14-20 червня в Таллінні пройшла 17-а Генеральна асамблея Конференції Європейських Церков (КЄЦ), в яку входять 114 православних, старокатолицьких, англіканських і протестантських церков континенту. НЄЛЦУ є членом Конференції, як учасник Союзу Євангелічно-Лютеранських Церков. Синод Церкви прийняв рішення про вступ до Конференції в якості інідівідуального члена, і зараз НЄЛЦУ на шляху здобуття цього статусу.
Асамблея обрала нове керівництво, яке тепер складається з президента – архієпископа Фіатірського і Великої Британії Микити (Константинопольський патріархат), і двох віце-президентів: доктора Дагмара Вінтера (Церква Англії) і пастора Франка Копанія (Євангелічна Церква Німеччини).
Церкви-члени Конференції прийняли публічні заяви щодо змін клімату, міграції та війни в Україні. Остання містить таку тезу: «Беззаперечно засуджується незаконне та жорстоке вторгнення Російської Федерації в Україну. Немає жодної причини – політичної, юридичної чи моральної, яка могла б виправдати вторгнення в незалежну країну. КЄЦ підтримує народ України, який прагне захистити своїх людей і територію. Її територіальна цілісність повинна бути визнана в усьому світі».
Також фінальна резолюція асамблеї проголошує: «Асамблея однозначно засуджує жорстоке вторгнення Росії в Україну та руйнування життя, території та міжнародних відносин – насильницький зрив післявоєнного врегулювання, в якому верховенство права було першочерговим. Асамблея почула вражаюче свідчення тих, кого це безпосередньо торкнулося, і сильний заклик до молитви та практичного супроводу в майбутньому. Асамблея стоїть у цій війні на боці жертв насильства».
Під час асамблеї відбулася пленарна сесія «Формуючи майбутнє під Божим благословінням», присвячена обговоренню ситуації в Україні та контурів участі Церков в майбутній розбудові миру. Учасником цієї сесії був єпископ НЄЛЦУ Павло Шварц. Він розповів про бачення ситуації з перспективи нашої Церкви, звернувши увагу на те що «Україна в своїй більшості є секулярною країною, хоча і з багатою полірелігійною історією. Називати Україну православною чи християнською країною – видавати бажане за дійсне. Реальність натомість є іншою… Для релігійних спільнот, на мою думку, є і буде одним з найбільших викликів розмовляти про прощення та примирення з травмованою секулярною людиною, для якої Євангеліє та особа Христа не є авторитетом».
Також він розповів про проект “Примирення в Європі – завдання Церков” та своє бачення імплементування його досвіду в сучасній ситуації: «На мою думку, аналіз цього проекту дає можливість краще зрозуміти, що кожен міжнаціональний і міжрелігійний конфлікт є унікальним та вимагає індивідуального підходу». Відео виступу єпископа опубліковане нижче.
Пастор Гжегож Гємза з Екуменічної Ради Церков у Польщі більше розповів про проект «Примирення в Європі», який бере свій початок у процесі польсько-німецького примирення після Другої світової війни, а з 1997 року також включає Україну та Білорусь. «Зараз неможливо говорити про примирення в цій групі, – сказав він, – але нам потрібно готуватися до часів після війни, і ми підтримуємо контакт». За останні 25 років проект створив простір довіри, до якого вони тепер можуть повернутися. Особисті зустрічі проводяться в Польщі, наразі єдиному місці, куди кожен може безпечно подорожувати. Щоб підготувати ґрунт для майбутніх поколінь, група планує конференцію зі студентами чотирьох країн.
«Нам потрібно підтримувати ті відносини, які у нас вже є», — сказав Гємза. «Після війни нам знадобляться всі канали, які можуть зібрати людей за одним стілом. Церкви можуть добре цьому посприяти». Він висловив переконання, що примирення можливе.
Окрім Павла Шварца и Гжєгожа Гємзи в сесії взяли участь мітрополіт Білоцерківський Євстратій (Православна Церква України), єпископ Шандор Зан Фабіан, (Закарпатська Реформатська Церква), професор Володимир Бурега (Українська Православна Церква). Після виступів учасників відбулася дискусія. Реагуючи на хід обговорення Павло Шварц, прокоментував одну з відповідей: «Для нашої Церкви і для наших віруючих життя в окупації не є альтернативою. Для нас свобода є цінністю, заснованою на Євангелії». Повністю коментар можна послухати у відео нижче.
За матеріалами https://2023cecassembly.org/
Фото: Albin Hillert/CEC