Для НЄЛЦУ, як і, напевно, для більшості людей на Землі, 2020 рік став часом нових викликів. Пандемія COVID-19 вплинула на всі сфери служіння нашої Церкви. Деякі з планів довелося відмінити, або відкласти, але відкрилися й нові можливості для служіння. Хоча розпочався рік традиційно.
Найбільшою подією січня став Тиждень молитви за єдність між християнами, активну участь в якому взяв єпископ НЄЛЦУ Павло Шварц. Зокрема вперше молитовне служіння в рамках цієї події відбулося в приміщенні харківської громади «Святого Вознесіння».
В лютому за підтримки місії SON (яка на той час називалася Східноєвропейська місіонерська мережа) відбулася перша за багато років чоловіча конференція НЄЛЦУ в передмісті Львову. Конференція зібрала учасників з Києва, Харкова, Одеси, Полтави, Бердянська, Шостки та Петродолинського і була присвячена темі учнівства.
Перша в 2020 році сесія Інституту неформальної освіти відбулася в Харкові, де на служителів НЄЛЦУ чекала насичена програма, яка включала в себе інтенсивне навчання та обговорення важливих для життя церкви питань.
Але вже наступна велика подія відбулася на тлі пандемії, яка наближалася. Медична місія в селах Овідіопольського району Одеської області, яку НЄЛЦУ планувала разом з Міжнародною місією учнівства, чудово розпочалася, проте лікарі з США були змушені достроково повернутися додому через проголошене закриття кордонів в своїй країні.
Панічні настрої, які почали розповсюджуватися Україною, і зокрема вірними НЄЛЦУ, викликали необхідність єпископу НЄЛЦУ опублікувати два звернення: щодо відношення до потенційно заражених корона вірусом та ставлення до карантинних обмежень. Пізніше Павло Шварц підписав Заяву християн щодо ролі науки під час пандемії, яка складена за ініціативою організації BioLogos.
З березня по травень в Україні тривав жорсткий карантин, який охопив більшу частину Страсного часу і Великдень. Це був важкий час для наших громад, проте їх служіння не зупинилося. В громадах Києва, Шостки, Бердянська і Одеси тривав курс Основ християнської віри, учасники якого закінчили навчання та вирішили стати повноцінним членами своїх церков. Бердянська громада налагодила регулярну трансляцію богослужіння он-лайн. Інші громади шукали різноманітні шляхи служити Богові з оглядом на існуючі обмеження. Їм дуже попомогла підтримка Євангелічної Церкви Баварії, яка дозволила закупити санітайзери, одноразові та багаторазові маски, дезінфікуючі засоби та безконтактні термометри для забезпечення безпеки під час зібрань.
Послаблення карантину влітку пожвавило і життя НЄЛЦУ. 21 червня в Новоградківці відбулося велике свято: одночасно відзначалися 215 років з моменту заснування місцевої громади, 25 років з її відродження, а також 10 років служіння дитячого центру «Віфанія». Єпископ Павло Шварц, який відвідав цю подію, взяв участь в освяченні каплиці та благословенні на служіння диякона Олександра Жакуна.
22 липня стало відомо про велику втрату – загинув Олексій Кучапін, член київської громади Святого Мартіна, директор і засновник організації «Дім Милосердя», яка допомагає безхатченкам в Києві.
Наприкінці тижня в Новоградківці відбулися два денні табори. Перший – для дітей-вихованців центру «Віфанія», присвячений темі «Віра». Другий – зміна дитячого табору «Глорія» на тему «Любов». Табір став великою подією для Новоградківки та навколишніх сел.
7-9 серпня відбулася чергова спільна лютерансько-реформатська конференція, в якій прийняли участь служителі НЄЛЦУ та СРЄЦ (Спільноти Реформатських Євангелічних Церков). Цього року її приймав Івано-Франківськ, місто, де в 1890-1930-х роках активну місіонерську і соціальну діяльність проводив лютеранський пастор Теодор Цеклер.
