31 жовтня євангеличні християни святкують День Реформації. Вони згадують про те, як 31 жовтня 1517 року Мартін Лютер публічно заявив про свої богословські погляди, презентувавши їх у формі «95 тез». Тим самим він мав намір вступити з вченими Віттенберга в дискусію про торгівлю індульгенціями в Церкві. Тоді люди вважали, що відпущення, отримане на сповіді, хоча і знімає з них гріхи, але все ж не звільняє від тимчасового покарання за них після смерті в чистилищі і що, купуючи індульгенції, вони, нібито, можуть зменшити його термін.

Пам’ятник Мартіну Лютеру в Айслебені. © AVTG/Fotolia

Головним відкриттям Лютера, що спростовує такі думки, були слова з Послання до Римлян 3:28 про те, що грішник виправдовується тільки благодаттю Божою. Не своїми справами і не купівлею індульгенцій, але однією лише вірою людина знаходить виправдання перед Богом.

До такого висновку прийшов Лютер, вивчаючи Біблію, і Він зробив його доступним для всіх, перевівши Святе Письмо на народну німецьку мову.

Публікація тез в 1517 році традиційно розглядається як початок Реформації. У наступні роки віра, «яка грунтується виключно на Євангелії» набуває все більшого поширення. Прихильники євангельської віри відстоюють свою позицію, опираючись тиску Римсько-Католицької Церкви. Розкол стає неминучим.

Сьогодні ж і Євангелічно-Лютеранська, і Католицька Церкви надають великого значення спільності у вірі і життя Церков (і це позначають словом «екуменізм»). Наріжним каменем ставляться вже не відмінності, але спільність, навіть якщо не все, що роз’єднює Церкви, подолано.

Папа Римський Франциск та Генеральний Секретар ВЛФ Мартін Юнге на спільному святкуванні Дня Реформації в 2016 році. ©BBC/AFP

Всесвітня Лютеранська Федерація, глобальне об’єднання лютеранських Церков, опублікувало рекомендовані читання з Євангелія і молитовні прохання до загальної молитви до Дня Реформації 2020. Ці молитви зосереджені на глобальному, екуменічному та триваючому характері цієї події, щоб церкви могли відсвяткувати його разом в різноманітнх національних контекстах.

Рекомендоване Євангельське читання на День Реформації:

Я правдива виноградна лоза, а Отець Мій – виноградар. Усяку галузку в Мене, що плоду не приносить, Він відтинає, але всяку, що плід, очищає, щоб рясніше родила. Ви вже очищені через слово, що Я вам говорив. Перебувайте в Мені, і Я в вас. Як гілка не може приносити плоду сама собою, якщо не буде на лозі, так і ви, якщо не будете в Мені. Я лоза, а ви гілки. Хто перебуває в Мені, і Я в ньому, той рясно зароджує, бо без Мене не можете робити нічого. (Іоанна 15: 1-5 УТТ)

Рекомендовані молитовні прохання:

Літург:

Цього року ми святкуємо День Реформації під час пандемії. Разом з всесвітньої екуменічної сім’єю ми підносимо молитви про зцілення. І ми приєднуємося до наших сестер і братів з інших громад в спільному служінні ближньому, в самообмеженні, бадьорості духу і спільному свідоцтві. Помолимося ж зараз за мир, Церкву і всіх, хто потребує.

1. Боже милосердний! Твоя доброта торжествує протягом всієї історії! Відкрий серце кожного з людей, щоб побачити глибинні взаємні зв’язки в нашому суспільстві. Яви нам свою вічну доброту і милосердя.

Господи помилуй! (Kyrie eleison)

2. Бог миру, підкори те, що непохитно, що розділяють бар’єри ідентичності, прихильності, які заважають примиренню. Принеси мир в цей світ, особливо в Донбас і Крим. Віднови єдність між нами. Яви нам свою милість!

Господи помилуй! (Kyrie eleison)

3. Бог, наш цілитель, прийди до нас на допомогу, оскільки COVID-19 продовжує поширюватися, зціли хворих, захисти сім’ї і друзів від зараження. Підтримай тих, хто працює в сфері громадської охорони здоров’я і медичних послуг. Зміцни нашу рішучість викорінити всі хвороби, малярію, денге, ВІЛ та СНІД і багато інших. Яви нам свою милість!

Господи помилуй! (Kyrie eleison)

4. Бог справедливості, здійсни правосуддя для страждаючих під владою зла, всякого гноблення і жадібності. Дай усім нове життя. Яви нам свою милість!

Господи помилуй! (Kyrie eleison)

5. Бог, скеля і фортеця, захисти біженців, тих, у кого немає вдома і захисту, всіх залишених дітей. Допоможи нам завжди захищати права і гідність людини. Яви нам свою милість!

Господи помилуй! (Kyrie eleison)

6. Бог-Творець, все творіння стогне і страждає в очікуванні, визволи нас від хижацького ставлення до нього. Навчи нас жити в гармонії з Твоїм творінням. Яви нам свою милість!

Господи помилуй! (Kyrie eleison)

7. Боже милосердя, зміцни і захисти тих, кого переслідують за віру в Тебе, і тих, хто іншої віри, але які також зазнають гоніння. Дай нам сміливості сповідувати нашу віру. Твоя милість перебуває вічно!

Господи помилуй! (Kyrie eleison)

8. Бог життя, зціли болючі спогади, трансформуй наші самовдоволення і байдужість, надихни і підтримай наш екуменічний шлях від конфлікту до спілкування, де всі ми – галуззя на одній лозі, Ісусі Христі. Яви нам свою милість!

Господи помилуй! (Kyrie eleison)

9. Боже, пожива наша, збери нас разом за Своїм євхаристичним столом. Зверни нас до себе і один до одного. Підтримуй між нами спілкування, засноване на Твоєї любові. Твоя милість перебуває вічно!

Господи помилуй! (Kyrie eleison)

Для друку:

Джерела: