курс відбувся за часткової фінансової підтримки фонду Густав Адольф Верке (Німеччина)