24-25 січня делегація Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій з офіційним візитом відвідала Ватикан. Представником НЄЛЦУ був президент Синоду пастор Олександр Гросс.

В перший день делегати зустрілись з Паоло Руффіні, керівником комунікаційної декастерії. Під час зустрічі вони розповіли про справжній стан речей в Україні, говорили про силу слова та важливість правди про війну, реакцію на заяви папи в українському суспільстві та подальшу коммунікацію в сфері заяв.

Члени делегації ВРЦіРО (зліва направо): голова Об’єднання юдейськіх релігійних организацій Яків Дов Блайх, голова Всеукраїнського Союзу церков Євангельських християн-баптистів Валерій Антонюк та пастор Олександр Гросс

Наступною зустріччю була розмова з кардиналом Мігелем Анхелем Аюсо Гіксотом, керівником декастерії міжрелігійних відносин Ватикану. Там обговорювалася ідеологія “російського миру” та її подібність до ідеології та практики “ісламської держави”. Члени делегації ВРЦіРО засвідчили єдність християнських церков, іудейських та ісламських спільнот України в захисті права українців на свободу.

Також в перший день візиту делегація відвідала прокатедральний собор Святої Софії Української Греко-Католицької Церкви в Римі та меморіальний музей-помешкання кардинала Йосифа Сліпого. Голова УГКЦ Святослав Шевчук розповів про історію та сучасне життя храму, який зараз є центром збору гуманітарної допомоги для України. Священник Павло Семеген провів екскурсію музеєм помешканням митрополита Йосипа Сліпого, котрий за свою віру та політичні погляди багато років провів в сибірських таборах, а після визволення виїхав за кордон, був призначений кардиналом і став головою УГКЦ, яка більшою мірою збереглася в діаспорі.

В Соборі Святої Софії

«Дуже радісним був візит до Собору Святої Софії Греко-католицької церкви, де ми мали змогу познайомитись з працею Йосипа Сліпого, видатного Українця і греко-католика. Вдячні безмежно за гостинність!» – ділиться враженнями пастор Олександр Гросс.

Вечором цього ж дня делегати відвідали посольство України в Ватикані. Дипломатичні відносини між Святим престолом та Україною були встановлені 8 лютого 1993 року.

«Вітаємо Вас і співробітників з 30-літтям встановлення дипломатичних стосунків з Ватиканом, яке ви відзначали нещодавно. Ви є активним працівником на дипломатичному фронті, бажаємо Вам і колегам успіху!», – привітав посла Андрія Юраша мітрополит Єпіфаній, голова Православної Церкви України.

На другий день делегація ВРЦіРО зустрілася римським папою Франциском.

Від імені української делегації до папи звернувся єпископ Маркос Оганесян, голова Української єпархії Вірменської Апостольської Церкви та головуючий у ВРЦіРО. У зверненні він наголосив:  «Для нас є надзвичайно важливою можливість поділитися з Вами як почуттями болю і страждань, які переживає наш народ у цей час визвольної боротьби з російським агресором, так і прикладами жертовної солідарності та відчайдушного героїзму наших цивільних співгромадян і захисників-військових, які практично втілюють Господню заповідь: „Люби свого ближнього, як самого себе“». Єпископ Маркос також попросив папу оголосити 24 лютого, річницю початку повномасштабної війни, Днем посту і молитви за справедливий мир в Україні.

Єпископ Маркос Оганесян зачитує звернення

Звертаючись до делегації, папа Франциск подякував за єдність релігійної спільноти України. «Це для мене надзвичайно важливо. Ви, як діти однієї сім’ї, можливо розкидані, але коли мама хвора, зібрані довкола неї. Незалежно від релігійної належності, чи то юдеї, чи то християни, православні, католики, мусульмани… Важлива Україна … і ваша єдність».

Під час спілкування глави та представники Церков і релігійних організацій України засвідчили важливість єднання зусиль релігійних діячів України та світу в протистоянні російській агресії проти України задля досягнення перемоги правди та встановлення справедливого миру. Члени делегації відзначили важливість молитовної та моральної підтримки, яку український народ отримує від Ватикану, а також подякували за надану гуманітарну допомогу, яка продовжує надходити.

Делегація ВРЦіРО з папою Франциском

Серед низки питань, які були порушені під час спілкування, слід відзначити проблеми повернення на Батьківщину депортованих окупаційною владою Російської Федерації громадян України, зокрема дітей, можливість посередництва і сприяння у звільненні та поверненні додому українських військовополонених і несправедливо ув’язнених, забезпечення їхніх прав згідно до міжнародних гуманітарних норм.

На пам’ять про зустріч представники Ради подарували папі Франциску картину із зображенням мирної України, намальовану українськими дітьми, та зменшену копію скульптури Архистратига Михаїла, встановленої у парку «Володимирська гірка» у столиці України. Зі свого боку понтифік подарував делегації збірку-енцикліку про мир в Україні.

Також в Апостольському палаці відбулася зустріч з кардиналом П’єтро Пароліном, Державним секретарем Святого Престолу (керівником уряду), та архієпископом Полом Галлахером, Секретарем з відносин із державами (очільником дипломатичної служби). Чільні офіційні особи Святого Престолу високо оцінили досягнення ВРЦіРО в діалозі та співпраці, які є свідченням великого потенціалу релігійної спільноти України. Також вони підтвердили засудження агресії проти України, від якої страждає не лише наш народ, але яка несе загрозу для безпеки світу.

Зустріч в Апостольському палаці

«Війна – це образа Бога, – підкреслив кардинал Паролін. – Запевняю вас, що кожного ранку, коли  ми збираємося в Держсекретаріаті, ми молимося за Україну і думаємо, як ми можемо допомогти Україні та що ми можемо зробити, щоби в Україну прийшов справедливий мир».

Ввечері представники ВРЦіРО взяли участь у вечірньому богослужінні з нагоди свята Навернення Апостола Павла та завершення Тижня молитов про єдність християн у базиліці Святого Павла.

В свої проповіді папа Франциск наголосив на двох важливих моментах. По-перше, він нагадав про пріоритет соціальної справедливості над здійсненням обрядів. «Бог страждає, коли ми, що називаємо себе Його вірними, протиставляємо наше бачення Його баченню, йдемо за земними судженнями замість небесних, вдовольняючись зовнішньою обрядовістю й залишаючись байдужими щодо тих, на кого Він зважає найбільше», — сказав папа. За його словами, Бог особливо роздратований війнами та насильницькими діями, які коються ніби в Його ім’я. Тому необхідно особливо критично ставитися до тих, хто прикриваючись християнською вірою підтримує радикальні форми націоналізму та ксенофобії.

Делегація ВРЦіРО на богослужінні в базилиці Святого Павла

По-друге, понтифік нагадав, що попри заклик Господа до покаяння і відречення від зла, людина не спроможна зробити це самостійно: «Без Бога, без Його благодаті, ми не зцілимося від нашого гріха. Його благодать — це джерело нашої переміни. Про це нам нагадує життя апостола Павла, якого вшановуємо сьогодні».

Це перший такий візит українського міжконфесійного об’єднання до Ватикану. Попередня зустріч ВРЦіРО з римським папою відбулася в Києві 24 червня 2001 року, у межах візиту в Україну Івана Павла ІІ.

В статті використані матеріали сайтів  vrciro.org.ua, ugcc.org та pomisna.info