Єпископ НЄЛЦУ Павло Шварц взяв участь в онлайн-конференції Інституту екуменічних студій Українського Католицького університету “Екуменічна концепція Української Греко-Католицької Церкви: від візії до втілення”.

Єпископ Павло зачитав доповідь «Чому можуть навчитися навзаєм  греко-католицька, інші традиційні та протестантські церкви».

Учасники першого дня конференції

Він зробив огляд застосування терміну «протестантизм» в різні періоди та в різних колах і проблеми, пов’язані з його некоректним використанням, зокрема щодо Свідків Єгови та інших антитрінітарних рухів. Він наголосив, що для початку діалогу необхідно визначитися, що саме мається на увазі під протестантизмом.

Також єпископ наголосив, що існують певні перепони для повноцінного екуменічного діалогу між УГКЦ і протестантами. Зокрема, не всі спільноти мають віросповідальні документи або не визнають документи інших церков. Також існує викривлене сприйняття екуменізму, як певного універсалізму, спрямованого на знищення різноманіття, тому важливо правильно визначитися з тим що під ним мається на увазі. Важливим кроком стало видання книги одного з піонерів між церковного діалогу Поля Кутюр’є «Екуменічний заповіт».

Павло Шварц розповів про своє бачення напрямків співпраці, після того, як визначені партнери по діалогу і зрозуміло те як діалог будуватиметься. Серед них: академічна теологія (зокрема вчення про Церкву, спасіння та останні часи), біблеїстика, етика, практична теологія, душе опікунство, молитва та дияконічне (соціальне) служіння. В деяких із цих сфер вже є певний прогрес в діалозі, проте в інших роботу ще треба розпочати.

Єпископ зробив висновок, що виступити ініціатором діалогу може саме УГКЦ, як велика церква зі сформованою теологією і практикою екуменізму.