«Бо Ти, Господи, створив мої нирки, ти взяв мене від лона моєї матері» (Пс.138:13).

«але принизив самого себе, прийняв вигляд раба, став подібним до людини, і в подобі з’явився як людина» (Фил.2:7).

Через наявний у мене досвід використання технік біології розвитку я дивлюся на Адвент з трохи іншої перспективи, ніж більшість людей. Задовго до відомої подорожі до Віфлеєму, ще до того, як Марію звинуватили в перелюбі, і до того, як Йосип взяв за дружину свою вагітну наречену, Ісус став ембріоном.

Я не бачу сенсу в тому, щоб намагатися зрозуміти, що сталося між розмовою Гавриїла з Марією та виникненням крихітного зародка у її утробі з повним набором людської ДНК. Мені відомо тільки те, що одна клітина поділилася на дві, з двох клітин стало чотири, з чотирьох – вісім, потім шістнадцять, і так далі, доки Син Божий не став бластоцистою: маленькою кулькою з клітин, не більше кульки ручки.

Розглядаючи втілення крізь лінзи біології розвитку, ми ще більше усвідомлюємо красу та тонкість цього процесу. Але як це знання впливає на розуміння особистості Ісуса? І як воно впливає на нашу власну подорож віри під час Адвенту?

Дивно утворений

Я займаюся науковим дослідженням спадкових захворювань очей, використовуючи технології генетики, молекулярної біології та біології розвитку. Я вивчала маленьких тропічних рибок Даніо-реріо (також відомих як «жіноча панчоха») і цей досвід допоміг мені зрозуміти механізми нашого власного раннього внутрішньоутробного розвитку, оскільки багато процесів розвитку є для нас загальними.

Мене вражає Псалом 138 і те, як у ньому описується внутрішньоутробний розвиток царя-пастуха Давида, як щось, що відбувається «… в тайні» (138:15). Найпершіі етапи розвитку зародка були цілковитою загадкою для сучасників цього псалма, але в наш час ми знаємо, що перші кілька тижнів являють собою надзвичайно складний процес. Клітини в крихітному згустку, що прикріпився до стінки матки, продовжують ділитися, набуваючи все більш специфічних функцій і рухаючись у певній закономірності по мірі того, як формується і розвивається ембріон, який врешті-решт набуває рис людини.

Кожна клітина зародка розвивається у певному напрямку, відповідаючи на біохімічні сигнали, що проходять крізь неї. Ця клітина має прикріпитися до своїх сусідів, приймаючи і, в свою чергу, передаючи біохімічні послання. Іноді вона рухається за скупченням інших, стаючи і рухаючись, як дитина у хороводі. В інший момент вона відокремлюється і рухається в іншому напрямку, чітко дотримуючись інструкцій. Деякі клітини залишають танок, коли в них більше немає потреби, а такі органи як мозок або руки набувають певної форми, ніби висікаються з мармуру.

Давид нічого не знав про це, коли писав свою знамениту пісню славослів’я. Але одне було йому відомо напевно – у Богові він може знайти спокій, усвідомлюючи, що він відомий і любимий до самих підвалин своєї сутності.

Приблизно через тисячу років після написання Псалму, Бог Сам увійшов у Своє творіння. Божий Син зодягнувся у фізичне тіло «став подібним до людини, і в подобі з’явився як людина » (Фил. 2:7-8). Він прийняв людську ДНК.

Для деяких авторів коментарів це наділяє органічне життя гідністю. Бог розділив з нами прекрасний, тендітний, чудернацький процес перетворення на дитину. Особисто для мене Втілення є демонстрацією глибокої любові та смирення Бога. Син мав славу « маючи Божу природу», однак погодився бути сформованим з того ж матеріалу, як і будь-яка інша жива істота на землі. Він « не вважав за здобич бути рівним Богові, але принизив самого себе » – став кулькою з клітин.

Дивитись зі смиренням

Цього Різдва подумайте про те, як наш мудрий, люблячий і терплячий Бог прийшов у давній Близький Схід – «прийняв вигляд раба» – і довірив Себе процесу розвитку, створеного через Нього. Він став тендітним згустком клітин, безформних як желе, хоч і безмежно більш складних. Він сформувався в беззахисний ембріон, зародок, який потребував утроби, щоб оберігати його. Бог вибрав молоду жінку, яка має величезну фізичну, емоційну і духовну силу, здатну виношувати Його протягом цих ранніх стадій, і підтримувати в різні етапи Його життя.

Історія Різдва перевертає все з ніг на голову. Творець стає частиною Свого власного творіння, доручивши Себе турботі бідній молодій парі, започаткувавши неочікувану ніким революцію. Найбільші зміни в історії розпочалися з фізичного процесу, який вчені почали розуміти лише нещодавно, і з демонстрації смирення, яке ми не лише не можемо наслідувати, але навіть цілком зрозуміти.

Як біолог, я відчуваю в цій історії свою власну залежність від Бога, і це допомагає мені славити Його з більш усвідомлено. Ми створені із пороху. Бог, який створив процес, який дозволив мені з’явитися на світі, а потім Сам став його учасником, тепер піднесений навіки. Ця історія також спонукає мене пізнавати світ ще більше, щоб ще сильніше дивуватися і радіти дивам Божого творіння.

І нарешті, події Втілення дають мені надію, що з Божою допомогою я зможу трохи більше відбивати любов і смирення Христа, стаючи частиною революції, якій Він поклав такийдивовижний початок Своєю смертю та воскресінням.

Щасливого Адвенту!

Доктор Рут Банцевич, біолог, співробітник Інституту віри та науки імені Фарадея (Велика Британія)

Оригінал – https://scienceforthechurch.org/