Сьогоднішня Німецька євангелічно–лютеранська громада в Києві розглядає себе як спадкоємицю старої німецької євангельської общини в Києві. У 2017 році громада святкувала свій 250-річний ювілей: у серпні 1767 вперше німецький пастор провів для небагатьох німецьких жителів Києва лютеранське богослужіння . Це перше богослужіння відбулося в будівлі, яка існує досьогодні. Це перша громадянська аптека міста, тепер прекрасний музей-аптека в одній з найстаріших частин міста, на Подолі. Її власником був німець на прізвище Гайтер, який отримав привілей на відкриття аптеки від царя в Санкт-Петербурзі. Його зять Георг Бунге, також аптекар, і був засновником київської громади. Першу письмову згадку про громаду ми знаходимо в «Історії життя і подорожей» Йоганна Якоба Лерхе, виданої в Галле в 1791 році. Головним джерелом для історії громади служить книга Ніколауса Неезе «Історія євангелічно-лютеранської церкви та громади у Києві », видана в 1882 році в Києві на німецькій мові.

Мала громада з великими іменами

Першими членами громади в Києві були аптекар з усією своєю родиною, а також ремісники і військові. У церковних книгах ми знаходимо цілий ряд знаменитих імен, частково членів громади, частково як хресних батьків дітей німецьких офіцерів. [ «Київ церков Св. Катерини . Вид. Epvprint » ] Першого пастора громади звали Крістоф Леберехт Граль . Він приїхав працювати в аптекаря Бунге домашнім учителем. Парафіяни довірили йому бути їх духовним лідером, не зважаючи на те , що у нього не було спеціальної теологічної освіти. Число прихожан, яких обраний пастор повинен був опікат, було невеликим і разом з проїжджаючими німецькими колоністами могло становити приблизно 300 осіб. Коли Граль взяв на себе духовні обов’язки, він завів товсту церковну книгу. Почавши її з дати 1 серпня 1767 , 10–ої неділі після свята Трійці, він записував в неї все. У 1787 році в Київ приїхала імператриця Катерина II і залишалася тут всю зиму. Під час свого перебування вона визначила пастору Гралю і його наступникам щорічну платню в 300 рублів. Київ повинен був залучати в цю місцевість колоністів, фабрикантів, ремісників і купців, і близькість німецького пастора повинна була спонукати їх оселитися тут. Засновник громади, аптекар Георг Фрідріх Бунге , помер в 1792 році. Через сім років після смерті Бунге помер також пастор Граль – 30 березеня 1799 року в віці 57 років, після 32 років проповідницького служіння. 30 листопада 1799 приступив до виконання своїх обов’язків пастор Вільгельм Фердинанд Бауершмідт.

Починаючи з 1800 року є книга пожертвувань з щорічними внесками – громада стала фінансово стабільною. У ті роки німецька громада значно збільшилася завдяки перенесенню до Києва великого щорічного ярмарку, відомого як “контрактовий”. Звідси назва найбільшій площі на Подолі – “Контрактова”. Тепер в записах тих років ми знаходимо першого члена церковної ради , який відповідає за економічні питання. Це були Крістіан Мюллер, Йоганн Юст Карл, Йоганн Еммануель Бергер. Ці члени церковної ради повинні були давати звіт церковному старості. На цій посаді згадуються: в 1798 році аптекар Фрідріх Бунге, в 1805 році архітектор Йоганн Хельмер, в 1806 році знову Бунге і в 1807 році придворний радник Г.А. Фурманн. Пастор Бауершмідт помер після довгої хвороби в 1810 році, у віці 44 років і на одинадцятому році свого пасторського служіння. Турботу про громаду взяв на себе Андреас Бунге, обраний тепер церковним старійшиною. У лютому 1811 за розпорядженням міністра у справах культів було проведено перепис всіх членів громади. Тоді в громаді було 318 чоловік в 138 сім’ях. За станами налічувалося 49 військових, серед них три генерали , і 51 цивільний чиновник; разом вони становили , отже третину громади. Далі налічувалося вченого стану 28 осіб, 15 купців, 13 художників і фабрикантів і 126 ремісників, серед них шість кравців, чотири шевця, п’ять ковалів, вісім сідлярів, п’ять каретників, сім столярів і два пекарі .

