Рада Всесвітньої Лютеранської Федерації висловлює своє обурення війною в Україні, яка триває вже майже чотири місяці після російського військового вторгнення до країни. Ціна цієї війни з погляду знищених життів та засобів для існування, переміщення людей, порушення прав та гідності людини, а також порушення міжнародних гуманітарних законів та законів про права людини просто приголомшує. Глобальний вплив на ціни та наявність продовольства викликає серйозне занепокоєння.

Засідання Ради ВЛФ. Фото з офіційного сайту ВЛФ.

Рада відзначає глобальну увагу до війни в Україні через її вплив на весь світ, але також звертає увагу на необхідність миру та справедливості в інших конфліктах по всьому світу, у тому числі в Гаїті, Демократичній Республіці Конго, Ємені, Камеруні, Колумбії, М’янмі, Нігерії, Сирії, Шрі-Ланці, Ефіопії, Південному Судані та інших країнах, які продовжують вирувати і викликати масову загибель людей, переміщення населення та гуманітарну кризу. Рада глибоко стурбована постійним зростанням поширення зброї, що значно підсилює конфлікти та відсутність безпеки в багатьох країнах, особливо в Африці, Азії та Латинській Америці.

Рада нагадує про заяву про мир і справедливість, прийняту на Асамблеї ВЛФ 1984 року в Будапешті, Угорщина, в якій проголошується «…тверде переконання у тому, що мир є волею Бога для всього творіння. Війна не відповідає волі Бога. Не може бути сталого миру, доки люди голодують, доки панує несправедливість, доки люди пригнічуються, переслідуються чи піддаються дискримінації через їхню віру, погляди на життя, расу, стать чи етнічне походження. Соціальна та економічна несправедливість, а також ідеологічні конфлікти лежать в основі багатьох визвольних воєн. Немає миру без справедливості і немає справедливості без миру…».

Як і у випадку з війною в Україні, Рада стурбована гендерними аспектами насильницьких конфліктів та їх впливом на жінок та дітей, особливо у формі сексуального та гендерного насильства та торгівлі людьми.

Рада солідарна з усіма постраждалими в регіоні та молиться за них, особливо за більш ніж 15 мільйонів людей, які стали вимушеними переселенцями. Ми сумуємо разом із сім’ями тисяч загиблих.

Рада глибоко засмучена випадками дискримінації щодо неєвропейців, які рятуються від війни в Україні. Рада засуджує та відкидає (як неприйнятні) всі випадки расової та етнічної дискримінації як порушення людської гідності, прав людини та людської порядності. Під час війни всі мають бути готові стояти разом, захищати гідність та «приймати чужинців».

Рада визнає і дякує Богові за служіння та свідчення лютеранських церков в Україні, у сусідніх країнах, в інших регіонах та в усьому світі, які надають гуманітарну допомогу, захист, пасторську підтримку та супровід мільйонам людей, які постраждали від війни.

Рада закликає:

  • До припинення війни в Україні та негайного виведення російських військових з України.
  • До більш сміливих зусиль міжнародного співтовариства з врегулювання конфліктів та криз в інших частинах світу, у тому числі через узгоджену гуманітарну допомогу та процеси миробудування.
  • Міжнародну спільноту більше вкладати у розвиток та підтримку мирних засобів, включаючи посередництво, для запобігання та подолання конфліктів.
  • Церкви-члени ВЛФ молитися і працювати заради миру та справедливості у всіх громадах, регіонах та у всьому світі.
  • Церкви, уряди та інші інституції суспільства спрямовувати зусилля на захист жінок і дітей та запобігання сексуальному та гендерному насильству, особливо у контексті конфліктів.

Рада ВЛФ є найвищим органом ВЛФ у період між асамблеями. До його складу входять президент, голова фінансового комітету та 48 делегатів від церков-членів ВЛФ у семи регіонах. Цьогорічний керівний орган був обраний на Дванадцятій асамблеї у травні 2017 року у Віндхуці, Намібія. Засідання відбулося 9-14 червня 2022 року в Екуменічному центрі у Женеві.

Джерело