9 – 11 грудня у місті Варшава відбулися консультації Конференції Європейських Церков, що були присвячені темі побудови справедливого миру.
Конференція Європейських Церков – це екуменічна організація, що виникла у 1959 році, започаткувавши місію об’єднання релігійних конфесій навколо ідеї та процесу примирення, які відбувалися у Європі після Другої світової війни.
Сьогодні вона об’єднує 115 Церков-членів та сконцентрована на побудові діалогу між усіма учасниками, незважаючи на політичні та економічні бар’єри. На сьогоднішній день дві українські Церкви є членами Конференції Європейських Церков – Православна Церква України і Закарпатська Реформатська Церква.
На грудневій зустрічі Німецьку Євангелічно-Лютеранську Церкву України представляв Єпископ Павло Шварц, як учасник міжнародної екуменічної групи “Примирення”. У своїй короткій доповіді він, зокрема, звернув увагу не тільки на певні виклики, але й можливості, що з’явилися у європейських Церков у контексті російсько-української війни.
Ще кілька тез із доповіді Єпископа:
- Концепція “руського миру” заперечує будь-яку ідею конструктивного діалогу та справедливого миру, і є сучасним імперським наративом;
- Активна участь Російської Православної Церкви в державній політиці Російської Федерації, в певному сенсі, позбавила Церкву суб’єктності й зробила неможливою, на даний момент, її участь в процесах миробудування;
- Справжній мир неможливий без усвідомлення агресором власної провини та необхідності спокути;
- Церкви можуть відігравати суттєву роль навіть у секулярному суспільстві, тримаючись свого основного духовного покликання – благовістя, разом зі служінням ближнім та будучи активною частиною громадянського суспільства.
- Церква має зрозуміти свою роль у миротворчих процесах. Ця роль полягає, насамперед, у використанні досвіду минулих поколінь, що пережили війну, у активній допомозі ближньому, який сьогодні переживає біль та кризу війни.
Загалом Україна була представлена досить чисельною делегацією на зустрічі Конференції Європейських Церков. Зокрема, серед доповідачів з України були присутні:
Блаженніший Епіфаній, Митрополит Київський і всієї України (Православна Церкви України);
Єпископ Шандор Зан Фабіан (Закарпатська Реформатська Церква);
Анатолій Райчинець, заступник Генерального секретаря (Українське Біблійне Товариство)
Пастор Ігор Бандура, Голова зовнішніх зв’язків (Всеукраїнський Союз Церков Євангельських Християн-Баптистів);
отець Ігор Шабан, голова Комісії Української Греко-Католицької Церкви з міжконфесійних та міжрелігійних відносин;
отець Роман Фігас, директор Інституту екуменічних студій Українського католицького університету у Львові.