30 вересня – 01 жовтня поблизу Києва при підтримці Фонду Конрада Аденауера в Україні відбулася зустріч експертів в рамках Німецько-українського релігійного діалогу. Темою цієї зустрічі була: “Церкви та релігійні організації в умовах пандемії COVID-19: Виклики, новий досвід і шанси на співпрацю”. Співорганізатором виступив Інститут релігійної свободи.

Зустріч відбувалася в змішаному режимі. Українські учасники (представники УПЦ, ПЦУ, УГКЦ, РКЦ, ВСЦ ЄХБ, УЦ ХВЄ, НЄЛЦУ, юдейської та мусульманської спільнот – члени ВРЦіРО) були присутні на зустрічі з дотриманням всіх правил протидії поширенню COVID-19. За це окрема подяка Фонду, який серйозно ставиться до загрози зараження. Учасники з Німеччини були присутні онлайн.

Фото – Інститут релігійної свободи

Під час дводенної зустрічі учасники обговорили співпрацю релігійних організацій та держави в Україні та Німеччині, поділилися думками про позитивний досвід та розповіли про проблеми. В українській ситуації найбільш проблемною була комунікація з владою та подвійні стандарти, коли від релігійних спільнот вимагали суворого дотримання вимог карантину , а порушенням в інших сферах не приділялося достатньо уваги. 

На другий день учасники поділилися своїм досвідом та роздумами, щодо наслідків пандемії для релігійного життя віруючих. За словами учасників вона стала поштовхом для змін: пошуку нових форм служіння та способів комунікації, реагування на нові соціальні виклики, концентрації наявних ресурсів, активності в соціальних мережах та використання онлайн-засобів для душеопікунства. Окремо учасники обговорили питання организації Причастя під час епідеміологічних обмежень.

Додаткова тема “Фейкові новини в умовах пандемії” теж була дуже цікавою. Причинами їх поширення є низький рівень розвитку критичного мислення і медіаграмотності серед населення, та безвідповідальність так званих «лідерів суспільної думки». Ці проблеми є як ззовні, так і всередині релігійних організацій. Тому існує нагальна потреба в системній роботі з вірянами та в широкому медійному представництві церков. Виклики пов’язані з фейковими новинами надалі даватимуть про себе знати, тому важливо працювати над вирішенням вищезгаданих проблем.

Фото – Інститут релігійної свободи

«В період карантину значну роль зіграло емоційне та духовне виснаження людей, які легше піддавалися маніпуляціям. Допомогти в цій ситуації може створення медіа-відділів релігійних організації, освітніх програм, які б допомогли розвитку медіаграмотності та критичного мислення, а також розробка власної комунікативної політики для працівників і служителів релігійних організацій» – висловився єпископ НЄЛЦУ Павло Шварц, який представляв церкву на зустрічі.