У 2022 році житловий район Салтівки у північній частині Харкова опинився в епіцентрі уваги медіа, коли снаряди, запущені Російською Федерацією по житловим масивам, руйнували сотні осель та вбивали цивільних мешканців. Всесвітня Лютеранська Федерація та Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН) запустили проект по ремонту деяких із цих квартир. Після успішного пілотного етапу, сотні українців мають надію на тепле помешкання взимку.
24 лютого 2022 р. о п’ятій годині ранку 85-річну мешканку Харкова Надію Філчакову скинуло потужним вибухом з дивану, на якому вона спала. Ракета влучила у її багатоквартирний будинок у житловому районі Салтівки. «Люди поспіхом вибігали із своїх квартир. Ті хто міг, побігли у школу поблизу або у метро. Ті хто не міг, залишились вдома», розповіла вона, згадуючи події дня, який вона ніколи не забуде.
Вже через декілька днів, коли зникло водопостачання та опалення, Надія пішла до свого хресника, у якого вона жила наступні декілька місяців. У червні вона повернулась до своєї квартири. Вікна були забиті листами фанери, а в квартиру протікала вода. Літня жінка не знала, де їй взяти гроші або матеріали на ремонт квартири, щоб зробити її придатною для життя.
Пані Філчакова одна з понад 500 людей, чиї дані були надані ВЛФ керівництвом міста Харкова для проєкту по відновленню квартир, пошкоджених у результаті військових дій. ВЛФ також надає психосоціальну підтримку особам, які в них проживають.
Микола Тішіненов є також одним із них. Коли снаряд знищив його квартиру, 73-річний чоловік був змушений винаймати іншу. Павло Ушаков та його дружина Тетяна є пенсіонерами з інвалідністю. Вони жили у гуртожитку для внутрішньо-переселених осіб у Харкові, бо їхня оселя була знищена, а майно втрачене.
«Ми не відбудовуємо цілі багатоповерхівки, але разом з місцевими партнерськими організаціями ми вставляємо вибиті двері та вікна, ремонтуємо труби, заново проводимо електрику та робимо ці оселі знову теплими та жилими», пояснює Марк Муллан, керівник команди ВЛФ в Україні.
До кінця грудня планується відремонтувати 525 квартири. Крім відновлення осель, команда ВЛФ також залучає «мобілізаторів громад», які знайомі з місцевим контекстом та отримують додаткові знання та навички підтримки вразливих та травмованих осіб підчас тренінгів, організованих ВЛФ.
«Підхід ВЛФ до реабілітації житла у Харкові завжди був чимось більше, ніж ремонт квартири для родини. Наше завдання це щось більше, ніж поміняти їм вікна та двері», пояснює Марк. «Ми хочемо, щоб вимушено переселені родини опинились в самому центрі нашої програми, де ми можемо надати їм інтегровані послуги. З таким людино-центричним підходом ми маємо кращі шанси дозволити людям повернутися до їхнього дому зберігши відчуття власної гідності», додав він.
Для родин, які повертаються до своїх квартир, це є святковим моментом. «Ми з нетерпінням чекаємо, коли зможемо повернутись до свого власного помешкання», каже Микола Тішенінов. «Для нас це не просто дім, це місце натхнення, місце, де народжувались історії нашої родини, та місце нашої сили.»
Проект відновленню квартир реалізовується разом з харківською ГО «Спільна справа для людей» при підтримці УВКБ ООН (UNHCR), ACT Alliance та церквами-членами ВЛФ.
Німецька Євангелічно-Лютеранська Церква України є членом ВЛФ, проте проект реалізується вищевказаними організаціями без її прямого залучення. Про інші соціальні ініціятиви, які НЄЛЦУ та її громади безпосередньо здійснюють можете прочитати на нашому сайті.