Єпископ НЄЛЦУ Павло Шварц та президент Синоду Олександр Гросс у складі спільної делегації з Православною Церквою України, в яку входили предстоятель ПЦУ митрополит Київський та всієї України Єпіфаній та митрополит Білоцерківський Євстратій, з офіційним візитом відвідали Швецію та Фінляндію. Візит тривав з 11 по 15 грудня і включав насичену програму зустрічей з політичним керівництвом та лідерами лютеранських та православних Церков нордичних країн.

11 грудня делегація прибула до аеропорту Стокгольму, де її зустріли представники Церкви Швеції:  пастор Петер Ліндвал, голова департаменту з екуменічної співпраці, та пастор Крістофер Мікін.

Наступного дня, 12 грудня, вранці в резиденції Архієпископа Мартіна Модеуса в Уппсалі відбулася зустріч, в якій взяли участь представники Церкви Швеції, головуючий єпископ Церкви Норвегії Олаф Фіксе Твейт, колишній генеральний секретар Всесвітньої ради церков Олаф Фіксе Твейт, єпископ Крістіан Бйорнссон, який представляв Церкву Ісландії, та інші.

Спілкування в Уппсалі

Перша частина зустрічі була присвячена представленню історії та місії лютеранських Церков Північної Європи в умовах сучасності. Єпископ Павло Шварц та митрополит Єпіфаній поділилися інформацією про релігійну та суспільну ситуацію в Україні, зокрема в контексті триваючої російської агресії, а також висвітлили питання духовної та гуманітарної підтримки постраждалих від війни. У ході тривалої та дружньої відкритої дискусії учасники зустрічі поділилися своїми поглядами на широкий спектр питань, пов’язаних з поточною ситуацією в Україні, її потребами на даний момент і майбутніми викликами.

Після обіду обговорення продовжилося з фокусом на питаннях допомоги українським біженцям, які знайшли притулок від війни в Європі, зокрема в Швеції, Норвегії та Ісландії. До нього долучилися представники української громади в Уппсалі, які активно працюють з ними.

Після завершення зустрічі учасники, а також запрошені гості, включаючи Посла України у Королівстві Швеції Андрія Плахотнюка, митрополита Стокгольму і Скандинавії Клеопу (Вселенського Патріархату) та інших, взяли участь у традиційній скандинавській церемонії запалення свічок та вшанування святої Люсії. Під час цього чудового вечора була також молитва за мир в Україні та виконання хором кафедрального собору Уппсали пісні “Щедрик” Миколи Леонтовича.

Вшанування Святої Софії

Наступного дня делегація перемістилася до столиці Швеції – міста Стокгольм. День розпочався з літургії в соборі Святого Георгія, де знаходиться кафедра митрополита Шведського і Скандинавського Савви (Константинопольський патріархат).

У післяобідній час року програма візиту до Стокгольму продовжилася зустріччю з керівниками та представниками Християнської Ради Швеції, яка об’єднує практично всі спрямування християнства, що присутні в цій країні. Участь у цьому заході взяли також представники місцевої української громади.

Очільники українських Церков поділилися своїм досвідом співпраці в межах Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, а також висвітлили поточну ситуацію в Україні. Зокрема, вони обговорили виклики, які виникають перед суспільством та релігійними громадами у зв’язку з російською агресією.

В Урядовому офісі Швеції українська делегація отримала теплий прийом від представника Міністерства закордонних справ цієї країни, голови профільного департаменту посла Петера Еріксона та інших відповідальних осіб.

Під час відвертої бесіди висловлено подяку за політичну, військову, дипломатичну, гуманітарну та іншу підтримку, яку Швеція надає Україні у цей важкий період для нашої держави.

Рано вранці 14 грудня 2023 року морем прибула до міста Турку, Фінляндія. У місцевому порту їх зустріли керівник Євангелічно-лютеранської Церкви Фінляндії архієпископ Турку Тапіо Луома, предстоятель автономної Православної Церкви Фінляндії архієпископ Гельсінкі і всієї Фінляндії Лев, та інші представники місцевих християнських Церков.

Місто Турку є історичною столицею Фінляндії та і продовжує грати важливу роль у її духовному житті. Тут знаходиться духовний та адміністративний центр Євангелічної-лютеранської Церкви Фінляндії. У приміщенні академії ЄЛЦФ відбулася зустріч та розмова між гостями з України, представниками НЄЛЦУ та ПЦУ, керівниками фінських Церков та старшим єпископом лютеранської Церкви Датського Народу Петер Сков-Якобсен. Учасники обговорили суспільну та релігійну ситуацію в Україні, а також виклики, пов’язані з російською агресією та майбутнім відновленням України після перемоги.

Після літургії в Турку

Спілкування тривало і під час ланчу відбувся в офіційній резиденції лютеранського архієпископа Турку, до якого долучилися інші релігійні діячі Фінляндії та представники місцевої влади який на честь українських гостей.

У другій половині дня українські гості прийняли участь у фінській традиційній церемонії оголошення миру, що відбулася у місті Турку. Церемонія, яка відбувається у духовному та історичному центрі Фінляндії, має довготривалу традицію як заклик до припинення конфліктів принаймні на період різдвяних свят у країні та у всьому світі. Ця подія є загальнонаціональною, та транслюється на телебаченні. Останні три десятиліття ця церемонія носить екуменічний характер, залучаючи очільників лютеран, інших протестантів, православних та католиків.

В свої промові єпископ Павло Шварц зазначив:

«Звертаючись до нашого Господа з молитвою про мир, ми не тільки просимо Його допомоги, але і свідчимо про свою власну готовність бути миротворцями. Цей поклик вимагає від нас щирості називати речі своїми іменами: жертву – жертвою, а насильника – насильником. Він вимагає від нас не тільки говорити про милосердя до жертв, але і про покарання для насильників. Молячись про мир, ми не можемо ігнорувати реальність цього світу та потребу в збройній самообороні від нападника. Молитва про справедливий мир – це молитва про свободу, адже мир без свободи є фактично неможливим».

Останній етап візиту пройшов в столиці Фінляндії – Хельсінкі. Делегація відвідала парламент держави, де, разом з представниками фінських церков, зустрілася з головою парламенту держави. парламенту висловив повну підтримку українському народу в боротьбі проти російської агресії. Він підтвердив, що Фінляндія продовжує одностайно підтримувати всі ініціативи, що допомагають народу України у боротьбі за свою свободу.

Зустріч у парламенті

«Ми дуже вдячні Богу та народу Фінляндії за неймовірну підтримку, яку ми відчуваємо на кожному кроці» – висловив подяку пастор Олександр Гросс.

Після цього делегація гостювала в Церковному домі ЄЛЦФ. Там очільники церков провели важливі зустрічі, що стосувалися співпраці з фінськими церквами та дияконічними організаціями. Наприкінці вони взяли участь в прес-конференції, де виступили з коротким промовами та відповіли на запитання.