Біблія є свідченням про Христа. Однак це не очевидно з першого погляду. Можна запитати на вулиці будь-якого зустрічного: «Для чого потрібна Біблія?». У переважної більшості відповіді будуть зовсім іншими: «Для того, щоб розповісти про Бога і про устрій світу», «щоб дати нам заповіді», «щоб підтримати у важкі моменти» і т. і. Про Христа майже напевно не згадає практично ніхто. І це не дивно. Прямо про Христа говорить лише відносно невелика частина Письма: Новий Завіт. Та й там далеко не всі окремі місця сповіщають Христа безпосередньо. Тому для правильного розуміння Біблії, для розуміння її як свідчення про Христа, для використання Біблії в якості основи і масштабу актуальною і живої християнської проповіді необхідний свого роду «ключ».

Таким ключем і служать віросповідні писання лютеранської Церкви. Під цим терміном розуміється (іноді іменований «Книгою Злагоди») набір текстів, які лютеранська Церква визнала як справжній вияв свого віровчення. До них відносяться три древньоцерковні символи віри і ряд віросповідних документів XVI століття, епохи Ре формації, найбільш відомими і авторитетними з яких є Малий і Великий Катехізиси Мартіна Лютера та Аугсбургское віросповідання. Цілком природньо, що віросповідання грають в житті лютеранської Церкви величезну роль. Не випадково деякі наші одновірці відмовилися від слова «лютеранська» для позначення своїх Церков, а називають їх, наприклад, «Церква Аугсбургского віросповідання». Пастори при своєму свячення дають урочисту обіцянку проповідувати і навчати відповідно до віросповідними писаннями.

Але необхідно пам’ятати, що ніяке віросповідання не може бути поставлено на один рівень ні з самим одкровенням, ні з безпосереднім свідченням про нього (яким є Писання).

Віросповідання – це людська інтерпретація одкровення, вірніше: людська інтерпретація біблійного свідоцтва про Боже одкровення. Тому ніяке віросповідання не може бути безпомилковим і таким, що не потребує все нового осмислення. Віросповідання не є тим, у що ми повинні вірити. Воно – лише обмежений і такий, що потребує постійного коригування вираз нашої віри. Це лише постійна вказівка на центр Біблії, необхідна для того, щоб направити сприйняття її нами в правильне русло.

.

Іноді, правда, деякі лютеранські богослови намагаються наполягати на абсолютній правдивості віросповідних писань. Лютеранство тоді вони розуміють як буквальне прийняття всього, що йдеться у всьому їх корпусі. Однак таке розуміння глибоко помилково і суперечить самому духу лютеранства. Віросповідні писання – це не зібрання висловлювань, кожне з яких слід буквально прийняти і беззаперечно підкорятися їм. Це нагадування про одкровення, яке він дав нам в Ісусі Христі. Так ми їх і повинні сприймати: не як набір безумовних істин, а як вказівка ​​на одну-єдину істину Ісуса Христа. В такому розумінні і полягає дотримання цих сповідань. Дотримуватися їх – означає постійно дивитися на Ісуса Христа, на подароване в Ньому прощення гріхів і виправдання. Це те, до чого віросповідання лютеранської Церкви прагнуть спонукати людину, в цьому їхня мета. Всі висловлювання віросповідних писань потрібно розуміти, виходячи з цієї їхньої цілі, і підкоряти їй.

Тому не потрібно боятися незгоди з окремими висловлюваннями тих чи інших віросповідних писань, особливо якщо мова йде про другорядні, периферійні або ж про спірні питання. Така незгода не означатиме, що віруючий не може прийняти віросповідні писання в цілому. Важливо розуміти сенс віросповідних писань – те, на що вони вказують. Важливо також розуміти, чому вони виводять з самого центрального, з самого головного ті або інші конкретні наслідки і знову і знову перевіряти ці висновки на їх відповідність їх же центру. До того ж робити це, з одного боку, чесно, з іншого – шанобливо. Це і означає в лютеранстві прийняти авторитет віросповідних писань.

Антон Тихоміров, д-р теол., ректор Теологічної семінарії ЄЛЦ

Der Bote #3 2008