Всесвітня лютеранська федерація працює разом зі своєю церквою-членом в Україні та місцевою Молодіжною радою, щоб обладнати пункти незламності в Харкові. Оскільки місто, як і раніше, піддається частим атакам на інфраструктуру, в цих місцях люди можуть зігрітися, поїсти та зарядити пристрої. ВЛФ підтримує цю ініціативу через свій офіс у Києві. Такі місця обігріву є тимчасовим притулком для людей, чиї будинки пошкоджені або були зруйновані.
НЄЛЦУ та ВЛФ відкривають пункти незламності в Харкові
«В останні місяці Російська Федерація неодноразово завдавала масованих ракетних ударів по критично важливій інфраструктурі міста. В результаті багато людей на кілька днів залишаються без електрики та води», – каже Кавіта Шукла, керівник команди ВЛФ в Україні.
«Людям та підприємствам Харківської області доводилося пристосовуватися до частих та тривалих відключень електроенергії, поки міські електрики зазвичай через якийсь час відновлюють подачу води та електроенергії, – пояснює Павло Шварц, єпископ НЄЛЦУ, церкви, що входить до ВЛФ. – Завдяки самовідданій роботі комунальних служб у воєнний час місто функціонує досить добре, але якщо брати всю Харківську область, то ситуація гірша. Зазвичай, після обстрілу інфраструктури, будь-яка діяльність завмирає. Пункти незламності – це можливість зігрітися для тих, у кого немає опалення, або зарядити телефони, якщо вдома немає електрики, а також місце, де вони можуть підключитися до Інтернету завдяки Starlink (система супутникового інтернету, що забезпечує доступ до Інтернету) та генератора, тому що коли гасне світло, відключається і мобільна мережа».
Співпраця з Харківською молодіжною радою
Пункти незламності створюються спільно з Радою молоді Харкова, яка з початку війни доставляє гуманітарну допомогу харків’янам і вже заснувала кілька пунктів незламності у школах. Кожен із них може вмістити до 100 осіб.
Люди отримують гаряче харчування, мають доступ до водопроводу, електрики, туалету, ліків та засобів особистої гігієни — речей, які останніми місяцями у Харкові стали рідкістю. Крім того, швейцарська компанія Solexis пожертвувала сонячні панелі на додаток до обладнання в цих місцях, щоб забезпечити освітлення та джерело енергії для приготування їжі або заряджання телефонів та комп’ютерів.
«Потреби значні, – каже Арсеній Сухачов з Ради молоді Харкова. – Оскільки війна триває вже майже десять місяців, у місті криза, безробіття, простіше кажучи – гуманітарна катастрофа. Ви не уявляєте, скільки людей зараз живе у місті за межею бідності. Багато хто втратив житло. Коли два тижні тому ми запускали пункти роздачі гарячого харчування, першого дня прийшло 13 тисяч харків’ян, і це ми ще не афішували ці пункти у ЗМІ».
Залишатися на зв’язку
ВЛФ також підтримує лютеранські громади у Харкові та Одеській області засобами зв’язку. Харків, Новоградківка та Петродолинське розташовані в районах, де відбуваються регулярні відключення електроенергії та періодичні обстріли об’єктів критичної інфраструктури. У той самий час, ці громади активно підтримують свою округу. Для цього НЄЛЦУ отримає три комплекти обладнання Starlink та шестимісячну передплату.
«Два з них залищшаться нашим сільським громадам у Новоградківці та Петродолинському на Одещині, де ситуація з мобільним зв’язком та інтернетом досить погана, особливо після ракетного обстрілу інфраструктури регіону», у— пояснює єпископ Шварц.
Третій набір призначений для громади у Харкові. «Звичайно, в умовах кризи ми хотіли б підтримати наших сусідів стабільним доступом до Інтернету та стати хабом, де вони можуть отримати допомогу. Крім того, у кожній з цих громад ми вже понад три місяці проводимо заняття з комп’ютерної грамотності для дітей та дорослих завдяки допомозі Фонду Густава Адольфа у придбанні комп’ютерів та програмного забезпечення. Стабільне підключення до Інтернету є життєво важливим для цього».
Підрозділ ВЛФ Ukraine Response підтримується церквами-членами ВЛФ, афілійованими агенціями та іншими партнерськими організаціями.
К. Кестнер-Мейєр (ВЛФ)