Північноамериканська Лютеранська Церква (NALC) та Мережа Східноєвропейських Місій (EEMN) налагоджують мости в Україні.

Єпископ Джон Брадоскі та Пастор Гемечіс Буба – помічник єпископа в місіях, подорожували до Одеської області України за запрошенням виконавчого директора Мережі Східноєвропейських Місій (EEMN) Пастора Девіда Брайденбаха.

Головною причиною їх візиту до України у березні було налагодження відносин з лідерами лютеранської церкви, пасторами та громадами віруючих. Надаючи колегіальну підтримку місцевим пасторам підчас Конференції регіонального навчального центру EEMN, вони на практиці поділились біблійними засадами та інструментами для втілення цілеспрямованої моделі учнівства лідерами в їхньому служінні на місцях.

Україна є однією із країн східної Європи, яка пережила більше 70-ти років радянського режиму і панування наукового атеїзму, в результаті чого після падіння «залізної завіси» декілька поколінь людей залишились духовними сиротами.

Тут нема старшого покоління віруючих – бабусь та дідусів, батьків та матерів – яке могло б направляти, вчити та вести молоді покоління шляхом віри. Уявлення про Небесного Отця, який любить тебе, про братів та сестер у Христі, прощення інших та тверду надію на Христа були загублені у світі, який досі знаходиться у тіні свого атеїстичного минулого.

Хоча після розпаду Радянського Союзу пройшло майже 28 років, лише мала частка віруючих намагається розпалити полум’я віри у суспільстві, яке досі значною мірою керується принципами свого радянського минулого.

Візит Єпископа Брадоскі та Пастора Буба мав величезне значення і приніс зцілення. Останні декілька років пройшли у великій боротьбі за владу та глибоких непорозуміннях, що поляризувало лютеранські церкви України.

Німецька Євангелічно-Лютеранська Церква України (НЄЛЦУ) проходила через велике сум’яття, знаходячись під керівництвом колишнього єпископа НЄЛЦУ Сергія Машевського. Після його введення у сан в 2013, колишній єпископ заподіяв велику шкоду церкві: він позбавляв пасторів духовного звання, намагався анулювати хрещення, відбирав та продавав церковне майно заради власної користі, і через залякування спричинив глибокий розкол у синоді.

Дякуючи Богові, у Києві 3-го грудня 2018 р НЄЛЦУ обрала нового єпископа. Павло Шварц є діючим тимчасовим єпископом НЄЛЦУ. Синод вибере постійного єпископа підчас свого осіннього президіуму у 2019 р. Хоча вони все ще потребують зцілення, НЄЛЦУ готові йти вперед і робити все, що призначив їм Господь. Єпископ Павло є щирим служителем Божим, який сам є прикладом для інших, а його серце віддано місії та служінню громад.

НЄЛЦУ є однією із трьох основних лютеранських церковних деномінацій, що служать в Україні. Однак сперечання, спричинені колишнім єпископом НЄЛЦУ вплинув на кожну лютеранські церкву та поляризував громади віруючих, які зазвичай функціонували в близькій співпраці одна з одною.

Синод Євангелічно-Лютеранської Церкви України (СЄЛЦУ) діє у братерсько-лютеранській традиції і цілковито співпрацює з Лютеранською Церквою – Канада (LCC). У той час Українська Лютеранська Церква (УЛЦ) – з Вісконсинським Євангелічним Лютеранським Синодом в Північній Америці (ВЕЛС).

Північноамериканська Лютеранська Церква (NALC) є першою представленою церквою, яка не має бажання контролювати та маніпулювати помісною церквою в Україні. Нажаль саме такий досвід співпраці з іншими північноамериканськими церквами мали наші українські господарі. Через це Мережі Східноєвропейських Місій (EEMN) знадобилось три роки, щоб встановити необхідні відносини довіри та координувати візит NALC.

Перший повний день в Україні ми провели знайомлячись з поточною ситуацією та намагаючись зрозуміти глибину недавніх труднощів та випробувань, заподіяних церковним громадам.

Пастор Брайденбах домовився з Президентом Синоду НЄЛЦУ, Пастором Олександром Гроссом організувати поїздку Одеською областю, щоб побачити на власні очі, як ці події вплинули на зібрання в маленьких селах та зрозуміти, якими витривалими та життєрадісними є ці Божі люди!

Втрьох їм вдалось провести деякий час відвідуючи села Петродолинське та Новоградківка, де в обох лютеранських церков забрали церковне майно, а зібрання перейшло у тимчасове приміщення для богослужінь та спілкування.

