23-25 лютого диякон Громади Святого Павла в Одесі брав участь у консультації Спільноти Протестантських Церков Європи у Дрездені, присвяченій підготовці спільного документу про ставлення Спільноти до питань, пов’язаних із гендером та сексуальністю. В обговоренні брали участь делегати від 28 церков, які представляли 12 країн усіх регіонів Європи. Учасників поділили на робочі групи, які обговорювали різні теми документу: гендер, сексуальність, сім’ю та шлюб, сексуалізоване насильство та етичні розбіжності з цих питань у контексті міжцерковних взаємин.
Однією з ключових тем, яка часто піднімалася під час дискусій, був “протестантський коридор”: модель взаємовідносин між Церквами, які можуть дотримуватися різних позицій з теологічних, етичних і практичних питань, при цьому усвідомлюючи себе частиною єдиної протестантської спільноти Європи. Модель коридору передбачає як можливість різних траєкторій руху, так і необхідність “червоних ліній”, вихід межі яких підриває можливість єдності.
«Хоча я вважаю, що система координат “лібералізм – консерватизм” давно застаріла, проте у дискусіях я брав на себе роль умовного “білого консервативного лютеранина з пострадянської країни”, який вказував на відсутність у чернетці документа належної уваги східноєвропейському контексту. Тішить, що з учасниками робочої групи ми швидко порозумілися, незважаючи на значну різницю у поглядах, і динаміка роботи була чудовою» – ділиться своїми враженнями Олександр.
Остаточний варіант документу з урахуванням запропонованих правок буде презентований наступній асамблеї СПЦЄ і, якщо буде прийнятий, то буде опублікований на сайті Спільноти.
24 лютого, у річницю початку повномасштабної війни, для учасників консультації було організоване інтерв’ю з Олександром Жакуном, який отримав можливість розповісти учасникам свою історію, описати ситуацію в Одесі та в НЄЛЦУ загалом, поділитися своїми переживаннями та пропозиціями щодо того, як жителі мирних країн можуть підтримати Україну під час війни та після закінчення бойових дій.
Консультація проходила у приміщеннях Драйкьонігскірхе (Церкви трьох царів), зруйнованої під час бомбардувань Дрездена у 1945 році та відновленої у вересні 1990 року, за місяць до об’єднання Німеччини. Церковний зал прикрашає дивом уцілілий бароковий вівтар, який є німим свідком тих жахів, які приносить із собою війна. Велика зала відновленого церковного комплексу служила місцем засідання земельного парламенту Саксонії. Його стіну прикрашає яскрава картина художника Вернера Юзи “Примирення”.
Для довідки: Німецька Євангелічно-Лютеранська Церква України не ординує жінок у пасторське служіння і де-факто дотримується бінарного підходу до питань гендера, оскільки визнає шлюб добровільним союзом чоловіка та жінки. У 2022 році НЄЛЦУ стала індивідуальним членом СПЦЄ, і знаходиться з усіма Церквами об’єднання у спілкуванні Слова і Таїнства.