На запрошення єпископа Євангелічної Церкви Аугсбурзького Віросповідання у Польщі Єжи Самеця, 9-12 травня у Вроцлаві відбулася міжнародна конференція Південно-Східної регіональної групи Спільноти Протестантських Церков Європи. У ній взяли участь делегати Церков з України, Італії, Німеччини, Австрії, Словенії, Угорщини, Швейцарії, Словаччини, Чехії та Польщі.
Південно-Східна група – одна із трьох регіональних груп СПЦЄ. Тему зустрічі: «Церква і демократія» – було обрано генеральною асамблеєю СПЦЄ в Базелі як провідну тему церков-учасниць Спільноти. Це важлива тема для протестантських церков Європи, особливо в контексті нинішньої ситуації.
У ході зустрічі обговорювався документ, який може дати імпульс для обговорення в громадах питання про те, що є цінностями для євангелічних церков, і як вони можуть зміцнити демократичні процеси у своїх структурах та створити простір для критичного осмислення суспільних проблем. Ця тема додатково обговорюватиметься на наступних засіданнях групи аж до 2024 року, коли результати обговорень будуть представлені на Генеральній Асамблеї СПЦЄ в Сібіу.
Крім змістовної роботи, пов’язаної з темою, програма включала багато елементів, які стосуються польського шляху до демократії. Першого дня Януш Вітт, як живий свідок, поділився своїм досвідом змін у Польщі. У другій частині єпископ Єжи Самець розповів про поточні виклики для демократії у Польщі та про те, як Євангелічна Церква Аугсбурзького віросповідання у Польщі намагається на них реагувати. Наступну частину зустрічі було присвячено темі війни в Україні, яку обговорили єпископ НЄЛЦУ Павло Шварц та волонтери лютеранської громади Божого Провидіння у Вроцлаві, які займаються гуманітарною допомогою.
У своєму виступі єпископ Шварц розповів про особливості українського суспільства, яке є світським і багатоконфесійним. За його словами, свобода для громадян України є великою цінністю, що вони її виборюють на полі битви проти ворога, який несе лише насильство та пригноблення. На цьому тлі досить цинічно виглядають заклики деяких християн Західної Європи не надавати Україні зброю для самозахисту, щоб, нібито, уникнути багатьох жертв. Особливим викликом для багатьох, як вважає Павло Шварц, є мудра участь Церкви в поширенні гуманітарної допомоги. Він наголосив: «Важливо прийняти свою безсилість перед обличчям війни і не вдавати з себе Всемогутнього Бога. Це допоможе бути більш ефективним в служінні людям в потребі і не вигоріти в процесі допомоги». Також єпископ нагадав: «Люди потребують Євангелія. Не потрібно соромитися розповідати про свою віру і про те, що ми лютерани».
11 травня гості відвідали «Фонд Krzyżowa для порозуміння в Європі». Директор фонду Роберт Журек представив історію фонду та його поточну діяльність. Гості також змогли побачити постійну виставку просто неба «Мужність і примирення», що розповідає про історію польсько-німецьких відносин з 1 вересня 1939 р. по 12 листопада 1989 р. Виставка розділена на чотири частини, що розповідають про часи війни та ворожнечі, про спроби примирення , включає в себе портрети людей, залучених до процесу побудови польсько-німецьких відносин, і посилається на ті забобони і стереотипи, які поки що існують у цій сфері, спонукаючи до дискусії про майбутнє. Нинішня війна в Україні повернула актуальність багатьом картинам і цитатам.
Вечірнє богослужіння відбулося у церкві Миру у Свидниці, де учасників привітав мысцевий єпископ Вальдемар Питель (голова Вроцлавської єпархії). Проповідь виголосив єпископ Єжи Самець, який торкнувся теми демократії і звернув увагу на загрози для Церкви, що випливають із ситуації, коли Церква отримує матеріальну підтримку від держави. Це може призвести до послаблення пророчого послання Церкви, яка повинна захищати найслабших: «Доки демократичні системи поділяють переконання, які є найважливішими цінностями, доки в суспільстві є повага до гідності та унікальності людської особистості, сповідуються ідеї свободи та рівності людей, справедливого місця для всіх та захисту найслабших від ізоляції, ми маємо їх підтримувати. Однак якщо вони відступають від цих цінностей, наше завдання — заявити про це голосно і твердо».
На богослужінні також були присутні: мер міста Свідниця Беата Москаль-Сланевська та єпископ Свидницької єпархії Римо-католицької церкви Марек Мендик. І єпископ Мендик, і мер Москаль-Сланевська передали свої вітання, торкнувшись поточної ситуації війни в Україні та трагічного досвіду біженців з України, яким допомагають у Польщі. Мер міста звернула увагу на європейську солідарність та підтримку, яку вона отримує з Бібераха – німецького міста-партнера Свидниці у роботі з біженцями.
В останній день учасники вислухали короткі роздуми про співпрацю між державою та церквою в Угорщині, особливо у сільській місцевості, про ординацію жінок в Євангелічній Церкві Аугсбурзького віросповідання в Польщі, та про проблему ізоляції у соціальному дискурсі, з якою стикаються вразливі соціальні групи. Останню тему розкрили пастори Марта Захрай-Миколайчик та Павло Миколайчик.
Конференцію було заплановано давно, але через обмеження, пов’язані з пандемією, її дати переносилися двічі. Тим більшою була радість від зустрічі з такою міжнародною групою у Вроцлаві.
________________________________________
Спільнота Євангелічних Церков Європи включає 94 євангелічні церкви: лютеранські, реформатські і методистські, в яких близько 50 мільйонів вірян. Спільнота була створена в 1975 році, після підписання Лейєнберзької угоди. Напрямки діяльності СПЦЄ визначаються Генеральною Асамблеєю, яка збирається кожні 6 років. Між асамблеями роботу СПЦЄ координує Президія, що складається з трьох осіб. Офіс СПЦЄ знаходиться у Відні.
Багато церков, що входять до СПЦЄ, заснували так звані регіональні групи, метою яких є зміцнення співробітництва в регіоні. Однією з регіональних груп є Південно-Східна група, що існує з 1975 року, і на початковому етапі свого існування вона забезпечувала обмін інформацією між церквами по обидва боки Залізної завіси, будучи одним із нечисленних майданчиків для підтримки контактів та обміну досвідом богословів із Західної та Східної Європи. Південно-Східна група СПЦЄ включає 28 церков-членів і є однією з найстаріших та найбільших регіональних груп. Роботу групи координує Євангелічно-Лютеранська Церква Баварії.
За матеріалами luteranie.pl