8-9 жовтня в Петродолинському та Одесі відбувся семінар для канторів і керівників хорів. Своїми враженнями про подію діляться його учасники:

«Я хочу підкреслити важливість семінарів, які збирають служителів одного напрямку з різних громад. Особисто для мене цей семінар став колосальним ресурсом з обміну досвідом серед учасників. Надзвичайно цікаво було дізнаватися, як проходить музичне служіння в різних громадах. Багато методів і прийомів захотілося освоїти у себе.

Після вступної лекції пастора Олександра Гросса про значення лютеранської літургії ми з великим інтересом обговорювали роль музики і співів у богослужінні.

У практичній частині семінару Лілія Криворучко показала нам цікаві розспівування і вправи для дихання і артикуляції. Ми обмінювалися музичним репертуаром, ділилися досвідом. Прекрасний спільний вечір співу завершив перший день семінару.

Наступний день почався з екскурсії в одеську кірху Святого Павла. Велику подяку хочеться висловити органістці собору Вероніці Струк за цікаву розповідь про історію одеської лютеранської громади і кірхи. Але найцікавіше відбулося далі: нам розповіли і показали принцип роботи цікавого духового музичного інструменту – органу! Більше трьох тисяч труб налічується в органі одеської кірхи. Ми були підкорені звучанням органа і віртуозним виконанням композицій Веронікою Струк.

Юрій Ліщинський дав нам цікаву лекцію про зразок мистецтва молитви – Псалтирі. Потім він поділився досвідом кантового співу, який прийнятий в деяких реформатських церквах України, і ми змогли на практиці спробувати цей незвичайний спосіб виконання.

Хочу висловити подяку спікерам семінару за цікавий матеріал, а організаторам – за гостинність, турботу і створення прекрасної атмосфери для благословенного спілкування».

Юрій Риков (Бердянськ)

«Це був чудовий музичний семінар з прекрасною організацією. Ми отримали важливу, цікаву і потрібну інформацію! А також приємне, плідну для музичного служіння і душі спілкування!

Дякую за організацію Павлу Шварцу і Олександру Гроссу, за цікаві і корисні лекції Олександру Гроссу і Юрію Ліщинському, за відмінну екскурсію по одеській кірсі і прекрасну гру на органі Вероніці Струк, всім учасникам семінару за жвавий інтерес до нової інформації, бажання розвивати громади і церкви, відкрите спілкування і обмін досвідом.

З вдячністю і надією на продовження музичних семінарів»

Лілія Криворучко (Харків)

«Ми мали чудову можливість познайомитися і попрацювати протягом двох днів – часу було не багато, але я думаю ми використали його дуже ефективно.

Приклад людей, які на своєму місці роблять все можливе для того, щоб церковна музика розвивалася мене надихає, а саме такою людиною був кожен учасник семінару. Лілія з Харкова поділилася з нами своїм досвідом і зробила це цікаво. Її лекції були насичені корисною інформацією для практичного застосування. Приклад Юрія з Бердянська надихає по-особливому, тому що він не має професійної освіти, але ставиться до музики дуже серйозно і готовий вчитися. З розповіді Анжели з Полтави можна було зрозуміти наскільки віддана вона своїй справі і Церкві, в якій служить. Даша з Харкова також поділилася з нами досвідом і цікаво розповіла про себе і своє служіння. Корисно було також послухати про досвід поєднання Церковної роботи з роботою музичної школи, яким поділилася пані Каріна з Петродолинського. Анна з Рівного – це мій постійний співробітник по музиці, зараз ми разом готуємося до Святкування 505 річниці Реформації – вона завжди відкрита і активна в таких справах. Працювати з нею приємно і легко. Тому її присутність і участь теж була важливою.

Своєрідною вишенькою на торті було ля всіх нас знайомство з Веронікою Струк – органісткою церкви Святого Павла, яка грала нам і розповідала про багату історію лютеранської Церкви в Одесі. Окрема подяка від моєї дружини, Олени, якій теж дуже сподобалося те, що в чому ми взяли участь. Для мене особисто символічне значення мав спів кантів під орган. На наступний день після закінчення семінару ми з дружино відвідали Богослужіння, яке фактично повністю супроводжувалося органом – це незабутньо.

Прощаючись, ми висловили сподівання що і надалі ми матимемо змогу вчитися одне у одного і можливо з часом зробимо якесь спільне дійство (наприклад разом відсвяткуємо чергову річницю Реформації). Сподіваюся що такі зустрічі будуть регулярними і ми зможемо і надалі ефективно обмінюватися досвідом, нотами, підбадьорювати одне одного і вчитися одне у одного.

Дякуємо за гостинність. Подяка всім, хто був залучений в організацію семінару – нас приймали дуже тепло і створили надзвичайні умови для проведення часу: всім хто до цього причетний я від всього серця дякую. Хай вас благословить Бог!»

Юрій Ліщинський (Рівне)

«Дуже вдячна організаторам семінару канторів та керівників церковних хорів за отриману можливість взяти в ньому  участь та збагатитися  досвідом та навичками  в цьому напрямку. Він був проведений на дуже високому професійному та духовного рівні.

Дякую за створену гостинну та комфортну атмосферу під час проведення семінару. Я отримала цікаву інформацію та нові знання, які надихають на подальшу  працю та служіння. Але найбільша цінність для мене – це зустрічі, спілкування з новими друзями, та надія на подальшу плідну співпрацю».

Анжела Чечотка (Полтава)

«Хочу подякувати всім організаторам та учасникам семінару. Це був новий для мене досвід співпраці. Я дізналася про цікаві доробки двох громад реформатської церкви, також обмінялась досвідом та музичним матеріалом з членами інших лютеранських громад. У нас зібралась дуже приємна компанія небайдужих до своєї справи людей, кожен з яких прагне за допомогою музики залучати людей до молитви та служіння Богу. В семінарі були опрацьовані важливі психологічні аспекти взаємодії музикантів і прихожан. Початок покладено, і це радує.

Вважаю цей семінар дуже корисним і пізнавальним. Хочеться знову зустрітися з усіма вже з новим досвідом»

Дарина Берковська (Харків)