В селі Новоградківка знаходиться будівля лютеранської церкви, яка зараз швидко руйнується. Вона була закрита радянською владою і перероблена так, щоб виглядати більш «світською», а потім була перетворена на будинок культури, який слугував кінотеатром та залою для дискотек.

Після розпаду Радянського Союзу сотні лютеранських церков по всій Європі та Росії були повернені їхнім громадам. Нажаль, грошей на відновлення чи утримання цих конструкцій не було, до того ж багато з них було зруйновано через непогоду та багато років занедбаності.

Їм вдалось відвідати семінарію СЄЛЦУ, яка знаходиться недалеко за межами Одеси, і являє собою велику сучасну будівлю, в якій можна поселити до 30 студентів, куди, однак, зараз поступив лише один.

 Хоча колишнього єпископа НЄЛЦУ було усунуто з духовної посади, Сергій Машевський продовжує чинити політичний та юридичний контроль над майном, яке він відібрав. Церковне керівництво в Україні є ускладненим, що дозволяє Сергію «законним» чином володіти майном, відібраним у церков, попри те, що формально воно належить церквам НЄЛЦУ.

Все це майно, включаючи те, що належить громаді в Петродолині, де служить Олександр Гросс, зв’язано державною бюрократичною системою. Може пройти багато місяців, перш ніж його повернуть громадам. Між тим, багато хто проводить богослужіння по домах, квартирах або, як у випадку зібрання в Петродолині, в маленькому складському контейнері.

У вівторок 9-го березня відбулась зустріч, яка набула історичного значення. Новий єпископ НЄЛЦУ, єпископ СЄЛЦУ і представник єпископа УЛЦ сиділи за одним столом і розмовляли більше п’яти годин поспіль!

Це стало першою зустріччю трьох церков, і вона була організована завдяки тому, що Пастор Брадоскі, Пастор Буба та Пастор Брайденбах приїхали в Україну, щоб викладати та запропонувати нові ідеї про співпрацю служінь та партнерство.

На зустрічі єпископи мали можливість ставити один одному нагальні питання і розділити загальне бачення нашої лютеранської спадщини і достатності Божого Слова. Було багато посмішок і дружніх підбадьорювань, а також відчувався дух нових починань. Гості із Північної Америки навіть мали можливість запропонувати ідею спільного використання великої будівлі семінарії СЄЛЦУ, яке зазвичай стоїть порожнє.

З середи по вечір п’ятниці, у невеликому селі Затока на узбережжі Чорного моря, проводилась Конференція регіонального навчального центру EEMN. Члени НЄЛЦУ і СЄЛЦУ (у тому числі обидва єпископи) відвідали конференцію, де вони зосередились на вивченні засад біблійного учнівства. До них також приєднався Пастор Велерій Григорюк – міжнародний працівник NALC і партнер місії EEMN із Беларусі.

У продовж трьох днів, під час яких відбувалось богослужіння, навчання та хлібопереломлення, Єпископ Брадоскі і Пастор Буба говорили на теми, які торкалися питань нашої ідентичності з точки зору Біблії, що значить бути учнем, біблійні повноваження, та які ключові пункти розвитку культури учнівства.

Пастор Девід пояснив групі, як використовувати отримані знання на практиці, самостійно оцінювати результати та занотовувати свої плани на папері, щоб перейти до моделі цілеспрямованого учнівства. В кінці Єпископ Брадоскі провів надихаючу сесію-напуття про керигму.

Може здатись, що для проповідників та вчителів Слова ці теми вже досить знайомі, щоб на них зупинятись. Але більшість присутніх ніколи не чули та не вивчали ці концепції, які служать підґрунтям для створення здорового служіння.

Обидві сторони отримали чимало благословень. Надійшли прохання та пропозиції стосовно майбутньої спільної роботи та партнерства у розповсюдженні Євангелії в Україні

Після закінчення зустрічі Пастор Олег Шевченко із СЄЛЦ написав Пастору Брайденбаху такі слова:

Девід, я дуже вдячний Вам за добре вчення та слова зцілення, які Ви принесли в Україну. Це так чудово, що Ви приїхали та надихнули служителів церков! Ваш візит був потрібен нашому єпископу. Він був відкритий до вчення та роботи EEMN (та NALC) як ніколи до цього. Він отримав велике благословення від вчення з конференції та питає, коли Ви втрьох зможете приїхати і навчати цьому в СЄЛЦУ.

 Лиш Богові слава! Амінь.


Пастор Девід Брайденбах є виконавчим директором Мережі Східноєвропейських Місій (EEMN), партнера по служінню NALC.

Матеріал взято з сайту NALC.