Завершуємо публікувати переклад документу “Церква і Ізраїль” Спільноти Протестантських Церков Європи, розробленого в 2001 році провідними теологами задля прояснення боголовського досвіду різних Церков та використання в діалозі з представниками юдаїзму.
Співіснування Церкви та Ізраїля
3.1. Наслідки для визначення стосунків між Церквою та Ізраїлем.
Церква розуміє, що вона була вільно обрана Богом Ізраїлю. Вона вважає себе спільнотою, заснованою через віру в одкровення Бога Ізраїлю в Ісусі Христі; вона розглядає Ізраїль як народ, який знає і шанує Бога в рамках одкровення, про яке свідчить його Святе Письмо, але не визнаючи Христа. Саме на основі одкровення у Христі не можна сказати, що Ізраїль слід розглядати просто як минулий історичний контекст служіння Христа, який зараз є «застарілим». Навпаки, Ізраїль продовжує залишатися незмінною конститутивною і далеко не застарілою точкою відліку для Божого об’явлення в Ісусі з Назарету як Христі. Віра знає, що в історії Бога з його творінням, від початку до кінця часів, народ Ізраїлю продовжує займати своє неприйдешнє місце.
3.1.1. З точки зору християнської віри, слід сказати, що неприйдешнє місце, яке належить Ізраїлю, є результатом божественного акту обрання. Сам Ізраїль визначає себе як контекст життя народу. Християни усвідомлюють, що спільнота ізраїльського народу базується на акті Божого обрання, яке стосується контексту життя як соціального, так і релігійного виміру.
3.1.2. Юдаїзм має різні власні визначення того, що таке «Ізраїль». Крім ортодоксального визначення, згідно з яким єврей – це людина, народжена від матері-єврейки, існує також уявлення про походження від батька. Однак не можна ігнорувати, що є також нерелігійні євреї, для яких приналежність до народу Ізраїлю далеко не тотожна приналежності до «народу Божого». Необхідно поважати різноманітність єврейського розуміння.
3.1.3. Усі ці твердження юдаїзму про себе мають спільне те, що народ Ізраїлю також бачить себе як народ у соціологічному сенсі, як спільноту, яка відтворює та підтримує себе через сімейні стосунки в безперервності історії, починаючи з біблійних часів. Проте наголос на акті Божого обрання чітко дає зрозуміти, що термін «народ Божий» не стосується в першу чергу соціологічної чи біологічної сутності, але має основу, яка спочатку є теологічною. Ця теологічна основа також передбачає свою власну соціологію; вона ставить спільноту перед людиною, не зневажаючи при цьому особистість, і таким чином відкриває перспективу для формування життя цього народу, що має багато наслідків. Одним із цих наслідків є те, що Ізраїль зобов’язаний дотримуватися заповідей Тори.
3.2. Християнська проповідь публічна і звернена до всіх людей. Воно відбувається в контексті діалогу з релігіями світу та в розмові з нерелігійними ідеологіями. Усім цим християнам природно свідчити про свою віру своїми словами та діями. Те саме стосується і зустрічі з євреями. Спільні риси свідчення про Бога Ізраїлю та визнання суверенного акту обрання цим Єдиним Богом є вагомим аргументом для церков утримуватися від будь-якої діяльності, спрямованої конкретно на навернення євреїв до християнства.
3.2.1. Церква усвідомлює, що її початок був в Ізраїлі, а це означає, що в ранньому християнстві проповідування Євангелія відбувалося також і спочатку в Ізраїлі. Богословська дискусія була не про право проповідувати Воскресіння Христа серед євреїв; Навпаки, місія до язичників потребувала особливого богословського обґрунтування. Апостол Павло сподівався, що у своїй праці як «апостола для поган» він також зможе завоювати членів народу Ізраїлю до віри в одкровення Бога у Христі (Рим. 11:13 і далі). У Рим. 11:26-32 він виражає впевненість, що Бог наприкінці часів змилосердиться над Ізраїлем, навіть якщо більшість ізраїльтян не повірять у Христа протягом історії.
3.2.2. На достовірність християнського свідчення обов’язково впливає практичний досвід євреїв щодо християн. Ми не можемо заперечувати, що досвід євреїв щодо християн дуже часто фундаментально похитував довіру до християнського свідчення. Християни повинні бути готові нагадувати про це завжди і всюди, коли вони свідчать про свою віру.