28-29 жовтня одеська громада Святого Павла урочисто відсвяткувала своє 220-річчя. Точкою відліку стало призначення першого пастора Крістіана Генріха Пферсдорффа в 1803 році для вже існуючої спільноти євангелічних віруючих в Одесі, яка складалася переважно з німецьких колоністів. З короткою історією громади можна ознайомитися за цим посиланням.

Пастор Громади Олександр Гросс про святкування

Розпочалося святкування в суботу 28 жовтня з урочистого відкриття. З ювілеєм громаду привітали заступниця директора Департаменту культури, національностей і релігій Одеської обласної державної адміністрації національностей Ярослава Резнікова, Михайло Корнаков від імені міської влади, о. Роман Крат від імені Одесько-Сімферопольської дієцезії Римсько-Католицької Церкви, о. Роман Дорош від імені Одеської єпархії Православної Церкви України, Наталія Тєрєхова від імені Одеської Народної церкви і доцент Одеського Національного університету імені І.І. Мечникова Наталія Бевзюк.

Колишній пастор Громади Святого Павла Андрій Гамбург про віру і надію

Після цього двома відкритими лекціями розпочалася пленарна частина всеукраїнської науково-практичної конференції  «Церква і віра, як життєва позиція вільної людини». Першу, під назвою «Мартін Лютер і німецькі переклади Біблії» прочитав доктор філологічних наук, професор Українського католицького університету і вікарій НЄЛЦУ Дмитро Цолін. Він заглибився в історію та методологію епохальної праці Лютера по перекладу Святого Письма.

Відеозапис лекції Дмитра Цоліна

Ще одним спікером пленарної частини був історик, дослідник євангелічного руху на Західній Україні, Владислав Федюк. Його лекція мала назву «Віра і діло пастора Теодора Цеклера», і  містила цікаву інформацією про історію євангелічною церкви в Галичині та Прикарпатті в часи Австро-Угорщини та другої Речі Посполитої. Видатною фігурою церковного життя цього часу був пастор Теодор Цеклер, який служив в Станиславові (тепер – Івано-Франківськ).

Владислав Федюк (Фото – Наталія Довбиш)

Далі учасники конференції взяли учать в сесійних засіданнях, які тривали також і в неділю. Повний перелік виступаючих та теми їх доповідей – за посиланням. Матеріали конференції згодом будуть доступні в репозиторії Південноукраїнського Національного педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського.

О 17:30 розпочалася екуменічна молитва за справедливий мир за участю пастора Євангелічної церкви Бремена Андрія Гамбурга, який до цього багато років служив пастором громади Святого Павла, представника керівництва НЄЛЦУ пастора громади Святого Мартіна (м. Київ) Ігоря Шемігона, диякона громади м. Росток (Німеччина), який зараз є волонтером в громаді Святого Павла, Арне Бьольта. Благословіння був запрошений прочитати пастор братської лютеранської громади Святого Хреста (СЄЛЦУ, м. Одеса) Олег Шевченко. З привітальним словом виступив єпископ Одесько-Сімферопольської дієцезії Римсько-Католицької Церкви Святослав Широкорадюк.

Молитва за справедливий мир

В неділю, 29 жовтня в церкві Святого Павла пройшло святкове богослужіння, на якому також проповідував Андрій Гамбург. Під час богослужіння його учасники заслухали привітання від хто не мав можливості бути присутнім особисто: міської влади Бремена та Регенсбурга, служителів та співробітників партнерського деканату Регенсбурга Євангелічно-Лютеранської Церкви Баварії, оформлювача церковної зали кірхи та пасторського будинку художника Тобіаса Камерера, колишніх служителів громади Йорна Шенделя, Клауса Ульріха, Олександра Жакуна та інших. У відповідь всі присутні записали загальне відео, висловивши свою подяку.

Подяка друзям та партнерам

Після обіду відбулася презентація видання Нового Завіту та Книги Псалмів в Новому Перекладі українською мовою, створеного за ініціативою міжнародної місії Biblica. Презентацію провів Дмитро Цолін, який перекладав для цього видання Книгу Псалми. Всі присутні мали можливість отримати один екземпляр книги в подарунок.

Дмитро Цолін презентує видання Нового Заповіту (Фото – Наталія Довбиш)

Конференція завершилася круглим столом «Лютеранство, як спосіб життя», який викликав жваву дискусію серед учасників.

Як завжди великі святкування громади містять і культурну частину. Днем 28 жовтня в кірсі виступав оркестр Municipal Concert Band з особливою програмою німецької музики. По вечорам обох днів святкування на гостей очікували органні концерти німецької класики, виконаної музикантами і вокалістами під керівництвом органістки кірхи Святого Павла Вероніки Струк. Під час святкування проходив конкурс художніх творів «Похований велет» та діяла виставка «Матеріальна культура Чорноморських німців».