“І сталось між ними й змагання, котрий з них уважатися має за більшого. Він же промовив до них: Царі народів панують над ними, а ті, що ними володіють, доброчинцями звуться. Але не так ви: хто найбільший між вами, нехай буде, як менший, а начальник як службовець. Бо хто більший: чи той, хто сидить при столі, чи хто прислуговує? Чи не той, хто сидить при столі? А Я серед вас, як службовець.” (Луки 22, 24 — 27)

“Я серед вас як службовець” – ці слова Ісуса Христа звертають увагу християн, віруючих послідовників Христа, на кілька важливих деталей. По-перше, Ісус служить як раб своїм учням і людям взагалі. Перший по праву, відмовляється від свого статусу задля того, аби допомогти людям. По-друге, служіння Христа, як то Його проповідь, завжди має продовження в практичній площині: зцілення, годування тисяч, спільний час з людьми, що буле вигнані з суспільства, чи відторгнуті як сміття. І по-третє, Він дає гарний приклад всім, хто покликаний Ним на служіння: не бути начальниками, а бути служителями.

Дияконія церкви включає в себе два важливих елементи: проповідь Слова Божого та практична допомога. Враховуючи це твердження, я хотів би подивитись на рік 2019 саме, як на рік соціального (дияконічного) служіння. Незважаючи на дуже малий склад нашої Церкви в Україні, ми все ж маємо добрі приклади для наслідування. В цьому тексті я наведу лише декілька прикладів дияконічного служіння громад та наших партнерів.

Одним із важливих партнерів НЄЛЦУ на протязі вже багатьох років залишається Центр місії та євангелізації Євангелічної церкви Аугсбургського віровизнання в Республіці Польща. І в цьому 2019 році, наші брати та сестри не залишались сторонніми в допомозі населенню в Україні. Через харківський благодійний фонд “Дияконія – Україна” тисячі дітей отримали різдвяні подарунки. Ця допомога найперше йде дітям, що знаходяться поблизу зони військового конфлікту на Донбасі.

Ще одним великим другом та партнером є “Круглий стіл” в Німеччині. Які в співпраці з Благодійним фондом “Реабілітаційний центр св.Павла” в Одесі доставляють десятки тисяч подарунків дітям в різних регіонах України. Такі різдвяні подарунки важливий елемент свідчення – Бог любить дітей в Україні та благословляє їх через дорослих та дітей в Німеччині.

Подібними, але в меншому масштабі, є проекти допомоги пенсіонерам. Через громади та за фінансовою участю громад Петродолинського, Новоградківки, Зміївки та Кривого Рогу сотні людей за межею бідності отримують різдвяний продовольчий пакет.  Тут ведеться співпраця на рівні соціальних служб сільських громад. Більшу частину фінансування забезпечує організація “Менторендінст Ост-Європа”, яка заохочує людей в Німеччині, в більшості пенсіонерів, допомагати пенсіонерам в Україні. До 90% отримувачів допомоги не належать до громад НЄЛЦУ.

Серед проектів для діток є і літній табір “Глорія”, що вже 18 років працює найбільше для соціально-незахищених верств населення. Більшість учасників табору – діти з сіл, які не мають жодної можливості отримати тижневий відпочинок на Чорному морі. Звичайно, такий табір відповідає критеріям дияконії: проповідь та практична допомога. Донорами виступають громади в Україні та Союз Мартіна Лютера в Ерлангені (Німеччина).

Але не тільки одноразові дияконічні проекти працюють в громадах Церкви. Є і декілька постійних. В громаді Новоградківки Овідіопольського району, вже 10-тий рік працює Денний соціальний центр “Віфанія”. Цільова група – діти, що мають проблеми у навчанні та знаходяться в складних побутових та сімейних обставинах. Обєднання Мартіна Лютера з Баварії вже декілька років підтримує цей проект.

Одним зі складних в реалізації проектів є проект соціальної допомоги на окупованих територіях. Так в місті Донецьку працює громада, що турбується про десятки людей, які не в стані самостійно рухатись та виїхати в інше місце. Медичне та продуктове забезпечення дає змогу цим людям жити далі.

В багатьох громадах Церкви є свої невеличкі проекти, або проекти, які отримують допомогу через громаду. Так в Харкові при підтримці Північно-східної Місії (Швеція) громада багато років надавала допомогу самотнім людям похилого віку та допомагала потребуючим з одягом та взуттям від місії. Дякуючи підтримці Нюрнберзького деканату та громади “Трійці” в Нюрбергу вже багато роківпроводяться музичні заняття для дітей. В Полтаві при підтримці німецьких партнерів громада багато років кормила бездомних на залізничному вокзалі, а декілька останніх років в цьому питанні вона співпрацює з “Домом милосердя” з с.Диканька.  В с. Зміївці (Херсонська обл.) працює сільськогосподарський проект, який допомагає не лише пенсіонерам громади, але пенсіонерам в Новоградківці, Петродолинському і дітям Дитячого центру “Віфанія”. В місті Кривий ріг громада регулярно збирає та надсилає гуманітарну допомогу людям в зоні військового конфлікту.

2019 рік став роком відновлення старих зв’язків та побудови нових. Так відновлена співпраця з “Реабілітаційним центром св. Павла в Одесі”, що має значну кількість насамперед дияконічних проектів. лінк

В співпраці з НЄЛЦУ в Києві працює надважливий проект “Дім милосердя”, що в прямому сенсі рятує безхатченків на вулицях Києва, та турбується про відновлення документів та родинних зв’язків.

Новим проектом в Одесі став Центр розвитку особливої дитини “Logos”, який працює для діток з особливими потребами, створюючи можливість надання допомоги сім’ям за соціальною ціною.

Слова повинні підкріплюватись діями. Цьому нас продовжує вчити  Господь Ісус Христос. І це залишається великим викликом для невеликої Німецької євангелічно-лютеранської Церкви України. Але питання взагалі не в розмірах, а в бажанні наслідувати Христа в Його діях.

Щиро вдячний кожному, хто свої сили, час та натхнення покладав для праці та допомоги людям в Україні.

Олександр Гросс, пастор