В кінці серпня єпископ Павло Шварц, президент Синоду Олександр Гросс та голови громад НЄЛЦУ з’їхалися 29 серпня на навчальну конференцію, присвячену практичним аспектам управління громадою. За день до цього єпископ взяв участь у траурних заходах, присвячених депортації німців та церемонії спецпогашення серії марок «Німці», виданих Укрпоштою.
24-26 вересня в Харкові відбулася перша за багато років конференція, в якій взяли участь не лише служителі НЄЛЦУ, але й їх родини: дружини та діти. Під час конференції учасники відвідали Східне відділення Українського Біблійного товариства взяли участь в літературному клубі VERBO, де обговорювали життя та твори Афанасія Олександрійського, а також схвалили формулювання Сімейних цінностей НЄЛЦУ.
30 вересня – 01 жовтня поблизу Києва при підтримці Фонду Конрада Аденауера в Україні і Інституту релігійної свободи в Україні відбулася зустріч експертів в рамках Німецько-українського релігійного діалогу “Церкви та релігійні організації в умовах пандемії COVID-19: Виклики, новий досвід і шанси на співпрацю”, в якій взяв учать єпископ Павло Шварц.
В останню неділю жовтня громади НЄЛЦУ урочисто відсвяткували Свято Врожаю та подякували Господеві за Його дари. Громада села Зміївка передала частину свого врожаю картоплі, цибулі та інших овочів для дияконічного служіння в Новоградківці, зокрема дитячому центру «Віфанія» і новому проекту готування гарячих обідів для нужденних.
Єпископ Павло Шварц та пастор Німецької Євангелічно-Лютеранської громади Святої Катерини в Києві Матіас Лазі завітали до авторської програми Євгена Захарченко “Полілог” на радіо “Культура”. Під час програми ведучий і гості обговорювали історію і сучасність лютеранства німецької традиції в України, виклики та благословіння з якими зустрічається Церква сьогодні.
У День Реформації 31 жовтня 2020 року в приміщенні Лютеранської церкви Святої Катерини в Києві відбулося засідання Синоду НЄЛЦУ. Окрім вирішення поточних питань в учасників Синоду була можливість вислухати доповідь кандидата історичних наук Петра Котлярова, про життя і діяльності друга і співробітника Мартіна Лютера Філіппа Меланхтона. Цього року за сприяння НЄЛЦУ була видана його книга, присвячена автору Аугсбурзького віросповідання.
В грудні побачило світ перше видання «Біблійних лозунгів» українською мовою. Видано 250 екземплярів, які вже отримали громади НЄЛЦУ і СРЄЦ.
Чудовим закінченням цього непростого року стало святкування Різдва в громадах НЄЛЦУ. В Київській громаді Святого Мартіна в цей день відбулася конфірмація. Радість Різдва розділили й вихованці Центру розвитку особливої дитини «Логос», якій є партнером нашої церкви, а також багато діточок, які отримали подарунки завдяки акції «Подарунок під ялинку».
Важко не погодитися зі словами різдвяного послання президента Всесвітньої лютеранської Федерації єпископа Панті Філібуса Муси: «Нам довелось пристосуватись до багатьох драматичних змін, спричинених карантинними обмеженнями, якими уряди держав та громади силились захистити своїх людей та зупинити розповсюдження вірусу. Проте нас неодноразово підбадьорювали історії виявлення солідарності та підтримки нашими церквами по відношенню до тих,кого карантинні міри зачепили найсильніше – до тих, хто втратив своє джерело доходів і опинився в ізоляції,самотності та в крайній нужді. Нас надихали історії інноваційних рішень, прийнятих церквами задля налагодження та підтримки зв’язків між людьми для здійснення поклоніння, служіння, та звіщення Євангелія».
З вірою в нашого Спасителя та готовністю втілити в життя Його заклик «Будьте милосердними» НЄЛЦУ розпочинає своє служіння в Новому 2021 році.