Новий початок на «Німецькій горі»

9 липня 1811 під час масштабної пожежі разом з усім Подолом згоріла також побудована лише сімнадцять років тому дерев’яна лютеранська церква. На початку березня 1812 прибув до Києва новий пастор Юст Фрідріх Ейсманн. Нова дерев’яна церква була побудована в 1812 році на так званої «Німецькій горі» , де пізніше багато німців побудували собі будинки . Громада купила тоді у міської влади велику ділянку землі. Був побудований також пасторський будинок і господарські будівлі, влаштовано кладовище , пізніше були побудовані також школа і Будинок для бідних. Громада налічувала після перших п’ятнадцяти років діяльності пастора Ейсманна в місті все ще лише близько 300 осіб. У 1834 році в Києві було відкрито університет. Так як вітчизняних викладачів було недостатньо, в перший час деякі німці з громади займалися викладацькою діяльністю. У 1835 році посеред ділянки між церквою і пасторським будинком була прокладена крута вулиця вниз з гори до Хрещатика. Вулиця отримала назву Лютеранська. 1833 був важливою віхою для всієї євангельської церкви в Російській імперії. Був введений в дію новий кодекс під назвою «Церковне укладення». Набрав чинності новий, дійсний для всіх громад порядок богослужінь, було також дано вказівку , щоб пастори носили талари. За станом здоров’я Ейсманн попросив у листопаді 1840 про вихід на пенсію. Тим часом він зміг відсвяткувати рідкісний свято: 50 -річний ювілей свого пасторського служіння. 24 квітня 1842 датується звільнення Ейсманна з посади, але він повинен був продовжувати вести справи до початку наступного року, так як прибуття його наступника затягувалося. 10 липня 1846 пастор Ейсманн помер у віці 78 років. Його онук Густав Адольф Ейсманн, що народився в 1824 році, став професором права в Київському університеті, а пізніше навіть міським головою Києва.

Десятиліття зростання громади

У 1838 році у громади було відібрано кладовище, що використовувалося протягом 26 років, оскільки на цьому місці мала будуватися фортеця . Нове місце для кладовища , передане громаді , знаходилося на Байковій горі. В січні 1843 в Київ приїжджає Пастор Йоганн Готфрід Абель та за дорученням духовного начальства 13 лютого він вводитися в посаду церковною радою . З початком служби пастора Абеля фінансове становище церкви значно покращився, церква тепер, вочевидь, відвідувалася набагато краще. Зростання громади в цей час відбивається також у кількості церковних офіційних актів. Пастор Абель віжправляв в середньому 65 хрещень і 36 поховань на рік. Кількість щорічних конфірмандів становило від 17 до 53, щорічно одружувалися від 8 до 23 пар. Значною подією в житті громади було спорудження  кам’яної церкви, яку змогли освятити в серпні 1857 . Наприкінці січня 1859 Абель  захворів на запалення легенів і помер 5 лютого, у віці 58 років. З Санкт -Петербурга приїхав помічник пастора Олександр Свенсон, присланий консисторією в якості вікарія, який пізніше вступає на посаду пастора. Після 14 років роботи пастора Свенсона в Києві виявилося, що він вже давно був дуже хворий. Він помер 28 листопада 1873, доживши лише до 44 років. Вже починаючи з вересня 1873 захворілого пастора Свенсона заміщав пастор Фрідріх – Вільгельм Вазем . Влада призначили 17 червня 1874 Вільгельма Вазем пастором в Києві. 28 липня він був введений по всій формі на посаду своїм братом пастором Генріхом Вазем з Житомира. Фрідріх – Вільгельм Вазем служив у Києві до 1908 року. З 1873 по 1886 рік він був також викладачем релігії у всіх київських гімназіях, в Інституті шляхетних дівчат і в Кадетському корпусі. Він помер 15 квітня 1911 року в Києві. Повідомленням про будівництво Будинку для бідних закінчується « Історія євангелічно -лютеранської громади » , що вийшла в Києві німецькою мовою в 1882 році. Її автор, Ніколаус Неезе (1819-1889) був родом з Риги і з 1854 року жив у Києві; він був аптекарем і ад’юнкт – професором у Київському університеті; деякий час він був також членом церковної ради.

