Ніколауc фон Цинцендорф народився 320 років тому, 26 травня 1700 року в Дрездені в сім’ї аристократів. Хрещеним батьком Цинцендорфа став засновник пиетизма Філіп Якоб Шпенер (1635-1705). Ніколаус рано втратив батька, матір його знову вийшла заміж, і хлопчика виховувала бабуся – глибоко віруюча й освічена жінка, яка прищепила йому основи християнської віри.

Коли йому було десять років, Ніколауса відправили в Галле – він повинен був вчитися в “Педагогіуме”, навчальному закладі Августа Франке, іншого видатного діяча раннього пієтизму, який справив на нього великий вплив. Тут Цинцендорф виявився в оточенні піетизму, який визначив все його життя. У 16 років граф вступив до університету у Віттенберзі і за бажанням своїх родичів вивчав юриспруденцію, одночасно віддаючи данину вивчення Біблії, праць Лютера і піетистів.

Декілька років по тому Ніколаус з іншими молодими людьми організував в Галле орден “Гірчичне зерно” – християнське братство, метою якого було вдосконалення моралі і поширення Євангелія. Цинцендорф виношував плани створення християнського суспільства, члени якого оживляли б релігійне життя в лютеранської Церкви за допомогою проповідей, благочестивих писань, місіонерських подорожей і благодійної діяльності.

Кілька років граф провів у подорожах, зустрічаючись з провідними представниками різних Церков і знайомлячись з їх релігійним досвідом. Це все привело його до думки про те, що в будь-який християнської конфесії може прокинутися відданість до Спасителя. Життя і мислення Цинцендорфа були підпорядковані центральній ідеї, яку він називав “релігією серця”: вона полягала в щирій довірі до Бога через живе спілкування з Христом.

У 1722 року Цинцендорф надав свій маєток Бертельсдорф біженцям з Чехії та Моравії, і побудував для них поселення Гернгут. В засноване ним братство гернгутерів, окрім “чеських братів”, увійшли лютерани і реформати. Різні релігійні переконання не раз приводили до розбіжностей. Але 13 серпня 1727 року на служінні з Вечерею Господньою члени братства відчули небачене переживання духовної єдності. За словами свідків, в цей день в Гернгут “прийшов Святий Дух”. З тих пір тут царювали дух єдності і сильне уповання на Господа.

Цінцендорф поклав початок місії серед язичників, особисто відправившись в 1741 році проповідувати Євангеліє американським індіанцям. Він розвинув бурхливу діяльність по церковному будівництву, організації шкіл і виданню гернгутерской літератури, в тому числі збірки біблійних висловів Losungen, який видається до цього дня. Крім того, Ніколаус Людвіг фон Цінцендорф написав понад 2000 церковних гімнів, більшість з яких увійшли в церковний ужиток.

За матеріалами Вестник / Der Bote, № 4, 2007.