26 жовтня – День пам’яті Олімпії Фульвії Морати – італійської активістки, а пізніше – переконаної протестантки, яка вразила увесь європейський світ своїми інтелектуальними здібностями. Тож вона посідає своє гідне місце серед жінок Реформації.
Олімпія Мората народилася 1526 року в італійській Феррарі. Її батько був наставником молодих принців в герцогському домі Есте, де, живучи в колі представників найдавнішого княжого роду Італії, дівчина мала змогу отримати гарне виховання та найкращу освіту. Вона виховувалася разом з донькою принца Рене – Ганною Ферарською, в якості компаньйона в її освіті.
В домі Есте Олімпія знайомиться з багатьма видатними культурними та релігійними діячами, зокрема, з Жаном Кальвіном, представниками літературних кіл, гуманістами, серед яких: видатний гуманіст епохи Ренесансу, поет Клеман Маро, натхненниця Мікеланжело, поетеса Вітторія Колонна, брати Сінапіус із Швайнфурта.
У свої 12 років дівчина вже майже досконало володіє грецькою мовою та латиною. З дитинства захоплюючись творчістю Цицерона, в підлітковому віці вона пише вільні вірші, присвячені його постаті та його творам, а пізніше засновує філософський гурток, де ретельно вивчається творча спадщина видатного оратора. Олімпія також зацікавлюється протестантським вченням, знайомиться з творами Жана Кальвіна, пише есе та читає лекції, присвячені своїм роздумам над ними.
Християнська віра гармонійно співіснує в ній з любов’ю до творів античності. Вона захоплюється творами Платона, перекладає Боккаччо.
У 1548 році помирає хворий батько, за яким вона доглядала майже два роки і який до цього прийняв протестантизм. Олімпія, приголомшена втратою, знаходить втіху у вірі.
Інквізиція в ці часи набирає обертів, що змушує дівчину переїхати до материного будинку, де вона займається вихованням молодших братів та сестер. Вона й далі вивчає філософію та переписується з Гаспаро Сарді, який присвятив їй свою «De Triplici Philosophia» («Про Триєдину філософію”)
В 1550 році дівчина виходить заміж за німця Ендрю Грюнтлера з баварського містечка Швайнфурт. В 1554 році вони разом їдуть до Швайнфурта, де Ендрю призначено лікарем до гарнізону іспанських військ. Через облогу міста подружжя тікає до Гейдельберга. Тут Олімпії пропонують посаду викладача грецької мови в Гейдельберзькому університеті, проте хвороба, яку вона підхопила у Швайнфурті, стала цьому на заваді.
За рік, 1555 року, не в змозі подолати прогресуючі сухоти, Олімпія помирає.
Внаслідок численних переїздів, багато творів письменниці було назавжди втрачено. Проте у 1558 році в Базелі, за сприяння її друга, Челіо Куріоне, було видано велику збірку її творів, куди увійшли грецькі листи, латинські діалоги, деякі лекції.
Постать Олімпії Морати – розумної та освіченої жінки, що прийняла протестантську віру, є для нас гарним прикладом відданості обраному шляхові, стійкості у вірі, дієвого служіння, любові та мужності – чеснот, що були притаманні багатьом діячам Реформації.
Олімпія Фульвія Мората – жінка, в якій гармонійно поєдналися благочестя та мудрість, справедливо вважається однією з найвидатніших жінок 16 сторіччя.
Інформацію взято з сайтів:
https://www.hmdb.org
https://www.worldhistory.org
https://www.libreriagovi.com
Фото з сайтів:
https://library.duke.edu
https://www.libreriagovi.com
https://leben.us/