Ім’я Яна Гуса назавжди закарбувалося в історії і пам’яті людей. У ціэї пам’яті різноманітні грані і відтінки. Для одних Гус – натхненник визвольної боротьби чеського народу проти іноземної влади на порозі раннього Нового часу. Інші ж бачать в ньому насамперед теолога, попередника такої великої духовної революції, як Реформація. Нарешті, Ян Гус – це, безперечно, мученик, який віддав життя за свої переконання.

Пам’ятник Яну Гусу в Гусинці

З ім’ям Яна Гуса Центральна Європа потужно і яскраво увійшла в загальноєвропейську життя, включилася в процеси, що відбувалися в Європі. Ця людина, яка, ймовірно, ніколи не тримала в руках зброї, дав своє ім’я потужному визвольного руху чехів, так званим гуситським війнам 1419-1434 років, які значно вплинули на життя всього континенту.

Його біографія проста і навіть, можна сказати, скромна: вона позбавлена, ​​до самої смерті Гуса будь-яких великих потрясінь, переворотів і подій. Головні потрясіння, які перетворили Яна Гуса в «людину-стяг», відбувалися в глибинах його душі.

Ян Гус народився у 1371 році в сім’ї селянина в містечку Гусинец поблизу містечка Прахатице. Батьки – селяни, у яких було ще два сини, можливо, побачили або відчули в Яні схильність до навчання, і направили його в школу, сподіваючись, що син зуміє вибитися з селянської бідності і стане священиком. Школа знаходилася в Прахатице, в годині ходьби від Гусинця. У порівнянні з рідним селом це був великий міський центр, де проводилися знамениті вироби зі скла і срібла, проходила дорога на Прагу і в Південну Німеччину, а головне – був собор.

Опанувавши предмети, які викладалися в школі граматику, риторику і діалектику, а в старших класах – арифметику і астрономію, 18-річний Ян з Гусинці (так склалася його прізвище – Гус) наважився вирушити до Праги, щоб вступити до університету. Празький університет – один з найстаріших в Європі. До моменту, коли Ян Гус вирушив до Праги, університету було більше 40 років.

Наївно і простодушно звучить пізніша розповідь самого Гуса про цю подорож. Він пішов до Праги разом з матір’ю, яка по-селянськи зворушливо хотіла допомогти синові в його сміливому намір здобути освіту: вона несла в подарунок університетському начальству великий м’який калач і гусака, який підступно втік по дорозі.

Талановитий юнак, який пристрасно прагнув до знань, був прийнятий на факультет вільних мистецтв. Після кількох голодних студентських років Гус отримав у 1393 році ступінь бакалавра, а в 1396 році – магістра. Він вочевидь виділявся пристрасним прагненням до пізнання, все більше схиляючись до теології, і відразу після отримання ступеня магістра був запрошений до університету на посаду викладача.

Молодий 20-річний магістр Ян Гус з самого початку повів себе «не як усі»: він почав вивчати зі студентами праці відомого англійського богослова Джона Вікліфа, який прославився в 80-х роках XIV століття реформаторськими поглядами, які багато хто в Католицькій Церкві вважали єретичними.

Гус не тільки не побоявся викладати вчення серйозно запідозреного в єресі Вікліфа, а й почав його розвивати, рішуче відкидаючи безмежну духовну владу Римського Папи і стверджуючи, що істинний глава Католицької Церкви – сам Христос. Рішучіше, ніж Вікліф, Гус нападав на багатство Церкви.

Незважаючи на таку небезпечну поведінку (пройде кілька років, і архієпископ Збинек Зайіц особисто спалить твори Вікліфа), магістр Гус був обраний 1401 року деканом факультету, в 1402 році – ректором Празького університету.

Як могло статися, що селянський син з неординарним і підозрілим чином думок зайняв таке почесне місце в суспільстві? Відповідь на це питання криється не тільки в явній талановитості і освіченості Яна Гуса. З 1401 року він розпочав проповідувати у Віфлеємській каплиці в Празі, яка миттєво стала знаменитою. Справа в тому, що він там публічно говорив правду про критичний стан Католицької Церкви і її служителів.

Віфлеємська каплиця

Після так званого Авиньйонського полону (1309 – 1377 рр.), під час якого Папи перебували не в Римі, а у французькому місті Авіньйоні під великим політичним впливом королів Франції, в Католицької Церкви розпочався «Великий розкол». Вищі ієрархи Церкви розділилися на угруповання і партії, які прагнуть посадити на папський престол свою людину. В результаті не раз траплялося, що два і навіть три кандидати оголошували себе законно обраними своїми прихильниками і починали шумно поносити і піддавати анафемі суперників. При цьому ніхто з них не соромився у виразах і не скупився на найстрашніші прокльони.

