З першої години початку повномасштабної війни Харків опинився під жорстокими ударами російських військ. Їм не вдалося захопити місто, але ракети, артилерія та авіація завдали йому серйозної шкоди та порушили життя харків’ян. Сотні тисяч людей покинули місто, і в перші місяці воно опинився у серйозній гуманітарній кризі. Ситуація згодом стабілізувалася, але через близькість Харкова до кордону з Росією – продовжує залишатися напруженою.

На тлі цього невелика Євангелічно-Лютеранська громада «Святого Вознесіння» разом із фондом «Дияконія-Україна» взяла на себе відповідальність за своїх ближніх у міру своїх скромних сил. Величезну допомогу надали друзі та партнери громади.

Розвантаження гуманітарної допомоги на дворі церкви

Вид допомоги, який надавала громада, змінювався залежно від періоду. Коли був дефіцит дитячих підгузків, вона видавала їх нужденним. Згодом ситуація стабілізувалася, але виникли проблеми з підгузками для дорослих.

Євангелічна Церква Аугсбурзького віросповідання у Польщі надала допомогу з продуктами харчування та побутовою хімією. Разом із польською організацією «Іоанніти-Справа допомоги» вони також закупили та привезли до України, а також частково закупили за їх підтримки медикаментів. Завдяки старанній роботі члена ради громади «Святого Вознесіння» Сергія Калугіна було створено запас ліків, які поступово за необхідності поширюються серед нужденних. Втім, великих проблем з придбанням медикаментів у Харкові вже немає.

Особливим фокусом у гуманітарній роботі стала допомога співробітникам шкіл. Вони активно працюють із дітьми і через вчителів є можливість надати допомогу сім’ям учнів. Спільно із місією «Україна для Христа» харківські лютерани передали продуктові набори 40 співробітникам дитячого будинку.

Спільна акція з місією “Україна для Христа”

«Ми ніколи не займалися масовою роздачею гуманітарної допомоги. У нас просто не вистачало людей, щоби займатися такими масштабними проектами. Натомість ми сфокусувалися на людях, з якими ми та наші парафіяни можуть підтримувати постійний контакт. Це допомагає зрозуміти, наскільки і яка саме допомога потрібна цим людям» – розповідає єпископ НЄЛЦУ та пастор громади «Святого Вознесіння» Павло Шварц.

За підтримки Естонської Євангелічно-Лютеранської Церкви з’явилася можливість разом із партнерами громади придбати запас води та передати його на потреби сил оборони. Польські та німецькі лютерани допомогли придбати для військових тактичні аптечки та перев’язувальний матеріал.

Гуманітарний вантаж та тактичні аптечки

Особливої уваги громада приділяє роботі з дітьми. Ще до початку повномасштабної війни в церкві працювала недільна школа, проходили розвиваючі музичні заняття, художні курси, денні мовні табори. З початку бойових дій їх було тимчасово припинено, але у травні вони знову відновилися.

Будівля громади знаходиться у відносно безпечному районі міста, яке не так сильно піддається обстрілам з боку російських військ, тому, коли ситуація стабілізувалася і стало зрозуміло, що це не несе додаткової загрози життю та здоров’ю дітей та співробітників, то з’явилася можливість поступово відновити дитяче служіння.

Заняття з кулінарії

У місті залишилася невелика частина дітей, яка відвідувала групи до цього, але також з’явилося й багато нових. Уроки з творчості, спільне приготування їжі – такі заняття для дітей проводять співробітники «Дияконія-Україна» Юлія Кругла та Тетяна Глібова разом із волонтерами з громади.

У серпні при громаді відкрилися класи з інформатики завдяки комп’ютерам та програмному забезпеченню, придбаним за підтримки фонду Gustav Adolf Werk. Ці заняття проводить волонтер Георгій Масюк, який викладає інформатику в одній із харківських шкіл.

Заняття з інформатики

У планах проводити уроки чотири рази на тиждень і також допомагати дітям зі шкільної програми у зв’язку з початком навчального року. Оскільки навчання проходить в основному онлайн, в цьому є велика потреба. Також восени планується поновлення недільної школи, якщо буде можливість зібрати достатньо учнів, а також заняття з англійської мови.