Портрет Мартина Хемница, Людгер Том Ринг Младший, 1569 г.

8 квітня – День пам’яті одного з найвидатніших теологів Реформації Мартіна Хемніца.

Мартін народився 9 листопада 1522 року в містечку Троєнбрітцен у графстві Бранденбург, в родині німецького торговця тканинами.

Хлопчик ріс хворобливим, але дуже настирливим по відношенню до навчання. Він самотужки, без допомоги вчителя, вивчав латину, а також мав неабиякі успіхи в опановуванні й інших дисциплін.

У 1545 році майбутній теолог вступає до Віттенберзького універститету, де вивчає астрономію та математику. Тут він знайомиться з Філіпом Меланхтоном та Мартіном Лютером, із захопленням слухаючи їхні лекції.

У 1548 році закінчує Кенігсберзький університет. Починає вивчати теологію. Отримавши посаду бібліотекаря в Кенігсберзі, отримує доступ до творів отців Церкви та церковних істориків, поступово поглиблюючи свої теологічні знання.

У 1553-54 роках закінчує навчання у Віттенбезькому університеті, яке колись перервав через Шмалькальденьску війну, отримує сан священика та стає пастором церкви Св. Егіді. Читає лекції з теології, зокрема, з меланхтонівських Loci Communes. На їх основі він потім створить власні Loci Theologici та напише ще багато теологічних праць, які досі є актуальними для світового лютеранства. Їхня важливість у тому, що вони містять захист лютеранського вчення про реальну присутність Тіла і Крові Ісуса Христа в Євхаристії.

Мартін Хемніц також був гарним сім’янином. Мав шестеро дітей, які перейняли його досвід віри.

Основними реформаційними здобутками Хемніца є соавторство у Формулі Злагоди (Formula of Concord), що виходить друком у 1580 році та об’єднує лютеран, поклавши край їхнім міжцерковним суперечкам (особливо стосовно питання напередвизначення), а також доктринальне оформлення вчення Мартіна Лютера, за що його іноді називали “другим Мартіном”.

Помер Мартін Хемніц 8 квітня 1586 року в Брауншвейзі, графстві Брауншвік, де з 1567 року служив церковним суперінтендантом.

Його величезний внесок у розвиток руху Реформації та лютеранської теології втілився у майже 65 працях. Найбільш вагомі серед них:
«Examen Concilii Tridentini»
«Loci Theologici»
«De Duabus Naturis in Christo»
«Enchiridion»

Інформацію взято з інтернет-ресурсів та сайтів:
https://concordiahistoricalinstitute.org/martin-chemnitz-at-500-life/
https://www.britannica.com/biography/Martin-Chemnitz
https://www.1517.org/articles/martin-chemnitz-and-gods-election-of-his-own

Фото – з сайта https://concordiahistoricalinstitute.org/martin-chemnitz-at-500-life/