6 листопада лютерани багатьох країн відзначають день пам’яті короля Густава ІІ Адольфа, видатного полководця і державного діяча, який під час Тридцятирічної війни допоміг вистояти протестантським князівствам Німеччини в боротьбі з імперською владою, чим заслужив славу захисника віри. Його ім’я носить євангелічна організація Gustaw Adolf Werke (GAW).

GAW була створена у 1842 році, об’єднавши дві доброчинні організації «Фонд Густава Адольфа» з центром в Лейпцизі і «Товариство підтримки протестантських громад в потребі» в  Дармштадті. Обидві структури займалися допомогою одновірцям, які не мали можливостей для розбудови життя церковної громади, через бідність або перебування в землях, де привілейовану більшість становили римо-католики. GAW стала однією з перших загальнонаціональних євангелічних організацій в Німеччині. Вона збирала кошти на побудову храмів та придбання іншої нерухомості, допомагала громадам утримувати пастирів та розвивати дияконічне служіння, а також допомагала в отриманні теологічної освіти. Активна діяльність GAW сприяла поширенню свободи віросповідання в німецьких землях, де до цього меншини зазнавали утисків.

В 1844 році GAW надала допомогу лютеранами в Аргентині, чим розпочала один з основних свої напрямків роботи – підтримку «євангелічної діаспори», єдиновірцям, розсіяним по світу, які зберегли на новій Батьківщині свою віру. Після розділення Німеччини організація також була розділена на дві частини. Якщо «західна» GAW допомагала громадам Латинської Америки, Західної та Південної Європи, то та, що базувалася в НДР, зосередилася на Східній, звісно, тією мірою, яку дозволяли місцеві режими.

Після падіння «Залізної завіси» і відновлення свободи проповіді, обидві гілки GAW возз’єдналися, і одним з важливих напрямків роботи стала територія колишніх країн Радянського Союзу. Протягом багатьох років організація підтримує лютеранські громади в Україні. Зокрема, за її сприяння був придбаний будинок громади в Кривому Розі та багато років проводилися конференції, семінари, а також розвивалися інші освітні проекти НЄЛЦУ.

Будинок громади Кривого Рогу

З початком повномасштабної російсько-української війни, яка спричинила гуманітарну катастрофу, GAW розгорнув програми допомоги церквам-партнерам в Україні (НЄЛЦУ і Закарпатській Реформатській Церкві), а також церквам Східної Європи, які допомагали біженцям.

Гуманітарний вантаж, зібраний для України в польскому місті Лодзь

Після визволення значних територій та певної стабілізації життя громад, співпраця НЄЛЦУ з GAW стала більш системною і зосередженою на рішенні конкретних проблем. За рахунок організації, через благодійний фонд «Дияконія Україна» були закуплені пристрої безперебійного живлення для громад Харкова, Білої Церкви, Вінниці і Кременчука, які стали в нагоді через відключення електроенергії після атак росіян по енергетичній інфраструктурі. Також GAW придбала потужні генератори для Петродолинського, Змііївки та медичного центру «Гіппократ» в Харкові.

Великою підтримкою для НЄЛЦУ став мікроавтобус, на якому з перших місяців повномасштабної війни перевозиться гуманітарна допомога.  Життя поранених українських солдатів рятуються завдяки придбаним за рахунок GAW засобам тактичної медицини. Організація бере участь в фінансуванні проекту доставки гарячого харчування самотнім пенсіонерам та людям з інвалідністю в селах «німецької балки» Одеського району. Одеська громада отримала закуплену GAW партію дитячих підгузків, яку розподілила поміж родинами внутрішньо переміщених осіб. Наразі готується ще один проект – побудова модульних будинків в Петродолинському, які будуть здатні прийняти ВПО.

Не забуває GAW також і про свій освітній профіль. Організація профінансувала участь представників НЄЛЦУ в програмі “Медико-психологічний та соціальний супровід осіб вразливих категорій” від Українського католицького університету. За її рахунок придбане обладнання для занять інформатикою з дітьми та дорослими в громадах Харкова, Петродолинського та Новоградківки.

Заняття з інформатики в харківский громаді “Святого Вознесіння”

Підтримка Gustaw Adolf Werke , свого часу, стала великим внеском у відродження лютеранської церкви в Україні як частини євангелічної діаспори. Зараз, під час повномасштабної війни, допомога наших партнерів дозволяє їй вистояти та розвиватися в надскладних умовах. Таким чином, виконується заповідь апостола Павла: «Допомагайте святим у їх потребах» (Римлян 12:13а).