У 21 столітті таке явище як «діалог» стає надзвичайно важливим. Особливо діалог між Церквою, яка завжди намагалася зрозуміти своє місце в суспільстві,та цим самим суспільством, яке завжди мало свою думку стосовно Церкви та її впливу. В еру постправди, коли нас оточують мегатонни інформації (нерідко фейкової), стереотипів, коли спокуса оцінювати складні процеси спрощено та легковажно стає дуже сильною, справжній діалог – це необхідна передумова для вірної оцінки ситуації, подальшої взаємодії та змін у суспільстві. Лише справжній діалог допоможе зламати стіну непорозуміння, відповісти на питання, що хвилюють та налагодити співпрацю.

Тому міжконфесійна команда ініціаторів діалогу «Церква – суспільство» вирішила організувати конференцію «Зламай стіну» в рамках Тижнів Німеччини в Харкові. Ця дата була обрана невипадково, саме 30 років тому “впала” Берлінська стіна, яка була символом розділення суспільства, непорозуміння та страху. Ще раніше метафору стіни використав відомий громадський діяч та пастор – Мартін Лютер Кінг, який порівнював її з непорозумінням між людьми.

З вітальним словом до учасників конференції звернувся Генеральний консул Федеративної Республіки Німеччина, д-р Штефан Кайль. В ньому він розповів про історію Берлінської стіни та наголосив про потребу долання ментальних стін сьогодення.

Доктор Штефан Кайль

Сама конференція складалася з трьох доповідей та трьох панельних дискусій, на означені теми.

Першу доповідь читав єпископ НЄЛЦУ Павло Шварц на тему «Церква і суспільства». Він зазначив, що аналізуючи церковну комунікацію, можна дійти до висновку, що Церкви та суспільство іноді живуть у різних реальностях. Церква на Меркурії, а нецерковне суспільство на Плутоні. Ця відстань та відсутність нормального діалогу створює міфи та стереотипи з обох сторін.  Зруйнувати їх можливо лише за умови поліпшення комунікації, і в цьому насамперед мають бути зацікавлені Церкви.

Єпископ НЄЛЦУ Павло Шварц

Продовжила програму доповідь пастора Реформатської Церкви «Божий Завіт» та директора Християнської Альтернативної школи «Світло» на тему «Церква та освіта».  Після короткої історичної презентації, він перейшов до сучасного стану речей, постійно використовуючи приклади з українського освітнього контексту. Доповідач також поділився власним досвідом з організацією християнської альтернативної школи та розповів про те, як можна використовувати сучасні педагогічні підходи.

Пастор Сергій Терентьєв

Третьою виступила Людмила Ващук, кандидат історичних наук, засновниця і голова ГО  «Symbolon. Центр середньовічних та ранньомодерних студій». Її доповідь стосувалася теми “Медицина і церква у середні віки та ранньомодерний час”. Пані Людмила зазначила, що вплив Церкви протягом усього Середньовіччя мав визначальне значення на розвиток медицини – як теоретичних знань, так і практики. Тіло людини, подоби Божої, впродовж століть залишалося під забороною для дослідів і вивчення. В добу Ренесансу та Реформації відбулися значні світоглядні зрушення, що позначилися й на розвитку медичних знань. Саме це посилило прагнення до нових знань та дало можливість по-новому подивитися на питання вивчення анатомії людського тіла та способів лікування. Неймовірно цікавою була розповідь про реформатського лікаря Амбруаза Паре та медичну практику у Франції в шістнадцятому столітті.

Людмила Ващук

Доповіді стали підґрунтям до жвавих та цікавих обговорень на панельних дискусіях. Зустріч «Зламай стіну» зібрала християнських лідерів громадської думки – представників Православної Церкви України, НЄЛЦУ, Української Лютеранської Церкви, Євангельської Пресвітеріанської Церкви та інших християнських громад, а також Співдружності студентів-християн та КЕМПУСу.

Ця зустріч — це початок більш масштабного проекту. Організатори планують раз на квартал проводити відкриті лекції та інші заходи на теми пов’язані з взаємодією Церкви та суспільства. Наступна зустріч в лютому буде присвячена темі «Церква для інтелектуалів. Що може дати Церква інтелектуалу, а інтелектуал Церкві?»