Тривожна ситуація, що склалася через концентрацію російських військ на кордоні з Україною, викликала реакцію з боку церков та міжцерковних організацій у всьому світі.

Доктор Анна Бургхардт, Генеральний секретар Всесвітньої Лютеранської Федерації, звернулася із заявою: «Ми з глибоким занепокоєнням стежимо за тим, як останні кілька днів риторика і дії продовжують загострюватися, що призводить до ситуації, коли напруженість посилюється і конфлікт або навіть війна – можуть стати неминучими. Ми закликаємо всі сторони до деескалації ситуації та роботи заради миру та стабільності. Потрібно знайти мирне рішення. Від імені Всесвітньої Спільноти Лютеранських Церков я хочу запевнити народ України, а також Німецьку Євангелічно-Лютеранську Церкву України у нашій солідарності та молитвах. Нехай Бог миру дарує втіху народу і направить політичних лідерів діяти в ім’я миру в мудрості та смиренності».

доктор Анна Бургхардт

Цю заяву підтримала головуючий єпископ Євангелічно-Лютеранської Церкви Америки Елізабет Ітон: «Я з глибоким занепокоєнням спостерігаю за збереженням напруженості у відносинах між Росією та Україною і палко молюся за мирне врегулювання конфлікту. Я підтримую заяву Генерального секретаря Всесвітньої Лютеранської Федерації доктора Анни Бургхардт. Приєднуйтесь до мене у молитві про мир для народу України та про те, щоб міжнародне співтовариство відіграло конструктивну роль у цьому відношенні. Молимося і за українську діаспору у нашому контексті, щоб вони пізнали Божий мир».

Виконувач обов’язків Генерального секретаря Всесвітньої Ради Церков (ВРЦ), преподобний професор д-р Іоан Саука, від імені церков-членів ВРЦ по всьому світу настійно закликав до миру для народу України: «Всесвітня Рада Церков, до якої входять церкви з різних країн у всьому світі, нагально закликає до миру для народу України. Оскільки в новинах постійно звучать повідомлення про те, що ситуація загострюється й швидко рухається у бік війни, ми закликаємо думати не про геополітичну конкуренцію, а про те, скільки смертей та страждань неминуче принесе будь-який збройний конфлікт дітям, жінкам та чоловікам в Україні. Ми молимося за зміну переконань у серцях і розумах, про деескалацію та про діалог замість погроз. Божий народ і члени екуменічного братства опиняються по обидва боки нинішнього протистояння. Але наш Бог — це Бог миру, а не війни та кровопролиття. Хоча те, що сприяє миру, може бути приховано від очей тих, хто веде до війни, ми молимося, щоб вони все ж відкрилися перед ними, і запанував мир».

Лорд Уоллес, модератор Генеральної асамблеї Церкви Шотландії, та доктор Сьюзен Браун, організатор форуму Faith Impact Forum, просять усіх приєднатися до них у молитві за тих, хто наляканий та перебуває в небезпеці в Україні: «Новини може бути важко слухати та читати. Коли ці новини стосуються знайомих нам осіб та знайомих нам голосів, їх стає ще важче чути. Господи Боже, ми просимо тебе зберігати народ України глибоко у Своєму серці. Ми молимо, захисти їх від насильства, від політичних ігор, від експлуатації та зловживань. Дай, ми молимо, народам світу мужність і мудрість боротися за справедливість, наважитись на безкорисливу турботу. Господи, за Своєю милістю, забери від усіх нас ті схильності, які прагнуть панувати над іншими: забери від нас ті риси, які змушують нас задовольняти лише власні потреби і бажання, а не потреби інших. Навчи нас, як жити в любові, гідності та повазі – наслідуючи твій приклад. В ім’я Твоє і заради Тебе. Амінь!»