Труднощі й успіхи в організації шкільної освіти

Починаючи з 1834 року , коли був відкритий університет і кількість членів громади постійно зростала , пастор Ейсманн намагався організувати церковну школу. 10 листопада 1852 школа була урочисто освячена й отримала назву школи св. Мартіна. Щорічно в цей день – день святого Мартіна – влаштовувався свято. У 1861 році громада приступила до нової задачі: будівництва власної шкільної будівлі . 13 червня 1862 був закладений фундамент цього будинку. Освячення вчинив тодішній суперінтендент Ріхтер, який саме був у Києві з візитацією. Будівництво шкільної будівлі було в липні 1864 щасливо закінчено і у вересні цтого ж року її вдалося відкрити, отримавши на це державний дозвіл . У наступні роки число учнів зросло до 120 (1869 р.) В одній частині будівлі знаходилася гімназія для дівчаток , в другій – реальна школа св. Катерини для хлопчиків.

Громада в переламні революційні роки

У 1909 році до Києва приїхав пастор Юнгер . З початком Першої світової війни 1914 року погіршився стан не тільки німецьких підданих, що проживали в Російській імперії, але і російських підданих німецького походження. У той час , коли пастор Юнгер служив у церкві св. Катерини, Київ став навіть тимчасово резиденцією церковного керівництва, а сам Юнгер – керівною духовною особою незалежної лютеранської церкви в Україні. Після всіх подій, які пережила Україна і лютеранський рух у тому числі й пастор, Юнгер в серпні 1921 року залишив Київ і виїхав до Берліна . Про причини нічого не відомо. У 1923 році він поїхав далі до Швеції. Там він протягом багатьох десятиліть користувався високим авторитетом як пастор і помер в 1963 році в м. Нючепінзі .

У січні 1919 року український радянський уряд у Харкові видав декрет про відокремлення церкви від держави. Усе церковне майно було оголошено народною власністю, однак у пункті 13 вказувало , що «для богослужбових цілей певні будівлі та предмети за особливим рішенням влади можуть бути передані , релігійним громадам у безоплатне користування». Громада використала цю можливість і подала клопотання про використання будівлі церкви громадою. Клопотання громади було задоволено. Для того щоб зареєструвати громаду , церковна рада представив у губернський ревком 9 серпня 1920 новий статут, інвентарний список 194 -х предметів для богослужінь, що знаходяться в церкві, та список членів церковної ради . Серед 13 членів церковної ради знаходилися також два пастора: Генріх Юнгер і Ріхард Кенігсфельд. Ріхард Кенінгсфельд з 1914 року служив у Києві помічником пастора, з 1920 по 1932 пастором. 4 жовтня 1932 він помер. 23 березня 1919 Лютеранська вулиця була перейменована у вулицю Енгельса. Лютеранська кірха на цій вулиці була оголошена народною власністю, але все ж її дозволяли використовувати як церкву ще майже двадцять років , хоча вона все більше занепадала.

Загибель Київської громади в роки сталінського терору

Коли в державі владу захопив Сталін, комуністстична програма стала проводитися неухильно у всіх сферах життя. Перший п’ятирічний план, з 1928 по 1933, вдарив насамперед по заможним селянам та інтелігенції в містах. Члени євангелічних громад – в таких містах як Київ і Одеса, а також у великих селах уздовж Чорноморського узбережжя – належали переважно до цього кола осіб. Саме в такій ситуації почав своє служіння останній пастор Київської громади перед її розпуском Йоганн Гьорінг Після ординації він служив з 1930 по 1935 (?)  пастором в Києві, з 1933 по 1935 рік він згадується також як пастор в Новоград-Волинському. Точний рік його арешту невідомий; одне джерело називає 1935 , інші дозволяють припустити 1936 або 1937 . Він був засуджений до смертної кари, пізніше смертна кара була замінена 10-річним засланням в Карелію. Там він втратив зір і помер від голоду. Так що і київський останній пастор колишнього часу належить до мучеників євангелічної віри в роки комуністичного терору.