Неважко уявити, яким жахом і болем ця немислима ситуація відгукувалася в серцях щиро віруючих людей. Магістр Ян Гус належав саме до них. Але на відміну від інших він вирішив боротися з непристойною ситуацією. Більш того – він наважився показати її руйнівний, згубний вплив на служителів Церкви, у лавах яких зростало число циніків, розпусників і хабарників. Коли Джон Вікліф свого часу обрушився з критикою на багатства Церкви, це було зухвало і ризиковано. Однак він бичував організацію, інституцію, кажучи сучасною мовою – установу, що завжди менш чутливе, ніж зачіпати конкретних людей. До того ж у Викліфа знайшлися високі покровителі, які розраховували розбагатіти за рахунок конфіскації церковного майна, перш за все – землі.

Ян Гус торкнувся найгострішого, найболючішого – морального стану людей, які зараховують себе до служителів Бога. Він нещадно розкривав невідповідність їх способу життя і конкретних діяй євангельським принципам, вченню, і життю Христа. Під час проповідей в Віфлеємської каплиці в Празі він говорив страшні речі: наприклад, пояснював, що мощі, які зберігаються в соборах і привертають туди віруючих, – фальшиві! Відомі всій Європі пелюшки Христа, скатертина з Таємної вечері, мотузка, якою був пов’язаний Ісус Христос, рука Лазаря і т.п. – брехня! Це були страшні заяви, небезпечні думки. Але люди чомусь натовпом йшли слухати Яна Гуса і дізнавалися від нього, наприклад, що в соборах Європи зберігається стільки фрагментів гомілкової кістки святий Бригіти, що може бути, вона була стоногою ?!

У 1409-1412 роках Ян Гус розвиває свої погляди в струнке вчення, що спирається на праці його попередника Джона Вікліфа і доводить необхідність глибокої реформи деяких догматів Католицької Церкви (наприклад, таких, як розуміння сутності таїнства пресуществления хліба і вина в Тіло і Кров Христа) і її реальної практики.

По суті, його погляди і проповіді багато в чому передбачали майбутню європейську Реформацію, істинним і щирим попередником якої був Ян Гус.

Не обмежуючись викриттям очевидної жадібності служителів Церкви, їх прагненням нажитися на своєму служінні, яке повинно бути в ідеалі символом моральної чистоти, Ян Гус переходив до критики конкретної діяльності Католицької Церкви. Головним об’єктом його викривальних проповідей починаючи з 1412 року стали папські індульгенції. За гроші Папи стали пропонувати віруючим купити відпущення будь-яких гріхів (навіть майбутніх!).

Для того щоб спробувати зрозуміти, як стало можливим таке безумство, треба згадати, що XIV століття було часом фактичного заходу Середньовіччя в Західній Європі і її реального руху до Нового часу. Сучасники усвідомлюють це не відразу, але відчуття прийшли змін у них, як правило, присутні.

За часів Яна Гуса претензії папства на вищу духовну владу над людьми, яка йде від Бога, стали анахронізмом, як і згадані вище мощі святих. Однак люди часто намагаються як і раніше жити в умовах, яких вже не існує. Чеський проповідник з його ревною і щирою вірою в можливість морального відродження Католицької Церкви і її служителів став, сам того не відаючи, провісником неминучих змін в устрої західного християнства, реальним попередником Лютера.

У жовтні 1414 року Гуса офіційно закликали прибути до південнонімецького міста Констанц, де зібрався черговий Собор Римо-Католицької Церкви. Вищі ієрархи Церкви і імператор Сигізмунд, якому юридично підпорядковувалася Чехія, в один голос твердили, що вони хочуть вислухати знаменитого проповідника Яна Гуса для того, щоб зрозуміти його вчення.

Віруючі і морально чисті люди часто бувають досить наївні. Магістр Ян Гус, мабуть, повірив, що Собор буде уважно його слухати і намагатися зрозуміти. А що ще потрібно для щастя?

Він приїхав в Констанц восени 1414 року і спробував розповісти про високі цілі своїх ідей і проповідей, звернутися до совісті тих, що зібралися в Констанці прелатів, довести необхідність змін в Церкві. В роботі Собору брали участь 700 осіб, а магістр Гус був одін. Учасники Собору не бажали його слухати, заважали говорити, шумно демонстрували своє обурення.

На 25-й день перебування в Констанці Гус був заарештований і ув’язнений в темному підвалі одного із замків. Він прекрасно розумів, яка доля чекає на нього. Перед від’їздом з Чехії Гус склав заповіт. В одному з листів друзям непохитний в’язень, який зберіг почуття гумору, писав: «Гусь ще не засмажений». Від нього вимагали покаяння, обіцяючи зберегти життя. Він не міг і не хотів відступити від своїх переконань.

Страта Яна Гуса

У липні 1415 Ян Гус був страчений. Полум’я цього багаття не знищило пам’ять про велику людину, чиє ім’я стало стягом чеського народу в гуситських війнах, прикладом і опорою для багатьох діячів Реформації в XVI столітті, символом чистоти помислів і моральної стійкості на всі часи.

Наталія Іванівна Басовська – доктор історичних наук, професор, директор Центру візуальної антропології та егоісторіі Російського державного гуманітарного університету (РДГУ).

Джерело – https://www.ng.ru/ng_religii/2008-02-06/10_reformation.html