Минулої неділі, 6 лютого 2022 року, за закликом єпископа Єжи Самеця, за мир в Україні молилися громади Євангелічної Церкви Аугсбурзького віросповідання в Республіці Польща: «Господи, Друг людини і Творець усякого світу. Цього тижня Ти закликаєш нас покласти на Тебе всю нашу турботу, тому що Ти дбаєш про нас. У часи, відзначені конфліктами, крайнім розривом між справедливістю та вихвалянням експлуатації, прагненням до миру та жахливою легкістю провокування насильства, ми приходимо до Тебе із соромом, як Твої діти, зізнаючись, що, як люди, ми досі не робимо висновків з не настільки давньої історії нашого континенту та величезних руйнувань по всій Землі. Начебто мало глобальної руйнації, нібито мало жертв руйнівної погоні за владою, нібито життя і смерть безневинних дітей, жінок і чоловіків, їхні розбиті мрії та зруйновані долі вже не мають значення. Зіткнувшись із загрозою чергового конфлікту, не так далеко від наших кордонів, ми постаємо перед Тобою, просячи покаяння для всіх нас – церков, політиків, простих людей, щоб для нас засяяла першість надії, зоря нового життя, завдяки Євангелії Ісуса Христа, щоб вона настільки ефективно просвітила наші серця та уми, щоб ми могли жити у відповідальності та справедливості разом з іншими та для інших. Захисти український народ, нашу Батьківщину та весь світ. Ми покладаємо на тебе всю нашу турботу та просимо: Kyrie, eleison. Господи, помилуй. Амінь.»

Крім того, єпископ Єжи Самець адресував єпископу НЄЛЦУ Павлу Шварцу відкритий лист підтримки:

«Мир залишаю вам, Мій мир даю вам. Не так, як світ дає, Я даю вам. Хай не тривожиться ваше серце і не жахається». (Івана 14:27)

Дорогий єпископ, брат Павло,

Не минає й дня, щоб політики, фахівці з геополітичних питань та оглядачі з різних областей не говорили про реальну загрозу російській військовій агресії проти України. Фактично з 2014 року, коли Росія напала на Україну, окупувавши Крим та підтримавши сепаратизм у східній частині незалежної України, йде тиха війна, втрати в якій не віртуальні – смерть, страх та плач реальні.

Нинішня концентрація російських військ біля кордону з Україною посилює тривогу, яку ми спостерігаємо і в Польщі, не лише через присутність у нашій країні такої великої кількості українців та українок. Серйозність ситуації була відзначена та виражена у нещодавній ухвалі Сейму Республіки Польща.

Як християни, незалежно від того, де ми живемо чи нашого віросповідання, ми покликані зміцнювати мир на всіх рівнях та в кожній сфері. Ми повинні не тільки молитися за мир, але й творити його. Озброєні непорушною обітницею миру, яку залишив нам Ісус Христос, ми покликані творити та множити його. Христос і свідчення Його послідовників закликають нас умовляти тих, хто втратив свою людську перспективу та замінив її мріями про будівництво нової Вавилонської вежі, відвернутися від конфліктів, конфронтації та гноблення.

Як єпископ Євангелічної Церкви Аугсбурзького віросповідання в Республіці Польща, я хотів би через Вас передати сестрам та братам Євангелічно-Лютеранської Церкви в Україні, а також усім іншим друзям в Україні, яких Ви зустрінете підчас свого служіння, слова підтримки, солідарності та молитви. Ми всі сподіваємося, що сила дипломатичного діалогу виявиться сильнішою за геополітичні розрахунки. У наших храмах – напередодні Страсного часу – ми просимо Господа Церкви посіяти думку про мир у серцях тих, хто приймає рішення, особливо тих, хто показує ставлення до християнства.

Єпископи Єжи Самець (зліва) та Павло Шварц

Дорогий брате Павле, перебувай у твердій вірі в те, що мир, який дає Христос, перевищує всякий розум і є компасом істинної та безкомпромісної любові. Нехай Сам Ісус буде вашим Миром!

Єжи Самець, Єпископ Євангелічної Церкви Аугсбурзького віросповідання в Республіці Польща»

Ми вдячні всім нашим братам та сестрам, які молилися і продовжують молитися за Україну!