фото by Lutheran World Federation

Протягом 2 – 4 грудня у Відні відбулися Консультації миру Всесвітньої Лютеранської Федерації (ВЛФ). У них взяли участь представники лютеранських громад Німеччини, Польщі, Австрії, Нідерландів, Угорщини, Чехії, Латвії, Литви, Естонії, Фінляндії, Норвегії, Швеції, Франції та Румунії.

Метою заходу було узгодити позицію лютеранської спільноти щодо морально-етичної оцінки війни Росії проти України, молитися за мир в нашій країні, а також обговорити питання гуманітарної місії в реаліях війни.

До обговорення цих важливих питань були долучені як представники Німецької Євангелічно-Лютеранської церкви України (НЄЛЦУ), так і представники лютеранських спільнот європейських країн, що беруть активну участь у наданні різноманітної гуманітарної допомоги нашим співгромадянам в Україні та в країнах Європейської Унії. Особливе значення мали лекції-доповіді теологів в галузі міжнародного права, церковної історії та етичного богослов’я. Основний формат зустрічі – спільні молитви, лекції-доповіді та обговорення в групах.

НЄЛЦУ представили єпископ Павло Шварц та пастор Дмитро Цолін. Єпископ розповів про діяльність лютеранських громад в Україні, загальний стан суспільства, ситуацію в різних регіонах країни.


Три лекції-доповіді, представлені на цій зустрічі, а також обговорення питань в групах, продемонстрували справді глибоке розуміння не лише того, що відбувається в Україні в контексті глобальних політичних процесів, але й етичних викликів війни, ролі релігійних чинників (зокрема офіційного російського православ’я), бачення справедливого миру для нашої країни. Той факт, що частина учасників не раз бували в Україні впродовж війни, бувши свідками людських страждань, надав особливої щирості обговоренню.

На противагу конформістським, а подекуди, й відверто проросійським настроям, що все частіше лунають у середовищі європейських політиків, учасники зустрічі виявили стійку моральну позицію щодо оцінки війни в Україні, висловивши підтримку і продемонструвавши справжнє розуміння складності етичного аспекту подій.

Основною тезою була теза про необхідність встановлення справедливого миру – і не лише як суто політичного рішення, але необхідної передумови для емоційного зцілення ран війни. Концепт справедливого миру був усебічно представлений з позиції богословської етики та розглянутий в конкретному історичному контексті.

фото by Lutheran World Federation

З лекціями та доповідями виступили:

проф. Петр Краточвіл (Petr Kratochvíl) із Празького Інституту Міжнародних Відносин (лекція «Європа, церкви та українська війна»);
Катаріна Кунтер (Katharina Kunter), професор сучасної церковної історії
теологічного факультету Університету Гельсінкі (лекція «Фрагментовані голоси: роль церков у публічному дискурсі російсько-української війни»);
доктор Ніколь Кункель (Nicole Kunkel)
із кафедри богословської етики Університету Гумбольдта в Берліні (доповідь «Між абсолютним пацифізмом і теорією справедливої війни: справедливий мир як теологічний підхід під час війни»).

Більше фото: Churches Reflecting Together: Peace, Justice, and Reconciliation in Times of War