Король Густав II Адольф – одне з найбільш несподіваних імен, які згадують лютеранські церкви в своїх церковних календарях. Перш за все це стосується Швеції, де 6 листопада – день загибелі монарха в битві під Лютценом в 1632 році, відзначається на державному рівні підняттям прапора в спеціально встановлених місцях. Також він відзначається в Естонії і Фінляндії (як День Шведського спадщини). Цікаво, що за Григоріанським календарем Густав Адольф загинув 16 листопада, (в церковних календарях можна зустріти і цю дату), але в той час в Швеції продовжували користуватися Юліанським, тому в якості пам’ятної дати закріпилося саме 6 листопада.
Крім згадки в календарі, в честь шведського короля названо кілька лютеранських кірх в Швеції, Німеччині, США, а також коледж, заснований шведськими іммігрантами в місті Сент-Пітер в штаті Міннесота, який зараз пов’язаний з Євангелічно-Лютеранською Церквою Америки. У 1834 році в Лейпцигу було засновано Товариство Густава Адольфа, яке займається підтримкою євангелічних церков в країнах з православною і католицькою більшістю, а також там, де держава проводить політику витиснення церкви з життя суспільства.
Густав Адольф шанується як фігура правителя, який, з лютеранської точки зору, втілював в собі риси, властиві праведному государю: мудро керував своєю державою, піклувався про освіту народу, а також був захисником віри.
Син короля Швеції Карла IX він народився в 1594 році. У 17 років, по смерті батька, Густав Адольф стає королем. Виховання, завдяки старанням батька, Густав отримав різностороннє. Він був прекрасно освічений, вільно володів кількома мовами. Захоплення математикою та історією також наклали свій відбиток на здатності і майбутній характер правління монарха. Густав Адольф займався верховою їздою і фехтуванням, військовою наукою. Ще у підлітковому віці він брав участь в засіданнях сейму, куди брав його з собою батько.
У непростий період Густав Адольф зійшов на престол. Швеція вела війни з Данією, Росією і Річчю Посполитою за зміцнення своїх позицій на Балтиці і захоплення нових територій на узбережжі Балтійського моря. Ці війни значно виснажили ресурси країни, і молодий король зумів гідно вивести з них Швецію, розширивши її володіння за рахунок територіальних надбань в Росії, Речі Посполитої та Німеччини. Він особисто брав участь у військових кампаніях, проявляючи полководницький талант, доблесть і відвагу, чим заслужив повагу солдатів, а серед друзів і ворогів отримав прізвисько «Лев Півночі».
Крім досягнень в військовій сфері Густав Адольф встигав займатися і вирішенням внутрішніх державних питань. Він провів реформу державного управління, адміністративну, військову, фінансову, судову реформи, ініціював активне будівництво флоту і нових міст, серед яких і другий за величиною місто Швеції – Ґетеборг. Розвиток системи освіти при королі проявився в будівництві шкіл, відновленні Уппсальского університету, відкритті Дерптського університету.
Густав Адольф підняв статус Швеції на зовнішньополітичній сцені до рівня провідних європейських держав, зміцнив положення країни на Балтиці, модернізував внутрішньополітичну структуру своєї держави. Участь країни в Тридцятилітній війні (1618-1648) принесла шведському королю нову славу – втручання Швеції у війну врятувало євангелічні князівства Німеччини від повного розгрому і відновлення влади Риму на їх територіях, але стало і кінцем його яскравого правління і життя.
6 листопада 1632 року очолюючи атаку шведської кавалерії в битві під Лютценом, Густав Адольф загинув. Його забальзамоване тіло було доставлено до Швеції і поховано в склепі в церкві Стокгольма на острові Ріддархольмен.
За матеріалами calend.ru