Нова історія громади

Наприкінці 80 -х і на початку 90 -х років у Радянському Союзі відбулися значні демократичні перетворення, і представники різних етнічних груп і віросповідань, раніше гнані режимом, змогли скористатися повернутими їм правами. Так у вересні 1989 року в Києві відбулася перша всеукраїнська конференція «радянських німців », на якій німці зі всієї Україні висловили бажання відроджувати свої традиції, значною мірою втрачені за роки радянської влади. Одне з рішень, прийняте вже через кілька днів на зборах німців Києва, передбачало відродження євангелічно-лютеранської громади і вживання заходів з повернення церкви. Займатися цим питанням було довірено Іді Іванівні Вельш, адже вона ще до революції була хрещена і пізніше конфірмірована в німецькій євангелічно-лютеранської церкви на Волзі. І Діана Юхимівна Євдокименко , яка висловлювала великий інтерес до нового заснування громади, походила з однією з таких громад. У листопаді того ж 1989 року пані Євдокименко і пані Вельш поїхали до Риги. Там вони зустрілися з єпископом Харальдом Калниньшем, головним духовним пастирем відродженої лютеранської церкви в Радянському Союзі. Єпископ Калниньш дав їм важливі поради і своє благословення на заснування громади. Після повернення було розпочато збір підписів для реєстрації громади, і навесні 1990 року на чергових зборах «Відергебурт » було зібрано вже 42 підписи за створення лютеранської громади в Києві. Громаду вдалося зареєструвати лише в грудні 1990 року. Статут громади був зареєстрований у вересні 1991 року.

У його основу було покладено старий статут, знайдений в одному з архівів міста. Потім було обрано раду громади у складі шести осіб – перший у новій історії громади. Діана Юхимівна Євдокименко була заслужено обрано першим головою ради, а Іда Іванівна Вельш, найстаріший член громади, увійшла до ради . Протягом 1990 року були зроблені перші кроки в духовному житті громади. З Латвії поштою приходила необхідна література: Біблії , катехізиси і пісенники. Цього року почали проводитися богослужіння, але поки нерешулярно, адже першим проповідником був семінарист з Риги – Костянтин Мамбергер, а він не міг приїжджати часто. Коли ж він приїжджав, всі члени громади по телефону запрошувалися на богослужіння. Про те, щоб проводити служби в стінах церкви, з адміністрацією музею, який був втам розташований, вдалося домовитися лише до початку 1991 року. До цього вони проводилися там, де вдавалося знайти приміщення .

У вересні 1990 року в рамках співпраці між містами-партнерами в Київ приїхала група з Мюнхена. Коли предікант д-р Хельмут Рувандл, який входив до складу групи, дізнався, що в Києві є Німецька євангелічно–лютеранська громада, він висловив бажання зустрітися з її членами. Розмова відбулася через кілька днів. У ньому взяло участь приблизно дванадцять членів громади. У 1991 році богослужіння проводилися все ще дуже нерегулярно, але тепер уже в невеликому виставковому залі музею. Того року предікантом д-ром Рувандлом, проф. д-ром Георгом Кречмаром з Санкт -Петербурга і пастором Адольфом Вінтером з Мюнхена було проведено кілька богослужінь. У жовтні 1991 року відбувся організований з ініціативи предіканта Рувандла візит активу київської громади в Мюнхен, який повинен був ознайомити їх з життям німецьких лютеранських громад, їх структурою і дияконічної діяльністю. У листопаді того ж 1991 три делегати від громади взяли участь у роботі конференції всіх християнських конфесій України. Гостем конференції був Леонід Кравчук, який став через місяць Президентом України. Він заявив, що всі храми повинні бути повернуті громадам якомога швидше. Але довелося переконатися, що це не так просто. З приїздом в травні 1992 року першого пастора з Німеччини, Ханса-Мартіна Негельсбаха з Аугсбурга закінчився період відродження громади і почався час духовного зростання.

Джерело