Я не кину вас сиротами, Я прибуду до вас! (Вiд Iвана 14:18)

Під цим Словом зі Святого Письма 7 листопада 2019 року в Теологічній Семінарії Гордона-Конвелла пройшла спільна конференція Місіонерського округу Північна Кароліна Північноамериканської Лютеранської Церкви (NALC, США) і Східноєвропейської Місіонерської Мережі (EEMN) на тему “Місія та учнівство”. Пастор Девід Брайденбах, директор EEMN, презентував служіння організації в країнах Центральної та Східної Європи та розповідав про важливість служіння в цьому регіоні.

Підготовка до конференції

Особливий фокус був на країнах Прибалтійського регіону, Естонії і Латвії, а також Україні. Країни перебували під владою радянського режиму, пережили знищення церков, репресії проти духовних лідерів, переслідування за віру і депортацію віруючих, що призвело до втрати спадкоємності в учнівстві, як в церкві, так і в сім’ї – «духовному сирітству».

Директор EEMN пастор Девід Брайденбах та пастор Девід Майкл Карілло, який служить місіонером в Латвії

Сіімон Хаммер пастор з Естонії, розповів про служіння своїх діда і та батька, які теж служили пасторами лютеранської церкви. На частку його діда припали переслідування за релігійну діяльність, посилання в табори для віруючих і майже повне знищення громади. Батько Сіімона під час хрущовської відлиги допоміг відродити церкву, але в порівнянні з часами до репресій вона зменшилася в п’ять разів! Також пастор Хаммер розповів про свою мрію, яка вже стає реальністю – “Будинок надії” в Тарту, який займається навчанням як церковних волонтерів, так і пасторів церкви.

Учасники конференції

Пастор Олександр Гросс, який представляв Німецьку Євангелічно-Лютеранську Церкву України коротко перерахував проблеми церкви за часів радянської влади і звернув увагу слухачів на сучасний стан суспільства і церкви в Україні. Це і втрата спадкоємності учнівства в рамках родин і церков, і традиційне християнство, яке більше піклується про владу і гроші, але неохоче змінюється і будує відносини з людьми. Говорив про взаємини церкви і суспільства, в яких ритуал підміняє віру і богослов’я. Особливу увагу було приділено до слабкої залученості людей у ​​життя і служіння церкви, відсутності прикладу місії і учнівства, і про невірну ролі служителів, які переживають за свій статус і будують вертикальну владу в церкві, не піклуючись про освіту для волонтерів, колегіальність рішень у розвитку громад і церковних структур.

Єпикоп NALC Ден Селбо та пастор НЄЛЦУ Олександр Грос

Між виступами доповідачів проводилися заняття в групах по темам “Учнівство і місія – яка наша роль?” i” Учнівство і місія – як це може виглядати?” Наприкінці робочого дня конференції відбулася панельна дискусія на тему “Бути церквою в складний час”, в якій крім доповідачів і представників Східноєвропейської Місіонерської Мережі взяли участь новообраний єпископ Північноамериканської Лютеранської Церкви доктор богослов’я Ден Селбо і керівники місій в декількох країнах.

Каплиця Теологічної Семінарії Гордона-Конвелла

Конференція закінчилася пізно ввечері вечірньої літургією в каплиці Теологічної Семінарії Гордона-Конвелла.