9 березня 2024 р. у Івано-Франківську відзначили День пам’яті Теодора Цеклера, останнього очільника Євангелічної Церкви Аугсбурзького та Гельветського Сповідань віри (ЄЦАГС) в Галичині, суспільного діяча та ініціатора створення соціальних закладів. Більш докладно про цю видатну для історії Євангельської Галичини особистість ви можете прочитати в нещодавно опублікованій статті на сайти НЄЛЦУ.
Організаторами Дня пам’яті стала Реформатська Євангелічна Церква Святої Трійці, яка знаходиться в спільноті з Німецькою Євангелічно-Лютеранською Церквою України, та громадська ініціатива «Центр Публічної Освіти ім. Теодора Цеклера» (ЦПО ім. Теодора Цеклера).
Захід розпочався з привітального слова пастора Ігора Ліщинського, після цього учасники заходу виконали гімн Реформації «Могутня в нас твердиня Бог» за авторства Мартіна Лютера. Запрошені спікери виголосили чотири доповіді, що розкривали теми, що прямо стосувались Теодора Цеклера, а також українського реформатства та німецької меншини в Галичині.
Перша доповідь називалась «Контури віри та діяльності Др. Теодора Цеклера», її виголосив Федюк Владислав, магістрант релігієзнавства, дослідник життя Теодора Цеклера та протестантизму в Галичині, співзасновник ініціативи ЦПО ім. Теодора Цеклера.
Петро Гаврилишн, кандидат історичних наук, доцент кафедри міжнародних відносин Прикарпатського Національного Університету ім. Василя Стефаника мав другу доповідь на тему «Етнорелігійна ситуація в Галичині за часів душпасторського служіння Теодора Цеклера».
Роман Ревак, пастор баптистської церкви м. Долина, викладач історії християнства у третій доповіді розкрив тему «Часописи Української Євангелічно-Реформатської Церкви у Галичині в першій пол. XX ст.».
Завершальна доповідь, яка прозвучала, називалась «Контури євангелічної теології: Слово і Традиція, Таїнства, спасіння», її автором став Микола Куриш, магістрант богослов’я, співзасновник ЦПО ім. Теодора Цеклера.
Між доповідями вихованці Дитячого Центру «Назарет», що діє під опікою Реформатської Євангелічної Церкви Святої Трійці, декламували вірші за авторства Др. Теодора Цеклера.
Офіційна, науково-просвітицька частина завершилась круглим столом, де спікери відповідали на питання учасників, а також обговорювали віру, життя, діяльність Теодора Цеклера, особливості євангелічної теології та обряду. Захід завершився Євангелічним молебнем за перемогу над агресором та справедливий мир. Його провів пастор Ігор Ліщинський.
Владислав Федюк