З 19 по 21 жовтня в Братиславі пройшла консультативна зустріч лідерів церков-членів Всесвітньої Лютеранської Федерації регіону Центральної і Східної Європи. Відкриваючи зібрання, президент ВЛФ, архієпископ Панті Філібус Муса розмірковував про зростаючі виклики конфліктів, нерівності, релігійного націоналізму, зміни клімату, порушень прав людини та масового переміщення населення, а також про поточні наслідки пандемії в багатьох частинах земної кулі:

«Цей перелік проблем, схоже, зростає з кожним днем, — сказав він, — і змушує нас копати глибоко в колодязях наших духовних, богословських і етичних ресурсів, щоб адекватно реагувати. Церква покликана виступати на публічному просторі впевнено і сміливо, але в той же час нам однаково потрібно бути уважними до голосів у наших власних рядах, коли людська гідність ставиться під сумнів, коли релігію використовують для служіння політичним цілям, або коли ми бачимо, що члени церкви допомагають примножувати брехню.

Панті Філібус Муса

Діючи сміливо, чітко та смиренно, лідери церков повинні протистояти будь-якій пропаганді, яка спрямована на демонізацію інших і закликає до більш авторитарного керівництва. Це стає все більш актуальним, оскільки ми стикаємося  з голосами з релігійного середовища, які виправдовують війну та насильство, та політиками, які інструменталізують релігію, щоб розділити людей.

Лютеранські церкви у Східній Європі мають особливий дар, яким можуть поділитися з ширшою спільнотою та суспільством, оскільки під час десятиліть комуністичного правління вони навчилися жити за християнською вірою зі стійкістю та наполегливістю. Висновки, зроблені після Другої світової війни, сприяли тому, що в цьому регіоні церкви були піонерами польсько-німецького примирення, закликаючи до прощення та визнання взаємних кордонів ще навіть до того, як політики змогли зробити символічні жести».

Генеральний секретар ВЛФ Анне Бургхардт також виступила на відкритті сесії, говорячи про те, як глобальна спільнота прагне втілити наші слова у справи, беручи участь у цілісній Божій місії.  Значну частину програми займало обговорення питань, пов’язаних з російсько-українською війною та її наслідками.

Анне Бургхардт

Йозеф Пфаттнер, координатор Центру реагування ВЛФ на наслідки війни в Україні, розповів про те, як церкви в сусідніх Польщі, Угорщині, Словаччині та Румунії надали термінову допомогу людям, переважно жінкам і дітям, які рятуються від конфлікту. За його словами, ВЛФ продовжує дуже тісно співпрацювати з місцевими церквами, прагнучи зміцнити та підтримати існуючі мережі та найбільш ефективно реагувати на потреби біженців.

Мартін Балцар, голова центрального офісу Євангелічної церкви Чеських братів, розповів про реакцію місцевих громад у його країні, де 150 церков відчинили свої двері для більш ніж 2000 українських біженців.

Павло Шварц в своєму виступі наголосив:

«Ми ще довго потребуватимемо допомоги. Це означає, що слід готуватися працювати довго та системно. І ми вдячні всім тим організаціям, які прислухалися до нас та приберегли частину коштів для допомоги восени та взимку чи навіть наступного року.

виступ Павла Шварца

Допомога у створенні системи, яка включає співпрацю з місцевими лютеранами. Апостол Павло писав: «Тож поки маємо час, робімо добро для всіх, найперше для тих, які рідні у вірі». (Гал.6:10).. Ми вважаємо, що дуже важливо нагадувати нам, лютеранам, не лише про допомогу єдиновірцям, а й про необхідність тісної співпраці у справах милосердя. Сприяння у створенні сильних місцевих громад дає шанс більш ефективно надавати допомогу, використовуючи наявний потенціал співробітників та волонтерів, та залишаючи гуманітарну місію у сфері церковної діяльності».

Також серед порушених тем були такі: роль церкви меншості в суспільстві, підготовка лідерів, молодіжна робота та підготовка до асамблеї ВЛФ 2023 року в Варшаві.