Євангелічний Кірхентаг (у перекладі з німецької Церковний День) – це масштабний конгрес, який раз на два роки організовується Євангелічною Церквою Німеччини (ЄЦН). ЄЦН – це об’єднання 20 лютеранських, реформатських та об’єднаних церков ФРН. У 2023 році він проходив у Нюрнберзі та його околицях і зібрав близько 70 тисяч учасників з усіх куточків країни, а також безліч гостей з інших країн, у тому числі з України. Кірхентаг зібрав лідерів церков, високопосадовців, теологів та публічних інтелектуалів, які обговорювали найактуальніші проблеми сучасності, включаючи війну в Україні, зміни клімату, розвиток штучного інтелекту та зростання правого популізму. Загалом у рамках Кірхентагу пройшло близько 2 тисяч заходів.

Українці та їх друзі в Нюрнберзі

Численні церковні служіння та організації протягом конгресу могли розмістити стенди та розповісти про свою діяльність. НЄЛЦУ представляв єпископ Павло Шварц, також Кірхентаг відвідала делегація київської Євангелічно-Лютеранської громади Святої Катерини.

Делегація громади Святої Катерини

Павло Шварц взяв участь у церемонії відкриття Кірхентага 7 червня, де прочитав молитву. Також він брав участь у двох публічних заходах у рамках конгресу: вивченні Біблії 8 червня у церкві Святого Зебальда та у вечірньому богослужінні у церкві Святого Павла, організованому за підтримки Співтовариства Протестантських Церков Європи та товариства Gustav Adolf Werke.

Павло Шварц на відкритті Кірхентагу

Єпископ провів урок на текст про чудо в Кані Галілейській (Іван 2:1-13). Зокрема, він сказав: “Історія про весілля в Кані Галілейській дає нам можливість подивитися на світ з Царства Небесного, яке вже є, але все ще не в повноті… Радість, яку переживають закохані молодята на весіллю нагадує нам радість з воскресіння Господнього. Адже, якщо Христос воскрес, то воскреснемо й ми”.

Вивчення Біблії в церкві Св. Зебальда

Наступного дня за його участю відбувалося вечірнє богослужіння, де єпископ разом із учасниками молилися за лютеран України, зокрема за громаду села Зміївка Херсонської області, розташованого на березі річок Дніпро. Село знаходиться фактично на лінії фронту і регулярно зазнає обстрілів. Серед зміївців є загиблі та поранені, багато будинків та господарських споруд зруйновано. Практично всі його мешканці залишили Зміївку, зокрема члени місцевої лютеранської громади, тимчасово переселилися до села Петродолинське Одеської області та міста Кривий Ріг Дніпропетровської області, де отримують допомогу від своїх єдиновірців.

Вечірнє богослужіння в церкві Св. Петра

Але ще більш актуальною є молитва за цю місцевість та людей, які живуть у ній стала після підриву дамби Каховської гідроелектростанції російськими окупантами. Хоча Зміївка знаходиться вище за течією і не постраждала від повені, але для цих місць сход води створює високі екологічні ризики, пов’язані зі зниженням рівня грунтових вод та погіршення умов зайняття сільським господарством.

Молитва за Зміївку

“Я був радий теж засвідчити в Німеччині неймовірну жертовність та активність українців (і не тільки) в несенні допомоги на півдні України і особливій ролі в цьому українських Церков. Саме такі історії надихають і вселяють надію” – розповідає єпископ про богослужіння.

Крім того, Кірхентаг надав можливість для зустрічей з численними друзями та партнерами НЕЛЦУ у Нюрнберзі. Зокрема, єпископ відвідав стенди Євангелічної Церкви Аугсбурзького віросповідання в Республіці Польща, Спілки Мартіна Лютера, Gustav Adolf Werke та багатьох інших.