Різдво Івана Хрестителя або Іванів День (Johannestag) присвячено пам’яті Івана Хрестителя та відзначається 24 червня. Цей день вважається днем народження Хрестителя. Крім того, деякі церкви відзначають його зачаття 23 вересня та обезголовлення (усікновення голови) 29 серпня, через що він шанується як мученик. У V столітті Церква встановила день пам’яті Івана Хрестителя 24 червня. При цьому в святкування вплелися численні звичаї, пов’язані з народним шануванням літнього сонцестояння.
Що таке Різдво Івана Хрестителя?
Іоанн Хреститель шанується як один із найважливіших святих як у східному православ’ї, так і в західному християнстві. Тому що проповідник покаяння вважається останнім пророком перед явленням Ісуса. Іванів день, покликаний висловити це благоговіння.
У протестантських громадах Різдво Івана Хрестителя часто відзначається богослужіннями на цвинтарі. Основні теми – втіха та викуплення Ізраїлю від провини (Ісаї 40:1-8) та хрещення в ім’я Господа Ісуса (Дії 19:1-7); читаються, наприклад, тексти з першого розділу євангелії від Луки. Якщо богослужіння неможливо провести 24-го числа, то за євангелічним календарем його слід провести або 23 червня, або найближчої неділі.
Ким був Іван Хреститель?
Біблійною основою свята є оповідання про народження Івана, його обрізання та наречення (Луки 1:5-25; 39-45; 57-80). Іван народився у священика Захарії та його дружини Єлизавети. У Новому Завіті Іван виступає як проповідник покаяння і предтеча Ісуса Христа, який розпочав публічне служіння трохи пізніше. Він, ймовірно, починає свою проповідь близько 27 або 28 року нашої ери на Йордані в Галілеї або в Юдеї. Іван закликав своїх послідовників покаятися, радикально змінити спосіб життя у зв’язку з судом, що наближається. В Євангелії від Луки сказано, що він повинен « навернути серця батьків до дітей, а невірних – до мудрості праведних, щоб приготувати Господеві підготовлений народ» (1:17).
Він хрестить тих, хто кається, в Йордані. Іван також відомий своїм аскетичним способом життя. Іван збирає навколо себе учнів, деякі з яких пізніше приєднуються до Ісуса. Він також критикує спосіб життя царя Ірода Антипи, який бере його в полон і врешті-решт вбиває.
Чому відзначається Різдво Івана Хрестителя?
Вже в ранньому християнстві Іван Хреститель вважався важливим пророком і мучеником. На Сході богослужіння на його честь спочатку проводилося 7 січня, через день після Богоявлення. 24 червня як день вшанування свята народження Хрестителя вперше прижився на Заході.
Різдво Івана Хрестителя від початку користувалося великою популярністю. Тому що 24 червня дуже близько до дня з літнього сонцестояння, коли між 20 і 22 червня дні починають ставати коротшими, а ночі довшими. Це спостереження за природою ілюструє те, що євангеліст Іван пише про важливість Івана Хрестителя та його стосунки з Ісусом Христом: “Йому належить зростати, а мені – зменшуватися” (Івана 3:30).
Також цей символічний день наголошує на швидкоплинності життя. Тому що в зеніті життя починають нагадувати про себе смерть і розкладання. Центр уваги зміщується на Ісуса, Сина Божого та Викупителя людства.
Як вирахували дату Різдва Івана Хрестителя?
Дата народження Івана Хрестителя у біблійній традиції не зафіксована – її вирахували на підставі певних припущень. У Луки 1:26-38 говориться, що Єлизавета, мати Івана, була вже на шостому місяці вагітності, коли Марії, матері Ісуса, було оголошено народження Дитини. З цього було зроблено висновок, що Хреститель був на шість місяців старший за Ісуса. Ось чому днем народження Івана було встановлено 24 червня, за півроку до Святвечора.
Звичаї Різдва Івана Хрестителя
На Різдво Івана Хрестителя у Німеччині склалися особливі звичаї. Наприклад, у ніч перед святом було прийнято купатися у річках та озерах. Цей звичай мав забезпечити захист. Також у зв’язку з щорічним освяченням фонтанів, які служили джерелами води, у багатьох місцях відзначалися фонтанні свята (Brunnenfest).
У горах Гарца на півночі країни вздовж вулиць ставили ялинки та прикрашали луговими квітами та яйцями.
Johannesfeuer
Традиції святкування Різдва Івана Хрестителя включають насамперед ватри Святого Івана – Johannesfeuer, яки спочатку були елементом святкування дня літнього сонцестояння. Їх запалювали напередодні свята. Народні звичаї танців та стрибків через багаття переплелися із християнськими мотивами. Яскравий і зігріваючий вогонь символізує також і те, що Іван Хреститель свідчив про справжнє Світло світу. (Івана 1:6-9).
Традиції пов’язані з Johannesfeuer у Німеччині багато в чому схожі на українські, де Різдво Івана Предтечі, яке за юліанським календарем святкується 7 липня, наклалося на народне свято Купали. Цього дня також було прийнято запалювати на полях великі багаття. Юнаки та дівчата у вінках із квітів співали та танцювали біля вогню та стрибали через нього.