Київ, Св. Катерини, фото – Ліза Сафонова

28 серпня – День пам’яті жертв депортації німців з України.

Цьогоріч, спільно з вірянами Німецької Євангелічно-Лютеранської громади Святої Катерини, етнічні німці міста Києва традиційно вшанували пам’ять репресованих та депортованих до Середньої Азії та Сибіру осіб німецької національності.

Організаторами заходу виступили: Товариство німців м. Києва “Відергебурт”, Рада німців України, “Німецький Дім-Київ”.

Участь у вшануванні також взяли прес-аташе з культури посольства Німеччини в Україні пані Ліза Хайке, Заступник Голови Державної служби України з етнополіти та свободи совісті Ігор Лоссовський, керівник організації “Німецький Дім-Київ” Людмила Коваленко, керівник клубу Анатолій Колос, Голова Товариства німців “Відродження” м. Біла Церква Руслана Ткач.

Єпископ НЄЛЦУ Павло Шварц виголосив проповідь. Музичне супроводження богослужіння, присвяченого цій події, та концерт-реквієм відбувалися за участі церковного хору під керівництвом хормейстра Лариси Сорокопуд та колективу німецької фольклорної пісні “Хайматлихе Мелоди” Товариства німців м. Києва “Відергебурт”.

Після завершення концерта учасники заходу поклали квіти до пам’ятника “Скорботний Ангел” та вшанували загиблих хвилиною мовчання.

До Дня вшанування пам’яті жертв депортації німців з України також громада Святого Павла Німецької Євангелічно-Лютеранської церкви України відвідала музей геноцидів «Територія пам’яті». Ініціатором проєкту є Павло Козленко – громадський діяч, історик, юрист, кандидат філософських наук, заслужений працівник культури України, голова правління ГО «Одеський центр дослідження Голокосту».

Одеса, Св. Павла, фото – newspapers.od.ua

Хоча геноцид німецького народу в цьому музеї не представлений, члени громади мали можливість прослухати цікаву лекцію про це під назвою: «Депортація українських німців та її трагічні наслідки» у Музеї історії Причорноморських німців, яку прочитали Сергій Новицький та Ігор Назаренко.

Депортація німецького населення 1941 року була частиною ширшої та найжорстокішої політики тоталітарного режиму. Ця політика призвела до руйнування життя тисяч людей і завдала глибокої травми багатьом поколінням. 

Ми маємо тримати в пам’яті ці історичні події, аби унеможливити їх повторення нашими нащадками.

Використані матеріали:
Громада Святого Павла згадала жертв геноциду німецького народу
Недільна проповідь пастора Олександра Гросса