“Отож, благаю вас я, в’язень у Господі, щоб ви поводилися гідно покликання, що до нього покликано вас, зо всякою покорою та лагідністю, з довготерпінням, у любові терплячи один одного, пильнуючи зберігати єдність духа в союзі миру.” До Єфесян 4, 1-3

ОФІЦІЙНА ЗАЯВА КЕРІВНИЦТВА НІМЕЦЬКОЇ ЄВАНГЕЛІЧНО-ЛЮТЕРАНСЬКОЇ ЦЕРКВИ УКРАЇНИ
Дорогі брати та сестри!

Дорогі партнери та друзі!

У відповідності до закону про свободу віросповідання в Україні, церковні об’єднання (об’єднання громад) не реєструється та відокремлені від держави. Вони самостійно слідкують за управлінням Церквою та самостійно контролюють дотримання Статуту Церкви. Церква визначає, хто є духовним керівником (Єпископом).

Для реалізації церковно-державних відносин Церква створює Управління Церкви. Цей орган не керує Церквою, а лише регулює відносини з державою. В НЄЛЦУ таким органом є Церковне управління (Єпископат) НЄЛЦУ зі статутом, зареєстрованим державними органами (Міністерством культури та Державним реєстром). Керівник Церковного управління (Єпископат) НЄЛЦУ реєструється в державному реєстрі. Однак в церковному плані ця посада не є керівною, а залежною від рішень Єпископа та Керівництва церкви (у Церковного управління немає колективного органу управління). З 1992 по 2014 роки НЄЛЦУ фактично мало двох керівників: керівника Церкви — Єпископа –  та керівника Церковного управління в Одесі (він призначався наказом Єпископа). В 2014 році Серге Машевські призначив самого себе керівником Церковного управління.

В НЄЛЦУ діє синодально-єпископальна система управління. Вищим органом управління Церквою є Синод, в якому представлені всі громади та всі пастори церкви. Саме Синод має ексклюзивне право приймати рішення по Керівництву церкви (обирати та відкликати Президію Синоду та Єпископа Церкви). Саме це право загальних зборів церкви було реалізовано Синодом 2018 року. 9 жовтня 2018 року Синод НЄЛЦУ (більшістю громад Церкви) висловив недовіру Єпископу Церкви Серге Машевські. У відповідності зі Статутом Церкви, чинний Єпископ має залишити посаду. Рішенням Синоду новообраний Єпископський візитатор був призначений також керівником Церковного управління (Єпископат) НЄЛЦУ, тобто Управління церкви в Одесі.

Рішення Синоду було підтримане багатьма партнерами НЄЛЦУ, в тому числі Всесвітньою Лютеранською Федерацією. Рада Єпископів Союзу ЄЛЦ (Євангелічно-лютеранських церков Росії, України, Білорусі, Молдови, Казахстану, Киргизстану, Узбекистану, Грузії та Південного Кавказу), членом якого є НЄЛЦУ, після проведення всіх консультацій та зустрічей, в тому числі з колишнім Єпископом Серге Машевські, також підтримала рішення Синоду від 9 жовтня та призначила на 1 грудня 2018 року в Києві поставлення на служіння новообраного Єпископського візитатора Павла Шварца. Поставлення на служіння було здійснено головою Ради Єпископів Олександром Шаєрманном за участі Єпископів Грузії, Угорщини та Польщі, а також – представників міжнародних місій та християнських конфесій в Україні. Державу на поставленні представляв директор Департаменту релігій та національностей Міністерства культури України Андрій Юраш.

Таким чином, з жовтня 2018 року НЄЛЦУ отримало нове Керівництво в особі Єпископського візитатора та президії Синоду. Однак Серге Машевські, відомий уже своїми діями проти пасторів та громад Церкви  протягом 2015-2018 років, після реєстрації нового керівника 11 жовтня організував віртуальний синод 10 жовтня (з представниками третини громад Церкви) та використовуючи слабкість української правової системи, повернув себе в державний реєстр керівником Церковного управління (Єпископат) НЄЛЦУ, “скасував” усі рішення Синоду 9-го жовтня. Далі, використовуючи підставних осіб, Серге Машевські організував судовий процес проти Церковного управління (Єпископат) НЄЛЦУ та рішенням суду наклав арешт на зміни в реєстрі. Тим самим він унеможливив зміни керівника Церковного управління (Єпископат) НЄЛЦУ до рішення суду про зняття арешту з державного реєстру.  За цими діями ведеться юридична робота.

Керівництво церкви заявляє про те, що Серге Машевські не є Єпископом НЄЛЦУ, ніким не визнається (за винятком зацікавлених осіб), не представляє інтереси НЄЛЦУ, її вищого керівного органу – Синоду. Фактично він утримує керівництво над Церковним управлінням, органом, що представлений в державі Україна як релігійний центр. Одночасно він продовжує вести юридичну роботу проти громад церкви (позбавлені приміщень громади в Петродолинському, Харкові, Кривому Розі, Бердянську та Полтаві. Були спроби та погрози громадам у Білій Церкві та Запоріжжі). Існує великий ризик розпродажу нерухомого та рухомого майна церкви (у громад та пасторів забрані всі службові автомобілі). Формально його підтримує декілька громад, що бояться втратити своє майно, та декілька зацікавлених осіб.

Ми звертаємось до всіх державних органів влади, а також до Церков та релігійних об’єднань в Україні та за її межами звернути увагу на діяльність пана Машевські Серге та не сприяти йому в його антицерковних та протизаконних діях.