27 серпня у селі Мирному розпочали відзначати 215-річницю заснування. Засновниками села Мирне, колишньої колонії Freudental, є німецькі поселенці. Саме завдяки їм ця місцевість вже на початку 19 століття перетворилась на чудове, розвинене поселення. На жаль, колективізація, війна, і як результат, міграція і депортація поселенців, знищили пам’ять про той період. Але зараз, в рамках святкування 215-ої річниці заснування села, її вирішили відродити, віддавши належну шану і честь засновникам.
Першим місцем вшанування стало кладовище, на якому поховані перші поселенці. Ідея відродити його належить благочинному Біляївського благочиння Православної Церкви України протоієрею о. Василю Єдину та іншим активним мешканцям села, в цьому їх підтримала Біляївська міська рада, долучились також меценати. У прямому значенні активісти відкопували і знову встановлювали вікові надмогильні пам’ятники, розчищали технікою і руками навколо територію, вивозили сміття, висаджували квіти, облаштовували доріжки.
27 серпня тут на кладовищі провели поминальну молитву. Оскільки переважна більшість перших поселенців були лютеранами, до участі у церемонії запросили представників різних релігійних конфесій. Серед них: президент Синоду Німецької Євангелічно-Лютеранської Церкви України, пастор громад Одеси, Петродолинського і Новоградківки Олександр Гросс, Єпископ Одеси-Сімферополя Римсько-католицької церкви Станіслав Широкорадюк, Єпископ Одеський і Балтський Православної Церкви України Афанасій, національний директор Морського Апостоляту Української Греко-Католицької Церкви о. Олександр Смеречинський та інші священнослужителі.
Також на заході були присутні мер міста Біляївка Міхаїл Бухтіяров, помічниця почесного консула Німеччини в Одесі Олена Кащи, голова Євангелічно-Лютеранської громади села Петродолинське і культурного центру «Петерсталь» Олександр Тєбєліус.
За словами о. Василя Єдина, коли інформація про цей захід поширилась в мережах, до місцевої фейсбук групи почали писати люди зі Сполучених Штатів, Канади, Австралії – нащадки перших поселенців. Вони писали імена своїх предків і просили згадати їх під час молитви. Усі ці імена урочисто зачитували.
Другим заходом в рамках святкування річниці села Мирне стало відкриття музейної експозиції, присвяченої історії німецького поселення Freudental. В цей день для всіх присутніх провели першу екскурсію. Експозиція знаходить на 2-му поверсі сільського будинку культури. Серед представлених експонатів, багато архівних фотографій, зроблених в останні роки існування колонії. Привертає увагу відновлена архівна карта села, на якій зазначені не лише вулиці, їх назви, будинки, кірха, криниці, поля, виноградники, а навіть вказані імена і прізвища тих, хто жив у будинках. Відтворенням цієї карти вручну займався Микола Мельниченко.
Екскурсію провела бібліотекарка Любов Ткачова. Усі матеріали для екскурсії вона разом з Людмилою Горлєвою збирали по крихтах у різних джерелах. Помічниця почесного консула Німеччини в Одесі, яка була присутня на екскурсії, подарувала музею від німецького консульства книги про історію німецьких поселень. Музейна експозиція працюватиме й надалі, її можуть відвідати усі бажаючі. З часом експозицію планують розширювати.
Ще однією знаковою подією в рамках святкування 215-ої річниці Мирного стало відкриття пам’ятника засновникам села – першим поселенцям колонії Freudental. На урочистостях були присутні мешканці, духовенство різних конфесій, представники місцевої влади та автори пам’ятника. Відкрити пам’ятник надали право міському голові Михайлу Бухтіярову і помічниці почесного консула Німеччини в Одесі Олені Кащи.
Ексіз пам’ятника розробив мешканець міста Біляївка Дмитро Український, а відтворив скульптор Віктор Якубенко. Центральним символом пам’ятника є дерево. Воно уособлює життя, безсмерття, нескінченність. Воно стоїть понад часом, об’єднуючи минуле, сучасне і майбутнє.
Символічно, що в цей день біля пам’ятника лунав німецький спів, який виконали представники німецького культурного центру “Петерсталь” та хор німецької Євангелічно-Лютеранської громади села Петродолинське.
Матеріали та фото – https://bilyayivka.city/