6-7 лютого в Харкові пройшла перша в 2020 році конференція Інституту неформальної освіти служителів НЄЛЦУ. За два неповні дні учасники дослідили та обговорили багато важливих питань, що безпосередньо впливають на життя церкви та її служителів. 

Перший день розпочався з короткої вступної лекції “Як гідно вести дискусію, поважаючи співрозмовника?” єпископа НЄЛЦУ Павла Шварца. Цей урок є важливим у світлі демократичного устрою лютеранської церкви, адже без ефективних та конструктивних дискусій функціонування демократії суттєво ускладнюється. 

Учасники конференції мали можливість використати знання про ведення дискусій під час обговорення викладання предмета “Християнська етика” в школах України. Матеріал для обговорення надав член Громадської Ради з питань співпраці з церквами і релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України, пастор Реформатської  церкви “Божий Завіт” і директор Християнської альтернативної школи “Світло” в м. Рівному Сергій Терентьєв. Він розповів про історію розробки та впровадження предмету, думки експертів та особистий погляд на доцільність викладання “Християнської етики” в сучасних реаліях. Під час гострої дискусії висловлювалися різноманітні думки й позиції.

Другого дня учасники обговорювали “домашнє завдання” – книгу “Роз’яснювальна проповідь” Девіда Хелма. Служителі відзначали гарний стиль викладання матеріалу, чудовий переклад російською мовою та практичні поради, які можна та навіть потрібно використовувати при підготовці проповіді. Хоча книга написана з позиції Реформатської теології, інструменти, які вона надає, є дуже корисними в контексті служіння в громадах НЄЛЦУ. 

Наступною була доповідь пастора лютеранської церкви “Спасіння” м. Шостка Владислава Цехановича “Літургійний одяг служителів НЄЛЦУ” Він розповів про офіційні документи,  які регулюють використання літургійного одягу, прийняті в НЄЛЦУ та ELKRAS (церкви, яка об’єднувала автономні лютеранські церкви в країнах колишнього СРСР і припинила своє існування в 2015 році, перетворившись  в Союз ЄЛЦ), висвітлення цього питання в віросповідних лютеранських писаннях, а також про традицію його використання літургійного одягу в церквах Північної Америки. Жваве обговорення стосувалося контексту створення цих документів,  історії питання в контексті традицій лютеранської церкви протягом історії, особливо після відновлення лютеранських громад в Україні і доцільності уніфікації використання окремих елементів одягу. Служителі прийшли до висновку,  що існуючі положення мають бути проаналізовані та переглянуті. Для цього буде створена комісія, яка пропонуватиме керівництву НЄЛЦУ прийняти відповідні зміни.

Пастор київської громади Святого Мартіна Ігор Шемігон доповідав про існуючі переклади Біблії українською й російською мовами, а також власний досвід їх використання. Служителі також поділилися своїм досвідом і обговорили сильні та слабкі сторони кожного з перекладів. Результатом дискусії за загальною згодою стала думка, що найкращими для публічного використання є переклад Українського біблійного товариства за авторством о. Рафаїла Турконяка, Синодальний переклад російською (в редакції 2010 року) та Новий Російський переклад, який здійснила фундація Biblica. Це рішення також повинно бути підтримане керівництвом НЄЛЦУ.

Найбільш тяжким було обговорення теми “Підстави та практика відлучення від Святого Причастя та виключення членів з громади”, яку презентував Павло Шварц. Він наголосив на тому, що існує різниця між процедурою виключення з релігійної громади, яка записана у статуті і має юридичні наслідки, та відлучення від Причастя, яке є частиною пастирської опіки. Учасники семінару обговорили знайомі їм випадки відлучення від Причастя, які мали різний вплив на членів громад, та наголосили на тому, що зловживання цим правом може мати досить негативні наслідки, як для окремих вірян, так і для церковного життя.

Заключну дискусію для служителів на тему “Комунікація в соціальних мережах” провів практикант НЄЛЦУ Олександр Жакун. Він розповів про особливості ведення особистої сторінки в соціальних мережах, правилах комунікації та розміщення контенту, яких треба дотримуватися християнським служителям задля того, щоб правильно презентувати себе, свою Церкву і свою віру. Кожен з пунктів викликав жваве обговорення, а закінчилася дискусія трьома прикладами,  коли недбала комунікація призводила до небажаних наслідків.

Ця конференція Інституту була дуже продуктивна та отримала схвальні відгуки від учасників, серед яких були представники з Києва, Харкова, Рівного, Шостки, Бердянська та Одеського регіону.

“Дякую за цю конференцію! Це був найцікавіший подібний захід  за останні 8-10 років!” – написав пастор НЄЛЦУ Олександр Гросс.