Віросповідання було представлено в Аугсбурзі на рейхстазі – зборах політичних лідерів Священної Римської імперії, 25 червня 1530 року. Філіп Меланхтон, найближчий соратник Мартіна Лютера у Віттенберзі, склав цей документ, оскільки Лютер не міг бути присутнім на рейхстазі через те, що він був оголошений єретиком і особою, яка є поза законом, церковним та імперським керівництвом. Хоча це було саме сповідання віри політичних лідерів лютеранського руху, воно призначалося для роз’яснення богословських переконань усієї євангелічної спільноти Німеччини. Віросповідання підписали сім князів та представники двох міст, Нюрнберга та Ройтлінгена.

Аугсбурзьке віросповідання користується великою повагою у лютеран, тому що воно вважається кафоличним (вселенським) сповіданням, яке роз’яснює та захищає основні істини християнської віри. Меланхтон особливо наголошував на кафоличності лютеранської позиції протягом усього документа, особливо тому, що прихильників Лютера звинувачували в єресі. Тому він наполягав на тому, що лютерани, або «євангеліки», як вони хотіли називатися, були вірними членами єдиної, святої, кафоличної та апостольської Церкви.

Таким чином, Аугсбурзьке віросповідання претендує на сповідання ортодоксальної віри і свідомо прагне сприяти вирішенню богословських конфліктів, які розділяли церкву в Європі у XVI ​​столітті. Його святкування 25 червня свідчить наполегливим нагадуванням духовним спадкоємцям аугсбурзьких сповідників про те, що кафолічна свідомість, прагнення до церковної єдності та екуменічні устремління мають залишатися явними пріоритетами християн, чия віра та церковна ідентичність сформувалися Аугсбурзьким віросповіданням. Лютеранська громада, як і раніше, покликана бути рухом усередині вселенської Церкви, який сповідує, реформує та об’єднує.

Євангеліки також прагнули відкрито сповідувати свою віру в Аугсбурзькому сповіданні і чудово усвідомлювали, що це їм загрожує великою небезпекою. Імператор Карл V пообіцяв захищати Церкву у своїй присязі під час коронації. Коли на рейхстазі в Аугсбурзі він дійшов висновку, що саме папство і його захисники, а не євангелики, представляють «справжню» Церкву, він пригрозив останнім військовими діями, якщо вони не підкоряться владі папи. Незважаючи на цю загрозу, сповідники євангелічної віри відмовилися зректися свого сповідання або дослухатися до наказу імператора, тому що були переконані, що їхнє богослов’я відповідає Святому Письму і, отже, вони вірні Христові. Вони були готові стикнутися зі стражданнями й навіть з потенційною втратою життя заради Євангелія.

Святкування дня Аугсбурзького сповідання сьогодні запрошує лютеран сповідувати свою віру у контексті криз у сучасній нам Церкві та всьому світі загалом. Таке свідчення може бути пов’язане з ризиком і в XXI столітті, але це, як і раніше, покликання Божого народу.

Що мають сповідувати сучасні лютерани? Пам’ять про Аугсбурзьке сповідання також відповідає на це питання і проливає світло на велике покликання народу Божого.

Першочергове завдання євангеликів на рейхстазі в Аугсбурзі полягало в тому, щоб ясно свідчити про Христа, вірно проголошуючи Євангеліє. Вони наполягали на тому, що Євангеліє — це радикальна добра звістка про Божу благодать і любов, які виявляються, зокрема, в Ісусі Христі. Оновлені та зміцнені Духом завдяки сміливому проголошенню Євангелія Лютером, вони палко прагнули ділитися ним і захищати його від доктрин чи звичаїв церкви, які, як вони вважали, йдуть врозріз із Євангелієм.

Вони особливо наголошували на вченні про виправдання по благодаті через віру в Христа і незалежно від справ, тому що були переконані, що це вірне викладення і свідчення Божої доброї звістки. Тому найважливіше те, що святкування Аугсбурзького сповідання нагадує євангельським лютеранам про їхнє велике покликання, а саме – бути свідками Христа.

Подібно до сповідників в Аугсбурзі, вони мають привілей проповідувати Євангеліє з впевненістю і вірою в те, що воно – милостиве слово Бога про прощення, цілісність, свободу і любов до всього творіння. Немає більшого дару, яким можуть поділитися люди віри, немає більш могутнього послання надії та преображення, яке вони можуть проголошувати, немає більшого служіння, яке виявляє любов до Бога і ближнього, немає більш щирої подяки Богу, яку вони можуть висловити.

Це те, у що вірили і що пережили сповідники в Аугсбурзі, і це спадщина, якою вони продовжують ділитися зі своїми духовними спадкоємцями.

Курт К. Хендел, почесний професор історії Реформації Лютеранської школи богослов’я у Чикаго.

Джерело